За алкогольні проміле – під суд. Що передбачає новий закон для водіїв
Із 2020 року нетверезих водіїв каратимуть більшим штрафом, максимальний розмір якого сягнув 51 тисячі гривень. Окрім цього нововведення, передбачають інший статус для водіїв-пияк, адже тепер відповідальність за кермування автівкою напідпитку прирівнюється до кримінального злочину.
Штрафи зростуть
23 листопада Верховна Рада посилила відповідальність за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. За законопроект 7279-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» проголосували 239 нардепів.
Зокрема, стаття 286-1 проекту закону про керування транспортом у стані сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції за кермом, передбачає покарання у вигляді штрафу від 17 тисяч гривень (1 тисяча неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) до 34 тисяч гривень (2 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) з позбавленням прав на строк до трьох років.
Також в остаточній редакції законопроекту йдеться, що ті самі дії, вчинені повторно, караються штрафом у 51 тисячу гривень (3 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) з позбавленням права керування на строк від двох до трьох років.
Покарання також стосується водного транспорту. Нагадаємо, наразі нетверезе водіння карається штрафом у 10 200 гривень і позбавленням прав на один рік. Ті самі дії, вчинені більше двох разів за рік, караються штрафом у 40 800 гривень і позбавленням прав на десять років.
Також закон визначає дозволений рівень алкоголю в організмі, за який не штрафують – це 0,2 проміле. У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що штрафувати за новим законом почнуть з 1 січня 2020 року.
Кримінальний злочин
Ураховуючи, що в Україні смертність унаслідок дорожньо-транспортних пригод – одна з найбільших у Європі та постійно зростає, документом пропонується посилити відповідальність за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння шляхом переведення її в кримінальну площину, йдеться в пояснювальній записці закону.
Як пояснив на свій сторінці у Facebook експерт громадської організації LEAD office, юрист Тарас Гук, у Кримінальний кодекс України вводиться нова стаття 286-1, яка встановлює, що керування транспортними засобами в стані сп’яніння є кримінальним правопорушенням.
За інформацією юриста, притягнення до кримінальної відповідальності для нетверезих водіїв означає відсутність можливості ухилятись від відповідальності, яка була досі. Одним з таких варіантів було ухиляння водія через закінчення тримісячного терміну, який дається, аби притягнути його до адмінвідповідальності. Також запобіжником від ухиляння нетверезих водіїв буде й наявність у справі державного обвинувачення.
– Це означає, що прокурори нарешті ходитимуть у суди по цій категорії справ і апелюватимуть у разі виправдального вироку, – пише юрист.
Сама процедура притягнення водія, за його словами, матиме такий вигляд: спочатку патрульний вноситиме відомості в ЄРДР про кримінальний проступок за ст. 286-1 КК, нетверезому водію буде повідомлятись про підозру, вручатись обвинувальний акт і передаватиметься справа в суд. Також до внесення відомостей в ЄРДР поліцейський зможе здійснити медичний огляд та інші невідкладні дії, а нетверезих водіїв можна буде без ухвали слідчого судді затримувати на 24 години.
Швидке розслідування
У цілому закон № 7279-д – це ціла революція у сфері притягнення до відповідальності нетверезих водіїв, вважає Тарас Гук. Хоча для ефективної реалізації треба братись за масу інструкцій і проводити експрес-навчання поліцейських, паралельно повідомляючи водіїв, що тепер за нетверезе керування можна сісти в тюрму (поки що не більш ніж на 24 години), а ще – отримати судимість.
Загалом спрощений порядок досудового розслідування у формі дізнання всіх кримінальних правопорушень невеликої тяжкості сприятиме зменшенню навантаження на органи досудового слідства, йдеться в пояснювальній записці закону.
«Це дозволить забезпечити швидке розслідування кримінальних правопорушень невеликої тяжкості», – додають законотворці.
Нове поняття «кримінальний проступок» означатиме діяння (дію чи бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше ніж три тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Усього пропонується 126 складів кримінальних проступків. До кримінальних проступків також пропонується віднести некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотиками без збуту, хуліганство тощо.
Нашуміле розмитнення
25 листопада набули сили закони, що стосуються правил розмитнення автомобілів на єврономерах – № 8487 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів» та № 8488 «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України».
Нагадаємо, 8 листопада Верховна Рада України прийняла у другому читанні ці законопроекти, 23 листопада їх підписав Президент Петро Порошенко.
Законопроекти встановлюють правила тимчасового перебування в Україні автомобілів з іноземною реєстрацією. Так, законопроект № 8487 встановлює базові ставки акцизного податку для нового автомобіля залежно від типу палива та об’єму двигуна: для авто з бензиновим двигуном об’ємом 1000 куб. см – 50 євро; від 3000 куб. см – 100 євро; для «дизеля» з двигуном 1500 куб. см – 75 евро; від 3500 куб. см – до 150 євро.
Щоб визначити розмір акцизу для конкретного авто, до базової ставки будуть застосовувати коефіцієнти. Формула буде такою: «Ставка = Ставка базова × Коефіцієнт двигуна × Вік двигуна».
На оформлення нерозмитнених авто дається 180 робочих днів. При цьому акцизний податок зменшується на 50 % для авто, які будуть розмитнені протягом перших 90 днів після вступу закону в силу. В останні 90 днів «пільгового» періоду ставки стануть повними, але штрафи за порушення термінів перебування накладатися не будуть.
Законопроект № 8488 передбачає штрафи за порушення умов тимчасового ввезення та транзиту авто. Також у законі прописані штрафи за порушення терміну перебування нерозмитненого автомобіля на території України – від 170 гривень до 170 тисяч гривень або конфіскації авто.