Як український «Щедрик» став найпопулярнішою різдвяною мелодією у світі
Ви напевно бачили в кіно, як американці напередодні Різдва із захопленням співають Carol of the Bells. Мелодія цієї популярної різдвяної пісні вам здалась знайомою? І це не дивно, адже ми її знаємо як «Щедрик» українського композитора Миколи Леонтовича.
Американці впевнені, що це їх «власна» мелодія, і не здогадуються про її українське походження. Як же так сталося? Почнемо з того, що композитор Леонтович більш ніж сто років тому вирішив написати композицію на текст народної щедрівки, яку було створено у прадавні часи – коли Новий рік святкували в березні; звідси й ластівка, яка прилітає, як відомо, навесні: «Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка», – співають у пісні. За задумом Леонтовича, композиція мала поєднувати в собі багатоголосся і поліфонію. Ця пісня відрізнялася від традиційних колядок і щедрівок тим, що була написана в мінорі.
Прем’єра «Щедрика» відбулася 1916-го в стінах університету Святого Володимира; композицію виконав університетський хор. І невідомо, як би склалася доля цієї мелодії, якби не події, які відбулися в Україні через три роки.
Петлюра, Кошиць і капела
1919-й. У Києві при владі – Директорія, яку очолює Симон Петлюра, людина, яка, до речі, непогано зналася на мистецтві. Саме він на початку 1919 року випадково почув, як співає київський хор під керівництвом Олександра Кошиця. Петлюра викликав до себе керівника хору та запропонував йому створити колектив з українським репертуаром для гастролей, мета якого буде – пропагувати українську культуру за кордоном. Нагадаємо: 1919 рік, війна – а Петлюру хвилює, зокрема, питання розповсюдження української культури в Європі!
Олександр Кошиць. Фото: proman.com.ua
Завдання поставлено – завдання потрібно виконувати, адже, хоч і жартома, Петлюра пообіцяв розстріляти за невиконання цього доручення. Олександр Кошиць – на той час
досвідчений музикант, відомий диригент і композитор – організував справжнє талант-шоу: на прослуховування до нього приїжджали претенденти з різних куточків України. У результаті було відібрано рівно 100 співаків – склад майбутньої Української Республіканської капели.
Авантюрні гастролі
Як організувати тур величезного, але нікому не відомого колективу чисельністю 100 виконавців, країнами, де тільки-но закінчилась війна? Це було те ще питаннячко! Тим більше, що організатором мала стати країна, яку саму захльостував вир воєнний подій. Ані грошей, ані впевненості – у новоспеченого колективу не було нічого. Взагалі. До того ж за тиждень після створення капели Київ було взято більшовиками, і вона мала переїхати до Кам’янця-Подільського – без особистих речей і без сценічних костюмів. Як згадував згодом Олександр Кошиць про виїзд за кордон на перші гастролі: «...Це була якась кочова орда, яку страшно було підпускати близько до міста. Добре, що до Праги ми приїхали вночі».
Допоміг український посол у Чехії – він видав 130 тисяч крон, яких вистачило на придбання: чоловікам – по одному костюму, краватці, парі черевиків і шкарпеток, жінкам –
по одній хустині та білій сукні. Перший виступ капели відбувся 11 травня 1919 року в Національному театрі Праги.
Під час гастролей у Барселоні. Фото: argumentua.com
Недоладний «Щедрик»
Те, що «Щедрик» не просто потрапив до репертуару капели, а й став беззаперечним хітом – справжнє диво, адже Микола Леонтович вважав свої твори «...так недоладно скомпонованими, що їх не випадає співати на празький чи паризькій сцені», тому відмовлявся надавати партитури. Урешті-решт пісні взяли без згоди автора – і саме завдяки цьому «Щедрик» зміг підкорити світ, адже саме він завжди викликав овації, де б не виступав колектив.
Газети рясніли заголовками: «Публіка божеволіє», «Сенсація в мистецтві», і навіть – «Український гашиш – найсолодша отрута». За два з половиною роки турне по Європі Українська капела відвідала 10 країн, дала більш ніж 200 концертів – і викликала справжній бум, перетворившись на вдалий бізнес-проект, адже в Європі такий поліфонічний акапельний спів був явищем незвичним.
Під час турне на кораблі. Фото: gazeta.ua
У вересні 1922 року Українська капела (точніше, тепер уже хор) вирушила на гастролі в США.
За океаном
У США від жовтня 1922-го до березня 1923-го Український хор дав 138 концертів, у тому числи «Щедрик» виконували в Карнегі-Холі. Потім колектив гастролював у Бразилії, Аргентині, Уругваї, на Кубі й дав близько 900 концертів. 1924-го Український національний хор, виховавши десятки музичних діячів і диригентів, припинив існування. Олександр Кошиць залишився в Америці й записав на платівки багато пісень капели, зокрема й «Щедрик». У 1936 році американський композитор і диригент українського походження Петро Вильговський включив «Щедрик» до репертуару свого хору, написавши для нього інший текст і давши назву Carol of the Bells.
У цьому ж році він виконав його в Медісон-сквер-гарден для 15 тисяч слухачів. Так почалась інша, американська історія української колядки.
Читайте також: Гліб Лозино-Лозинський і його «Буран»