Бюджет на три роки: як розподілятимуть гроші на Харківщині
Прогноз на три роки
– Людмило Петрівно, для чого приймається довгостроковий бюджет?
– Спочатку хочу зазначити, що бюджетний процес – це безперервний процес. Ще не закінчився поточний бюджетний рік, а ми вже працюємо над проєктом бюджету наступного року. З кожним роком він удосконалюється, розглядаються зміни до Бюджетного і Податкового кодексів, приймаються бюджетні декларації. Цей рік не став винятком: 31 травня 2021 року було затверджено Постанову Кабінету Міністрів № 548 «Про схвалення бюджетної декларації на 2022–2024 роки», а також Постанову Кабінету Міністрів України № 586 «Про основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2022–2024 роки». У цих розрахунках було затверджено показники валового внутрішнього продукту, експорту та імпорту товарів і послуг, прибутку підприємств, прожиткового мінімуму та середньомісячної заробітної плати – це основні орієнтири, за якими буде розвиватися економіка країни найближчі три роки.
Формування взаємовідносин між державним бюджетом і місцевими бюджетами протягом 2022–2024 років здійснюватиметься з урахуванням змін в адміністративно-територіальному устрої України.
У цілому, прогноз фінансового ресурсу місцевих бюджетів становить :
– на 2022 рік – 561,0 млрд грн (ріст до 2021 року – 46,6 млрд грн (9,0 відсотків);
– на 2023 рік – 619,2 млрд грн (ріст до 2022 року – 58,2 млрд грн (10,4 відсотка);
– на 2024 рік – 682,4 млрд грн (ріст до 2023 року – 63,2 млрд грн (10,2 відсотка).
Згідно зі статтею 751 Бюджетного кодексу України та Планом заходів щодо складання бюджету Харківської області на 2022 рік, 25 серпня 2021 року Харківською обласною державною адміністрацією схвалено Прогноз обласного бюджету Харківської області на 2022–2024 роки.
– Які показники включилися у прогнозні розрахунки обласного бюджету на 2022–2024 роки?
– Це в першу чергу основні прогнозні показники економічного і соціального розвитку області на 2022–2024 роки: валовий регіональний продукт, індекс споживчих цін, експорт та імпорт товарів і послуг, середньомісячна заробітна плата, рівень зайнятості населення.
Наприклад, середньомісячна заробітна плата у 2022 році прогнозується на рівні 13 244 гривень, у 2023-му – 15 297 гривень, та у 2024 році – 17 680 гривень. Зростання щодо попереднього року складає 15,2 %.
Загальний обсяг обласного бюджету на 2022 рік прогнозується в сумі 6 173 117,7 тисячі гривень; у 2023 році очікується майже 6 482 248,8 тисячі гривень; у 2024 році – в сумі 6 757 329,0 тисяч гривень.
Як і сьогодні, найбільшу складову доходної частини обласного бюджету займає податок на доходи фізичних осіб (понад 80 %). Прогнозні надходження цього податку у 2022 році складуть 3 129 789,4 тисячі гривень, у 2023-му – 3 300 377,8 тисячі гривень, і у 2024-му – 3 479 798,6 тисячі гривень.
Довідка «СК»
Згідно з довгостроковим прогнозом бюджету Харківської області, щорічне зростання ВВП складе приблизно 5 %. У 2022 році ВВП зросте на 3,8 %, у 2023 році – на 4,7 %, у 2024 році – на 5 %. Загальний обсяг обласного бюджету прогнозується на 2022 рік у сумі 6,1 мільярда гривень, на 2023 рік – 6,48 мільярда гривень, на 2024 рік – 6,75 мільярда гривень.
– Наскільки економіка регіону знизилась у попередні два роки через пандемію коронавірусу і як вона зростатиме наступні два роки?
– Можу сказати, що за підсумками десяти місяців поточного року виконання доходів обласного бюджету складає 105,5 %.
На жаль, у зв’язку з пандемією COVID-19 у 2020 році ми були змушені провести секвестр бюджету на суму понад 300 мільйонів гривень. У цьому році ми цього не робили і сподіваємось на виконання запланованих показників.
Інтереси місцевих рад
– Що не так у Бюджетному і Податковому кодексах?
– На жаль, немає нічого досконалого. Ми постійно проводимо роботу, щоб інтереси місцевого самоврядування було враховано у Податковому та Бюджетному кодексах і в Державному бюджеті України. Бюджети територіальних громад мають власні надходження, а також отримують трансферти з державного бюджету.
Варто констатувати, що з кожним роком нам доводиться відстоювати свої позиції, а дотації з року в рік зменшуються.
На даний час зареєстровано законопроєкт № 6062 стосовно змін до Бюджетного кодексу.
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області надала низку пропозицій і зауважень до цього законопроєкту і зазначила, що він потребує доопрацювання. 20 жовтня цього року парламент прийняв рішення зняти цей законопроєкт з розгляду і направив його на доопрацювання.
– Які саме зауваження є від місцевих рад?
– Ми категорично проти ліквідації бюджету розвитку місцевих рад і наполягаємо, щоб бюджет розвитку залишився і мав своє джерело надходжень. Адже це цільове джерело наповнення доходної частини місцевих бюджетів – кошти, які громади могли б спрямовувати на капітальні видатки, модернізацію, реконструкцію.
Також у проєкті було запропоновано повертати до державного бюджету залишки освітянської субвенції. Ми також категорично проти цього. Ці кошти мають залишатися на місцях і стимулювати проведення реформ у сфері освіти.
