Як харківські науковці придумали простий спосіб лікування «кісточки» без операції
«Шишка», «кісточка» – проблема, знайома багатьом. Років 50 тому їх просто вирізали, але «шишка» з'являлася знову: адже причина її появи залишалася. У Харківському НДІ протезування, ортопедії і травматології ім. Сітенка знайшли спосіб розв’язати цю проблему. Сталося це 50 років тому; газета «Соціалістична Харківщина» в номері 66 від 4 квітня 1970 року під рубрикою «Вперше в країні» опублікувала матеріал під назвою «Пластмаса замінює скальпель», в якому детально розповідалось про винахід та його авторів.
«Вийшов у світ черговий листок експрес-інформації в Харківському науково-дослідному інституті протезування, ортопедії і травматології імені професора Сітенка. На ньому наклеєна фотокопія першого в цьому році авторського свідоцтва № 247457. Видано воно директорові інституту, члену-кореспонденту АМН СРСР професору О. О. Коржу і кандидату медичних наук М. І. Кулішу на винахід «Спосіб лікування деформацій переднього відділу стопи».
Справа в тому, що природа іноді вносить у передній відділ стопи людини ряд фізичних ненормальностей, має значення і тісне взуття, яке ніби «закупорює» пальці ніг. Або відхилення великого пальця стопи, що особливо часто зустрічається у жінок, які користуються туфлями з вузькими носками. Раніше не рідко такі захворювання лікувались лише хірургічним втручанням і результати не завжди були задовільними.
Методика ж безопераційного лікування, розроблена і запроваджена вперше в Радянському Союзі вченими О. О. Коржем і М. І. Кулішем, дала відмінні результати. Замість скальпеля вони застосували вкладку-виправник із сіеласту – пластмасового матеріалу, яким широко користуються в стоматології. Така вкладка-виправник, яку рекомендує лікар, виготовляється на протезному заводі і вкладається між деформованими пальцями ноги. Носять її певний час, залежно від ступеня фізичного порушення. Після того, як деформація пальця усунена, вкладка-виправник виймається. Хворому не треба лягати в стаціонар, він носить своє звичайне взуття.
Нині цей спосіб лікування деформації переднього відділу стопи вже впроваджений у медустановах і на протезних заводах Харкова, Полтави, Сімферополя, Дніпропетровська.
Оскільки цей інститут є головним в нашій республіці по протезуванню верхніх і нижніх кінцівок, тут недавно створено спеціальний відділ науково-технічної інформації, який розсилає в 50 українських медзакладів і протезних заводів, а також у протезні науково-дослідні інститути Москви, Ленінграда інформаційні листки, що розповідають про найновіші досягнення харків’ян, а також висвітлюють координуючі питання досягнень світової сучасної протезної і ортопедичної науки». Підпис – І. Гітік, інженер.
Читайте також: Навіщо в Борівському районі водорість вирощували