Чому для жителів області газ коштує дорожче, ніж для харків’ян
Регіональні розбіжності в ціні на газ виникли через запровадження Національною комісією, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), нових тарифів для «Укртрансгаз» (дочірня компанія «Нафтогазу України»), виходячи із замовленої потужності. До цього нововведення вартість блакитного палива була єдина для споживачів у всіх регіонах, оскільки для всіх областей діяв однаковий загальний тариф на постачання газу. Він складався з тарифу на транспортування для АТ «Укртрансгаз» і тарифу на розподіл для операторів газорозподільного механізму (ГРМ).
За інформацією Асоціації газового ринку України (АГРУ), новий тариф передбачає, що споживачі газу (зокрема й побутові) сплачуватимуть за послуги транспортування газу газотранспортною системою фіксовану ставку (абонплату) в розмірі 157,19 гривні за тисячу кубів (без ПДВ). Ця ставка є складовою кінцевої вартості газу для населення і діє для всіх областей України.
«Нафтогаз» уже направив постачальникам зі спецзобов’язаннями додаткові угоди. Оптова ціна газу, за якою компанія продає газ на потреби побутових споживачів, з 1 травня складатиме 5990 гривень за тисячу кубометрів.
– Кінцева ціна газу складається з оптової ціни газу НАК «Нафтогаз України» (це приблизно 90 % кінцевої ціни газу), тарифу на транспортування «Укртрансгазу», тарифу на транспортування облгазу розподільними мережами в регіоні, а також торговельної націнки регіонального постачальника (2,5 %), – пояснила ціноутворення прес-секретар ПАТ «Харківгаз» Ольга Клименко. – Із 1 травня змінилася оптова ціна «Нафтогазу», окрім цього НКРЕКП зробила «Укртрансгазу» тариф однаковий у всіх регіонах. Тобто він тепер у сумі з облгазом не дає однакову цифру по всіх регіонах. Тарифи облгазів залишилися старі (з 2016 року). Якщо скласти ці два тарифи, то суми в регіонах будуть різні.
Чому різна ціна в одному регіоні
Раніше газ для жителів Харківщини, як і для жителів інших регіонів, коштував 8,55 гривні за кубічний метр, після 1 травня ціна буде різнитися на 7–8 %. На Харківщині два підприємства мають ліцензії на розподіл газу. Місто Харків – територія ліцензованої діяльності «Харківміськгазу», область – «Харківгаз». Харків’яни за газ платитимуть менше, ніж жителі інших населених пунктів області.
Згідно з аналізом Асоціації газового ринку України, найдешевшим газ буде для споживачів «Київгазу» – за ціною 7810 гривень за тисячу кубічних метрів, «Кременчукгазу» – за ціною 7820 гривень і «Харківміськгазу» – 7879 гривень. А от жителі Миколаївської та Харківської областей сплачуватимуть найбільшу ціну – 8432 гривні за тисячу кубічних метрів та 8421 гривню відповідно.
– Тариф «Укртрансгазу» для жителів Харківської області до 1 травня був 11,6 гривні без ПДВ за тисячу кубів, а після 1 травня – понад 157 гривень. Тобто збільшився в 13 разів. А для жителів Харкова тариф «Укртрансгазу», навпаки, знизився в три рази, – уточнила Ольга Клименко. – У Харкові все компактно, невелика протяжність газових мереж, тож і доставка газу дешевша, а звідси й тариф «Міськгазу» менший. У них набагато менше регуляторних пунктів, менша протяжність газових мереж, які вони обслуговують. А на балансі «Харківгазу» – 17 тисяч кілометрів газопроводів області.
Головні зміни
- На травень-червень 2019 року «Нафтогаз України» установив нові ціни, за якими передаватиме газ регіональним постачальникам для потреб населення.
- НКРЕКП скасувала постанову про встановлення загального тарифу на транспортування газу (тариф на транспортування газу магістральними газопроводами «Укртрансгазу» + тариф на розподіл газу облгазів). При цьому тарифи облгазів залишились без змін з 2016 року.
- НКРЕКП установила однаковий тариф «Укртрансгазу» по всіх областях (раніше цей тариф був різним у кожному регіоні).
