Доглядаємо сад: залізний купорос не здає позицій
Пора року має значення
Фахівці рекомендують обробляти рослини, чергуючи обприскування сульфатом заліза з їх обробкою мідним купоросом. Такі операції залежать від сезону: навесні краще використовувати препарати на основі міді, а восени — сірчанокисле залізо, тобто залізний купорос. Це важливо, оскільки залізний купорос може надзвичайно негативно впливати на молоде листя і свіжі пагони, провокуючи опіки. При цьому слід пам’ятати, що розчин залізного купоросу не проникає всередину рослин і абсолютно безпечний, оскільки здійснює суто зовнішній вплив.
Спектр завдань, які садівник може вирішити завдяки універсальності цього препарату, доволі широкий. Насамперед, обробка дерев і кущів дозволяє ефективно боротися з утворенням мохів і лишайників на стовбурах і штамбах, засіб відмінно протидіє різним грибковим інфекціям і захворюванням, прекрасно захищає від шкідливих комах.
Фото: vse40.com
Крім того, обробка рослин залізним купоросом дозволяє заліковувати старі рани й дупла на плодових деревах і насичує прикореневій ґрунт залізом. Зазвичай залізний купорос застосовується у вигляді водного розчину, яким обприскують дерева й кущі або використовують у складі побілки.
Приміром, дієвим буде застосування залізного купоросу проти хлорозу яблунь. Лікування проводиться так. У стовбурі під гострим кутом просвердлюють отвір діаметром 10 мм і глибиною 3–4 см. У нього засипають невелику кількість залізного купоросу — на кінчику ножа. Отвір після цього замазують воском (можна й садовою замазкою). Зазвичай через день-два осипання листя припиняється, а те, що залишилось на дереві, стає густо-зеленим.
Осінні клопоти
Восени, коли листя вже опало, його збирають, закопують у неглибокі траншеї та обприскують залізним купоросом.
Фото: novosti.rs
Також пізньої осені обприскують сірчанокислим залізом і плодові дерева. Така обробка застосовується проти шкідливих комах, у тому числі й тих, що зимують під корою. Обприскування слід робити тільки після того, як дерева скинули все листя, у безморозні й безвітряні дні. Варто також поцікавитися прогнозом погоди, щоб не обробляти рослини безпосередньо перед випаданням опадів: залізний купорос — речовина легкорозчинна і не проникає вглиб рослини, тому найменший дощик легко його змиє.
Загальний принцип обробки садових дерев залізним купоросом такий. Кісточкові дерева, до яких відноситься вишня, слива, персик, абрикос, черешня і подібні до них, слід обробляти розчином концентрацією 3 % (300 г порошку на 10 л води). Зерняткові (яблуні, груші та подібні до них культури) бажано обприскувати розчином концентрацією 5 % (500 г препарату на 10 л води). Однак слід також враховувати, що юні деревця мають більш тонку й тому більш чутливу кору, тому, щоб не нашкодити молодим рослинам, вміст препарату в розчині слід зменшити. Для обробки молодих дерев і кущів буде цілком достатньо розчину концентрацією 3–4 %.
Докладніше про бордоську рідину
Дія бордоської рідини приблизна така сама, як залізного купоросу. Її можна виготовити і власноруч.
Фото: glav-dacha.ru
Для цього беруть 100 г мідного купоросу, розчиняють приблизно 1 л гарячої води (для засобу краще брати дощову воду). Окремо розчиняють у 10 л води 100 г свіжогашеного вапна. Після цього розчин мідного купоросу тонкою цівкою вливають у розчинене вапно, утворюється засіб блакитного кольору.