Блакитне паливо може подорожчати на 60%
МВФ вимагає підняти ціни на газ для населення до рівня промислових. Таким чином, блакитне паливо може подорожчати на 60 %, до 11 тис. грн за тис. куб. м. А це означає, що кожна харківська сім’я отримає платіжку, в якій сума до оплати комунальних послуг буде на 1000–2000 грн більше, ніж зараз. Адже газ – це та стаття витрат, яка закладена практично у всіх послугах, споживаних населенням.
До речі, сума, на яку зросте оплата, – це майже половина мінімалки, прийнятої в країні. А якщо розглядати середню червневу заробітну плату в регіоні (яка, за даними головного управління статистики в Харківській області, склала 7789 гривень), то це п’ята частина доходу. При цьому, за цими ж даними, харчовики регіону отримують середню зарплату в 5046 гривень, медики та соцпрацівники – 5531 грн на місяць.
Незважаючи на лякаючі цифри, прогнози експертів на випадок відмови України виконувати умови, поставлені Міжнародним валютним фондом, вкрай невтішні.
Павло Кухта, заступник голови Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR):
- Вимоги МВФ підняти ціну на газ до 10 130 грн за тисячу кубометрів може призвести до непрогнозованих наслідків – як для економіки, так і для пересічних громадян. Відмова від програми МВФ буде означати дефолт для України. Тому Уряд продовжує переговори, щоб знайти формулу підвищення ціни на газ, яка не буде критичною для економіки України і для соціального становища населення.
На межі дефолту і з платіжкою в руках на кілька тисяч Україна опинилася не сьогодні і не вчора. Витоки можливої кризи потрібно шукати в минулому, точніше, 13 років тому.
Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital:
- У 2005–2008 у борг жив український бізнес, за рахунок кредитів купували машини і квартири рядові українці. У 2011–2013 роках у борг уже жила Україна як держава – за рахунок зовнішніх кредитів, а не відповідно до своїх достатків. Це колись мало закінчитися. За часів Януковича за кілька років державний борг стрімко зріс, а резерви НБУ навпаки – знизилися вдвічі. Результат – падіння ВВП, стрімке падіння гривні. Ми маємо дуже великі борги, які треба віддавати. Це процес болючий, але іншого виходу у нас немає.
У цій ситуації не платити по кредитах чи не брати нові не є можливим. Якщо Україна відмовиться від співпраці і кредитування МВФ, це обернеться для неї дефолтом. Ті самі «чорні 90-ті», без зарплат, без пенсій та без перспективи, – це яскравий приклад економіки в кризовому стані, схожому з дефолтним.
Геннадій Ткачук, народний депутат України:
- Якщо держава не зможе знайти грошей на розрахунки з кредиторами, вона змушена буде оголосити дефолт. Це означає, що гривня різко девальвує, долар стрибне до позначки не менше 50 грн. У цьому випадку держава змушена буде ввести валютні обмеження, зокрема, на купівлю валюти. Тоді нас чекає різке розкручування інфляції, стрімке подорожчання всіх товарів, заморожування зарплат і пенсій, зростання безробіття, заморожування економічного зростання мінімум на десть років. Після оголошення дефолту по Україні та з українськими компаніями миттєво перестануть співпрацювати всі кредитори та інвестори.
За думкою експертів, інші джерела кредитування України недоступні, тому що приватні фонди ставлять відсотки набагато вищі, ніж у МВФ. Тому програма співробітництва з МВФ залишається для країни єдиною можливістю уникнути дефолту. Але, як кажуть, можливі варіанти, що дозволять визначити такий формат співробітництва, який мінімізує економічний удар по населенню.
На розгляд Міжнародному валютному фонду за останній рік Кабінетом Міністрів України було запропоновано вісім варіантів можливої нової спільної роботи з Україною. Але жоден з них кредиторів не задовільнив. Але, тім не менше, українські урядовці і далі шукають компроміс із міжнародними кредиторами. Бо від цього залежить, які платіжки на комуналку отримають у недалекому майбутньому харківські сім’ї, а також чи не опиняться в борговій ямі і окремий громадянин, і всі країна.