15.05.2020 11:46

У Пісочинському спорткомплексі вирішили і під час карантину не зупиняти тренування дітей, перевівши майже всі свої секції у дистанційний формат. Тренери записують відео з вправами, які діти повинні виконувати кілька разів на тиждень. Спортсмени кажуть: повноцінних занять ці відео не замінять, але принаймні триматимуть у тонусі.

Фізкультурно-оздоровчий комплекс «Мобіль» у Пісочинській ОТГ відкрили на початку 2018 року. До карантину тут близько півтисячі дітей відвідували секції з вільної боротьби, самбо, ММА (змішані єдиноборства), акробатики, волейболу, великого тенісу та футболу. З першого дня всі спортивні секції ФОКу для дітей від п’яти років – безкоштовні. Зарплату тренерам виплачує селищна рада, а премії – сам спорткомплекс за рахунок коштів за оренду поля, тренажерного залу тощо.

Згідно з карантинними обмеженнями через пандемію коронавірусу всі групові заняття в Україні було скасовано, зокрема і спортивні секції. Втім керівництво ФОКу хотіло, щоб діти продовжили оздоровлюватися і тримати себе в тонусі.

Директор ФОКу Олексій Савельєв

Директор ФОКу Олексій Савельєв

«У нас виникла ідея зробити дистанційні тренування. Я з цією пропозицією звернувся до керівництва ОТГ, і вона була підтримана. Від цих занять ми очікували тільки одного: щоб діти не сиділи постійно за комп’ютерами, а могли позайматися спортом для власного здоров’я»

Дистанційні тренування проводяться практично в усіх секціях, що є у спорткомплексі, а саме – з футболу, великого тенісу, акробатики, вільної боротьби, самбо та волейболу. За словами Олексія Савельєва, тренери із задоволенням сприйняли таку форму навчання. Цікаво, що проведення цих занять – це не зобов’язання викладачів, вони це роблять на добровільних засадах. Тренерам, як належить за законом, у період пандемії призначена виплата 2/3 ставки. І ці гроші вони отримують незалежно від того, проводять дистанційні тренування чи ні.

Якогось шаблону з підготовки таких уроків у тренерів не було. Кожен викладач у довільній формі записує заняття, яке складається з розминки і певних вправ. Потім готове заняття вони завантажують у батьківські чати в соцмережах. Такі дистанційні тренування, як і звичайні, проводяться три рази на тиждень, одне заняття розраховане на 45–60 хвилин.

Підтримка тонусу та техніки

Тренер з футболу Григорій Кузьміних на початку карантину з помічником записували заняття на спортмайданчику, а потім уже в лісі.

– Ми робимо план тренувань на тиждень. Вони можуть бути направлені на «фізику», на швидкість тощо. На другому етапі ми з напарником намагаємося записувати такі вправи, які діти могли б робити в обмеженому просторі квартир, – розповідає тренер.

У цих роликах викладачі показують і розповідають, як ту чи іншу вправу правильно робити, а також зазначають кількість повторень. Зазвичай на початку тижня знімають низку вправ, які діти протягом вівторка, четверга і суботи роблять. Кожного тижня вправи повторюються, плюс додаються нові.

– У нас займаються діти з 4– 5 років і до 11-го класу. Під кожну вікову категорію вибираються певні вправи. Є базові, які корисні як 10-річному, так і 14-річному хлопцю, але в основному вправи залежать від віку, – каже Григорій Кузьміних.

Тривалість тренування також залежить від віку. Для дошкільнят, наприклад, заняття йде 45 хвилин, протягом яких вони роблять три-чотири вправи. Діти початкових класів займаються вже годину, і так далі – чим старші діти, тим довше проходить тренування.

Григорій Кузьміних зазначає, що дистанційне заняття – це далеко не стовідсоткове тренування.

Тренер з футболу Григорій Кузьміних

Тренер з футболу Григорій Кузьміних

«Футбол не може складатися тільки з індивідуальних занять, потрібні і групові. У цьому й головний недолік таких занять, оскільки старші хлопці не можуть у повному обсязі отримати користь від тренування. Вони не мають можливості відпрацювати навіть елементарне – удари по воротах. Тому ці дистанційні тренування більше спрямовані на підтримання тонусу та техніки»

Відеозвіти від батьків

Є батьки, які надсилають відео, на яких видно, як займаються їх діти. Однак такі звіти відправляють тільки 20–30 % підопічних. Тренер каже: коли всі повернуться до звичайних тренувань, буде видно, хто працював над собою, хто ні.

– Карати дітей за невиконання цих вправ ми, звісно, не будемо. Діти не винні в тих обставинах, що склалися. Ми чудово розуміємо, що не у всіх є можливість тренуватися вдома, – говорить чоловік.

8-річний підопічний Григорія Кузьміних Кирило Снігур – один з тих, хто постійно виконує завдання тренера. В основному ці заняття проходять під наглядом батька хлопчика Сергія Снігура, який теж раніше займався футболом.

Сергій Снігур

Сергій Снігур

«Ми на дачі розставляємо тренувальні фішки та відпрацьовуємо різні вправи. Раз на тиждень відправляємо тренеру відео з виконаними вправами, щоб він оцінив і десь відкоригував»

Усе покажуть нормативи

Трохи в іншому форматі проходять дистанційні тренування з вільної боротьби. Ці заняття розділені на два комплекси – перший закінчився у квітні, наразі триває другий. У рамках одного комплексу тренер з вільної боротьби Іван Будник записав кілька вправ – у нього займається близько 30–35 дітей від 6 до 12 років.

Тренер вважає, що в домашніх умовах вільною боротьбою займатися важко, оскільки це контактний вид спорту і найголовніше – це робота в парі.

Тренер з вільної боротьби Іван Будник

Тренер з вільної боротьби Іван Будник

«Відпрацювання прийомів – це найважливіша частина тренувань. Близько 70 % заняття проходить у роботі зі спаринг-партнером, – зазначає чоловік. – Утім, звісно, добре, що наше керівництво захотіло проводити такі заняття, оскільки треба піклуватися про здоров’я дітей і не втрачати з ними контакт»

Відпрацьовувати вправи можна на тренувальному опудалі, втім, за словами Івана Будника, його можуть собі дозволити далеко не всі. Такий манекен є у 8-річного Тараса Шевченка.

– Кожного ранку ми відкриваємо відеоурок і робимо все, що треба. На ці заняття йде хвилин 40, а потім упродовж дня син відпрацьовує якісь прийоми на манекені, – зазначає мама хлопчика Наталія Дем’яненко.

Також тренер зробив таблицю, куди підопічні кожного дня повинні записувати, скільки разів вони зробили ту чи іншу вправу.

– Після закінчення карантину діти повинні принести звіти про те, як виконали обидва комплекси. Потім будемо робити контрольні нормативи. Після їх здачі буде видно, хто займався, а хто ні. Можливо, хтось після цих нормативів потрапить у старшу групу, оскільки після домашніх комплексів хтось може добре окріпнути, а хтось – навпаки, – каже Іван Будник.

Виготовлення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ТОВ «Слобідський край» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Автор:
Володимир Олександров
Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися