Кривава картка. Історії суддів, що постраждали від футболістів
Озлоблені голландські юнаки
У 2010 році в чемпіонаті України відбувся матч «Зоря» – «Карпати». Наприкінці цього поєдинку за нічийного рахунку 2:2 головний арбітр зустрічі Віталій Годулян призначив пенальті у ворота господарів. Після цього епізоду тодішній воротар господарів Ігор Шуховцев несподівано для луганських глядачів кинувся до представника спортивної Феміди. Голкіпер луганчан кілька разів ударив суддю, а потім спрямував свою злість уже на гравців суперника, штовхав їх. Луганський воротар був у такій люті, що ні партнери по команді, ні гравці суперника його зупинити не могли.
І тільки бійці «Беркута» змогли вивести з поля розлюченого Ігоря Шуховцева, якого потім було дискваліфіковано на шість ігор. Випадок цікавий ще й тим, що молодий воротар Юрій Мартищук, який вийшов на заміну, відбив пенальті і зберіг нічию для «Зорі» (2:2).
У 2011 році в шостому за силою дивізіоні чемпіонату Англії гравця «Реддіч» Джоша Маккензі заарештувала поліція. Сталося це після того, як арбітр показав футболістові червону картку і призначив 11-метровий. Гравець начебто сказився і вдарив суддю так, що той повалився на землю. Потім Маккензі втік у роздягальню, за ним погналися стюарди. Матч «Реддіч» – «Чешем» було зупинено, а на стадіоні з’явилася поліція, яка й заарештувала хулігана.
– Він аж знетямився і завдав рефері такий удар, що той навіть не встояв на ногах! Підвівшись, арбітр відразу дав фінальний свисток, після чого на полі почався справжній хаос. Ми засмутилися, що матч було зупинено, але суддя сказав, що він не в тому стані, щоб продовжувати роботу, – коментував тоді цей випадок президент «Чешема» Алан Адлер.
Керівництво «Реддіча», у свою чергу, прийняло рішення негайно розпрощатися з футболістом, оголосивши, що ніколи цей гравець більше не виступатиме за їх клуб.
У тому ж 2011 році під час матчу Ліги Європи проти «Сток Сіті» захисник тель-авівського «Маккабі» Йоав Зів не впорався з нервами і жбурнув свою бутсу в бокового арбітра. Футболіст відразу ж зрозумів, що накоїв, і пішов до потерпілого вибачатися. Але було пізно – гравця видалили, утім, жодних суворіших санкцій до порушника застосовано не було.
По-справжньому дикий випадок стався у 2012 році в матчі юніорського чемпіонату Голландії між «Бюйтен Бойз» і «Нойв Слотен». У другому таймі незадоволені рішеннями арбітра Річарда Новейхузена гравці команди гостей накинулися на нього й почали жорстоко бити. Суддя спробував втекти, проте розлючені юнаки наздогнали його і продовжили розправу. Після зустрічі Річард Новейхузен звернувся в лікарню, але там йому нічим допомогти вже не змогли – через кілька годин він помер від отриманих травм. Поліція того ж дня затримала трьох нападників, усім їм було не більше 16 років. Їх було відраховано з команди, а клуб знято з турніру. Особливої трагічності цій історії додає той факт, що в тому матчі брав участь син арбітра, який бачив усе на власні очі.
Варвари з Маранхао
А в липні 2013-го любителі гри номер один усього світу дізналися про варварську розправу над суддею в Бразилії. 20-річний рефері Отава да Сілва обслуговував футбольний матч двох любительських команд у штаті Маранхао. В одному з епізодів він прийняв досить спірне рішення, яке викликало нападки з боку ображених ним гравців. Один з футболістів кілька разів ударив суддю, після чого останній дістав ніж і встромив його гравцеві в груди. Футболіст помер дорогою в лікарню.
Дивно, але за цей злочин арбітра не було заарештовано. Однак це обернулося проти нього самого. Наступного дня Отава вийшов судити іншу гру аматорських команд. Майже відразу після свистка на поле вирвався натовп друзів убитого футболіста, вони вчинили самосуд над да Сілва.
Спочатку арбітра закидали камінням, потім добили ногами. На цьому месники не заспокоїлися: вони четвертували вже мертве тіло й розкидали відсічені кінцівки по полю. Трупу відрубали голову й одягли її на кіл, який встановили в центрі поля. Через тиждень більшість виконавців цього варварського злочину було затримано.
Восени 2015 року в матчі чемпіонату Львівської області в місті Радехів стався вельми неординарний епізод. Футболістові однієї з команд не сподобалося рішення арбітра призначити пенальті, що вилилося у словесне приниження судді.
Рефері не став терпіти образи на свою адресу й показав грубіянові червону картку. Видалення ще більше розлютило 23-річного гравця, і він кинувся на суддю з кулаками. У результаті бійки матч було зупинено, а арбітра ушпиталено з багатьма пошкодженнями.
У судді діагностували перелом кісток носа і верхньої щелепи, закриту черепно-мозкову травму та струс мозку. Крім того, рефері вибили два зуби. За даним фактом правоохоронці відкрили кримінальну справу за умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості.
