Урожай 2015 року на Харківщині залежить від погоди навесні - аграрії
Аграрії Харківщини поки що не поспішають робити моніторинг стану озимих. Як розповів «СК» головний агроном фермерського господарства «Альфа» Золочівського району Юрій Бєлінський, зазвичай такий аналіз вони проводять у лютому. Тим більше, що цього року ризиків для рослин ще не було.
– В якому стані посіви увійшли в зиму, такими вони і залишилися. Адже ні екстремальних температур, ні сильних вітрів досі не було. От якби кілька днів стояла температура мінус 25, та ще й не було б сніжного покрову, треба було б непокоїтися, – сказав фермер. – Інша справа, що озимі увійшли в зиму в не дуже хорошому стані. Стояла холодна осінь, і рослини не встигли розпуститися.
В той же час, на думку Юрія Бєлінського, врожай озимини залежатиме від весни. Якщо вона буде ранньою і теплою, фермери зберуть зерна не менше, ніж у минулому році. Так, у 2014-му врожайність у господарстві «Альфа» склала 65 ц/га. А от якщо повториться весна 2011 року, коли морози стояли до квітня, а потім різко потепліло, озимина постраждає.
Наразі за даними Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації та результатами моніторингу науковців, 84 % посівів озимих культур у доброму та задовільному стані, а от 16 % – слабкі та зріджені. Така ситуація пояснюється тим, що перед посівами і під час сівби озимих культур у 2014 році на Харківщині опади були нестабільними. Потім же у більшості районів області дощів узагалі майже не було. Через це рослини увійшли в зиму не дуже загартованими.
– Погодні умови першої половини перезимівлі були в цілому задовільні для озимих культур, що забезпечило оптимальний рівень розчинних вуглеводів у вузлах кущення: для сортів пшениці м’якої озимої – 30–35,1 %, пшениці твердої озимої – 25–26 %, жита озимого – 30,2 %, ячменю озимого – 23,0 %, – розповіла науковець. – Цього достатньо для подальшого доброго загартування та збереження життєздатності при критичній температурі вимерзання в межах мінус 16–17 за Цельсієм для пшениці, мінус 20 – жита, мінус 13–14 – пшениці твердої озимої.
Інша ситуація зі слабкими та зрідженими посівами. Ці рослини більш активно витрачають розчинні вуглеводи, і якщо їх вміст у вузлах кущення буде нижчим за 20 %, вони підлягатимуть списанню.
Ірина Гудзь, матеріал з газети "Слобідський край" № 14 від 03.02.2015