Крім того, ми висловили зауваження щодо розширення повноважень контролюючих органів і втручання в діяльність органів місцевого самоврядування. І ще дуже багато змін. Будемо сподіватися, що наші пропозиції та зауваження не залишаться поза увагою, законопроєкт буде допрацьований і винесений у сесійну залу.
Новації Держбюджету
– У Верховній Раді зареєстрований і 2 листопада проголосований у першому читанні проєкт Закону № 6000 «Про Державний бюджет на 2022 рік». Як ви його оцінюєте?
– У ньому багато цікавих і корисних для місцевого самоврядування ресурсів. Передбачено багато цільових секторальних субвенцій, таких як кошти на «Нову українську школу» – майже 1,4 мільярда гривень, нова субвенція на оновлення харчоблоків у школах – 1,5 мільярда гривень, субвенція «Спроможна школа для кращих результатів» – 1,3 мільярда гривень. Була у 2021-му та буде у 2022 році субвенція на інклюзивну освіту – 500 мільйонів гривень, також заклали нову субвенцію – на пожежну безпеку в школах – 1,5 мільярда гривень, збільшується на 100 мільйонів гривень субвенція на створення центрів сучасної професійної освіти, з’являється нова субвенція за програмою відновлення України – 500 мільйонів гривень, збільшується на 1,4 мільярда гривень субвенція на житло для ветеранів війни і сімей воїнів АТО. Як і в цьому році має бути продовжена державна програма з проведення Інтернету в сільську місцевість, на що у 2022 році передбачено 500 мільйонів гривень. На розвиток спортивної інфраструктури передбачається 650 мільйонів гривень. Проєктом державного бюджету також передбачається 23,0 мільярди гривень на дороги місцевого значення, понад 200,0 мільйонів гривень на розробку комплексних планів просторового розвитку.
Ці цифри нас радують, але до законопроєкту є і зауваження. Це спільні зауваження від кількох асоціацій, що представляють місцеве самоврядування різних рівнів.
Зокрема, направлено пропозицію щодо збільшення освітньої субвенції і передбачення її на рівні не менше як 146 мільярдів гривень. Такий обсяг обумовлений підвищенням мінімальної заробітної плати та інших обов’язкових видатків.
Також звернули увагу на необхідність збільшення фінансування Програми державних гарантій медичного обслуговування з урахуванням економічно обґрунтованого тарифу з включенням до нього оплати за енергоносії.
Ще одне дуже болюче для нас питання: з року в рік зменшується додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я.
У проєкті Державного бюджету на 2022 рік обсяг такої дотації передбачено 2,95 мільярда гривень. Це майже удвічі менше, ніж цього року. А порівняно з 2020 роком – то майже утричі менше. Тому ми пропонуємо залишити обсяг додаткової дотації принаймні на рівні цього року (що складає 5,9 мільярда гривень) для уникнення негативних соціальних наслідків, пов’язаних з дефіцитом коштів на фінансування галузей освіти і охорони здоров’я.
Є в нас пропозиції і щодо фінансування бюджетів субрегіонального (районного) рівня. На жаль, при внесенні змін до Бюджетного кодексу у 2020 році були виключені податкові надходження на районний рівень. Тому ми пропонуємо передбачити або джерело фінансування районних рад, або відповідну цільову субвенцію.
Нас почули, і в проєкті Державного бюджету передбачено субвенцію в сумі 154,5 мільйона гривень, але, за розрахунками Всеукраїнської асоціації районних та обласних рад, на забезпечення функціонування районного рівня потрібно понад 500 мільйонів гривень.
Зараз разом з обласною державною адміністрацією ми працюємо над формуванням проєкту обласного бюджету на 2022 рік, і сподіваюсь, що на наступну сесію обласної ради буде винесено питання про його затвердження.
– Які сфери будуть пріоритетними в обласному бюджеті наступного року?
– Як у поточному році, так і на наступний рік серед пріоритетних напрямів залишатиметься сфера охорони здоров’я. З цією метою Харківською обласною радою затверджено комплексну обласну програму «Здоров’я Слобожанщини» на 2021–2022 роки. У минулому році на її фінансування було спрямовано понад 700 мільйонів гривень за рахунок обласного бюджету, це майже чверть від фінансування всіх обласних програм.
У цьому році ми продовжили пріоритетне фінансування галузі охорони здоров’я, зокрема з обласного бюджету на цю програму вже було виділено понад 500 мільйонів гривень.
Також велику увагу приділили завершенню будівництва фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) та Центрів надання первинної медико-санітарної допомоги в громадах області. Багато з цих ФАПів уже добудовані і працюють. Сподіваюсь, що пріоритетність охорони здоров’я в нас залишиться і в подальшому.
Друге актуальне питання – це будівництво і ремонти доріг. Харківською обласною радою затверджено Програму розвитку дорожнього господарства Харківської області на 2021–2025 роки.
Читайте також: Скільки місцевих доріг відремонтували на Харківщині цього року
У 2021 році Програмою передбачено кошти на реалізацію заходів щодо здійснення будівництва, реконструкції, ремонту та експлуатаційного утримання доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності в населених пунктах Харківської області в розмірі 1 232 036, 414 тисячі гривень, у тому числі: 101 949,64 тисячі гривень – на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт доріг загального користування місцевого значення; 728 306,5 тисячі гривень – на поточний середній ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення; 284 000,0 тисячі гривень – на поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання доріг загального користування місцевого значення; 117 780,256 тисячі гривень – на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт вулиць і доріг комунальної власності в населених пунктах.