А в лютому 2016 року в аргентинському місті Кордова стався жахливий інцидент, який завершився ще однією смертю представника Феміди. Під час матчу регіональної ліги 48-річний суддя Сесар Флорес видалив гравця з поля. Той беззаперечно пішов у підтрибунне приміщення, однак за кілька хвилин вийшов звідти з пістолетом у руках і тричі вистрілив у рефері. Усі три кулі вцілили у Флореса – у шию, голову і груди.
Від отриманих травм він помер на місці. Якимось незрозумілим чином гравцеві вдалося втекти з місця злочину, і його оголосили в розшук. Але про подальшу долю футболіста нічого не відомо.
Тривала дискваліфікація за удар у голову
У травні 2016-го після матчу-відповіді Кубка України між луганською «Зорею» та «Дніпром» стався серйозний скандал, у центрі якого опинилися гравці дніпрян на чолі з Романом Зозулею. Коли вже спливав компенсований до цього поєдинку час, харківський рефері Анатолій Абдула призначив штрафний у бік «Дніпра». Гравець «Зорі» Андрій Тотовицький реалізував його і змінив рахунок на 2:0, що дозволило його команді вийти у фінал Кубка. Це дуже роздратувало гравців «Дніпра», особливо Романа Зозулю, який пропускав цей матч через дискваліфікацію.
Він вискочив на поле з нападками на Анатолія Абдулу. Після словесних образ Роман Зозуля штовхнув одного із суддів ногою. Це спровокувало масову сутичку на полі. Згодом Абдула у своєму рапорті зазначав, що на нього кидався і капітан «Дніпра» Руслан Ротань, який наступив судді на ногу.
Через свої витівки Зозуля та Ротань могли на рік залишитися без футболу, але їх покарання виявилося більш лояльним – футболістів було дискваліфіковано лише на три місяці.
У листопаді того ж 2016 року ще один напад на арбітра закінчився трагічно. Футболіст аматорського мексиканського клубу «Канаріос» на ім’я Рубен Рівера Васкес убив арбітра Віктора Трехо, бо той показав йому червону картку. Рівера завдав судді сильного удару по голові, який призвів до летального кінця. Футболіст зник зі стадіону, його нинішня доля наразі також невідома.
Далі – вже відносно свіжі напади на суддів. У квітні 2017 року Марко Гонсалвеш, який виступав за клуб четвертого португальського дивізіону, спершу поклав на газон гравця команди-суперника. Після того як рефері продемонстрував грубіянові червону картку, дісталося і арбітру – футболіст ударив його коліном у голову.
Дисциплінарна комісія португальської футбольної Федерації відсторонила гравця від футболу на чотири роки за напад на суддю, на два місяці – за образи і погрози, і ще на три місяці – за напад на суперника.
І в Харкові потрапляють під роздачу
У жовтні колишній гравець пітерського «Зеніту» і збірної Чехії Радек Ширл, який виступає за клуб четвертого чеського дивізіону «Збузані», атакував суддю під час матчу проти команди «Високе Мито».
На 36-й хвилині зустрічі Ширл накинувся на гравця суперника, вважаючи, що той занадто грубо атакував воротаря його команди. Після словесної перепалки Ширл повалив опонента на землю й кілька разів ударив його ногою. У конфлікт втрутилися арбітри. Ширл напав ззаду на головного суддю і вдарив його кілька разів у шию та спину.
Матч було зупинено, при цьому Ширл погрожував арбітру фізичною розправою, обіцяючи «покінчити з ним». Тепер за свою витівку Радек може поплатитися тривалою дискваліфікацією.
І в тому ж жовтні стався подібний інцидент на одному з харківських аматорських турнірів. Під час матчу «PVM» і «Viva Cup» тренер і президент других Роман Перадзе був вкрай незадоволений роботою одного з арбітрів. Останньою краплею, що переповнила чашу його терпіння, виявилася червона картка, показана одному з гравців «Viva Cup». Після цього Перадзе попрямував до судді й сильно вдарив його в голову, від чого той упав.
Гравці команди суперника швидко відгородили нападника від арбітра, а боковий суддя, підбігши до місця події, відразу ж присудив технічну поразку команді «Viva Cup».
У спорткомплекс викликали поліцію, проте наступного дня потерпілий написав заяву, що не має претензій до кривдника.
Організаційний комітет турніру дискваліфікував Перадзе до кінця осіннього турніру, а також заборонив йому брати участь у наступному змаганні як у ролі тренера, так і в ролі гравця.
А ось цей трагічний випадок знову стався в Мексиці. Під час одного з матчів аматорського чемпіонату країни, який відбувся 23 грудня 2017 року, арбітр Ернандес Капетільо видалив гравця «Гвадалахари» Мілтона. У того не витримали нерви, і за червону картку гравець кілька разів ударив по голові суддю. Той тиждень перебував у комі й помер, не прийшовши до тями. Зараз футболіст перебуває під вартою і чекає суду.
Савелій Мякушко