Відлуння війни. Хронограф, 1970. 45 років тому
Достатньо до такого предмета доторкнутися, як може одразу статися вибух, який часто-густо веде до нещасних випадків. На превеликий жаль, не всі діти й навіть дорослі усвідомлюють це. Деякі замість того, щоб повідомити про свою небезпечну знахідку, виявляють нікому не потрібне «геройство», беруть боєприпаси в руки, кидають у багаття або пробують розібрати. Це, як правило, закінчується трагічно. Ось деякі приклади.
Залишені на тривалий час без нагляду дорослих учень 6 класу Вікненської школи Ізюмського району Микола Мельник, його сестра восьмирічна Наталка, а також хлопчики з цього ж села, учні 1 класу Сашко Євкіш і Толя Веприцький, на початку квітня знайшли в полі 37-міліметрову міну німецького зразка. Замість того, щоб про цю знахідку негайно повідомити класному керівникові або директору школи, Коля взяв міну в руки і спробував її розібрати. Стався вибух – Коля загинув, а сестру його поранено.
Лікарня в Ізюмі. Хронограф, 1975. 40 років тому.
5 квітня цього року, у неділю, учні 6 класу Нововодолазької школи-інтернату знайшли в лісі три 22-міліметрові авіаснаряди німецького зразка, принесли їх у спальню й там сховали. Через два дні всі учні пішли дивитися кінофільм, а Віталій Карпенко залишився й почав розбирати снаряд. Стався вибух, який у Віталія роздробив кисті обох рук.
17 червня старшокласники Ізюмської восьмирічної школи № 8 працювали на прополці кукурудзи в колгоспі імені Суворова. Під час обідньої перерви всі учні розмістилися на краю лісопосадки. А Юра Туренко, і з ним ще три хлопчики, сіли обідати окремо, на що, на жаль, не звернули уваги класні керівники. Юра витяг з-під сорочки знайдену ним на полі 82-міліметрову мінометну міну, відійшов убік і почав її розбирати. Стався вибух: Юра загинув, а Сашко Фалько був поранений.
Останнім часом сталися вибухи в Борівському, Балаклійському районах. Що маємо в результаті? Уже цього року загинуло шестеро хлопчиків і п’ятеро поранено, один дорослий також важко поранений.
Олег Аврамцев, позаштатний кореспондент