- Для жителів Харкова вартість послуг «Укртрансгазу» зменшилась у 3 рази, для жителів області – збільшилась у 13 разів.
Ціни червня
У додаткових угодах, які НАК «Нафтогаз України» надіслав на адресу ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ», як постачальника природного газу зі спеціальними обов’язками, оптова ціна газу, за якою «Нафтогаз» продає газ постачальнику для потреб населення, з 1 травня 2019 року становитиме 7188 гривень за тисячу кубів, а з 1 червня – 7558,80 гривні за тисячу кубів. Тож виходить, що порівняно з квітнем у травні газ для жителів Харкова й області коштуватиме дешевше – замість єдиної ціни 8,55 гривні за кубометр сплатять 7,87 гривні та 8,42 гривні відповідно. А от у червні вартість блакитного палива стане вищою – 8,26 гривні та 8,80 гривні за кубічний метр.
– Ціни зростуть через те, що в червні збільшиться оптова ціна «Нафтогазу», – пояснила Ольга Клименко.
За повідомленням Асоціації газового ринку України, оптова ціна для потреб побутових споживачів на червень 2019 року складатиме 6299 гривень за тисячу кубометрів, а отже, кінцева ціна газу повинна становити 8627,01 гривні за тисячу кубометрів.
Нагадаємо, 23 квітня Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що зниження «Нафтогазом України» ціни на газ на 300 гривень за тисячу кубів з травня є добрим початком для подальших знижень. У травні Кабмін усунув правові колізії між нормами двох постанов (№ 867 від 2018 року та № 293 від березня 2019 року) щодо формування ціни на газ для населення і теплокомуненерго. Рішення забезпечило можливість НАК «Нафтогаз України» знизити у травні вартість ресурсу для споживачів, що одержують газ за спеціальними зобов’язаннями, на 3,5 %.
Нові перевірки
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, призначила позапланові перевірки 14 облгазам. Відповідне рішення було прийнято 14 травня під час засідання Комісії. Навідаються перевіряючі в ПАТ «Харківгаз» та ПАТ «Харківміськгаз», а також у ПАТ «Волиньгаз», ПАТ «Житомиргаз», ПАТ «Закарпатгаз», ПАТ «Запоріжгаз», ПАТ «Івано-Франківськгаз», ПАТ «Київоблгаз», ПАТ «Львівгаз», ПАТ «Рівнегаз», ПАТ «Сумигаз», ПАТ «Хмельницькгаз», ПАТ «Чернівцігаз», ПАТ «Чернігівгаз».
Підставою для чергової позапланової інспекції є перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами попередніх позапланових перевірок.
Нагадаємо, що попередніми рішеннями НКРЕКП зобов’язала зазначені облгази припинити нараховувати суми за використаний побутовими споживачами газ із урахуванням коефіцієнта приведення до стандартних умов. Також облгази мали провести перерахунок усім побутовим споживачам, до яких застосовувалися так звані «температурні» коефіцієнти, починаючи з жовтня 2018 року.
– Ми вважаємо, що минулий штраф, який НКРЕКП наклала на нас, був необґрунтований. Наразі ми його оскаржуємо в суді, тому що приведення об’єму газу до стандартних умов передбачено чинними договорами зі споживачами, Законом України «Про ринок природного газу», а також кодексом газорозподільних систем. Також постачальник газу «Нафтогаз України» передає в розподільні мережі облгазів об’єми природного газу для населення, приведені до стандартних умов, – підкреслила прес-секретар ПАТ «Харківгаз».
Тільки цифри
Родина з трьох осіб у середньому на приготування їжі використовує близько 15–20 кубів газу на місяць. За старими розцінками, коли був єдиний тариф, родина сплачувала за зазначений об’єм газу 128,25–171 гривню.
У травні 15–20 кубів газу родині з Харкова обійдуться в 118,35–157,8 гривні, родині з області – 126,3–168,4 гривні.
За аналогічний об’єм газу в червні харків’яни сплачуватимуть 123,9–165,2 гривні, жителі області – 132–176 гривень.
Читайте також: Як вибори впливають на реформу децентралізації — коментар Сергія Чернова
Юлія Міронюк