Починаємо вирощувати баклажани
Але якщо приділити баклажанам більше уваги, розпочинаючи із самого садіння та вирощування розсади, то такі побоювання не справдяться. І оскільки зараз саме час розпочинати вирощування цієї культури (дивіться календар посадкових робіт, Коли що садити у 2020 році — місячний календар посадок), то й розповімо, як підготувати до цього насіння і ґрунт.
Насіння
Насіння баклажанів має щільну оболонку, багату на ефірні олії, що блокує проростання. Тому рекомендується проводити передпосадкову підготовку насіння.
Перший етап — калібрування. Для цього в склянці води слід розчинити 1 ч. л. солі, всипати в рідину насіння і потримати його там хвилин 5. Після цього насіння, що спливло, викинути, а з тим, що осіло, працювати далі, воно годиться для висаджування.
Фото: semena.in.ua
Наступний етап — знезаражування в марганцівці або біофунгіциді. У першому слід взяти теплий розчин марганцівки (1 %), занурити в нього насіння в мішечку з рідкої тканини й витримувати хвилин 15–20, після чого промити і просушити. Якщо використовується біофунгіцид, діяти потрібно відповідно до інструкції.
Ще один обов’язковий етап — загартовування. Насіння слід покласти між двома клаптиками вологої тканини і потримайте його так 15–20 годин при кімнатній температурі. Потім помістити насіння в холодильник на 8 годин — і знову перенести в кімнату. Тривалість цього «марафону загартовування» —тиждень.
Далі залишається замочити насіння за 2–3 дні до посадки. Зазвичай для цього використовують талу або дощову воду. Насіння замочують у підхожій ємності так, щоб вода не покривала його повністю. Після замочування воно має просохнути, поки знову не стане розсипчастими.
Практики використовують ще й доволі цікавий і результативний спосіб підготовки насіння до висаджування за допомогою звичайних кухонних губок. Слід приготувати близько 200 мл теплого розчину стимулятора росту (за інструкцією) і занурити в нього кухонні губки так, щоб при стисканні з них капала вода. Швидко, поки губки ще теплі від розчину, розподілити по їх поверхні насіння баклажанів. Одну губку накрити іншою, щоб утворився «бутерброд» з начинкою з насіння. Губки скріпити канцелярською гумкою, помістити в целофановий пакет і покласти в тепле місце (на батарею). Приблизно через 12 годин пакет з губками перекласти в холодильник, ще через 12 годин — знову на батарею, і так 2–4 доби. Після цього насіння (часто воно до цього часу вже прокльовується) можна висівати у ґрунт.
Перевагами такого способу вважається, що повітряна подушка, утворювана губками (на відміну від тканини), запобігає різкому перепаду температур «з батареї в холодильник», тож насіння не перегріється і не переохолодиться. Целофановий пакет захищає від випаровування вологи, а саме насіння загартовується. З обробленого таким способом посівного матеріалу дружно з’являються паростки, а розсада виростає більш холодостійкою, міцною і врожайною.
Ґрунт
Ґрунтосуміш для розсади краще скласти самостійно, пропонуємо кілька її рецептів.
1. 8 частин перегною, 1 частина коров’яку, 1 частина калійної солі, 1 частина суперфосфату, 2 частини дернової землі.
2. 3 частини торфу і 1 частину тирси пролити будь-яким розчином для пророщування розсади.
3. 2 частина перегною, 1 частина дернової землі.
4. 2 частини торфу, 1 частина тирси.
Заготовлену суміш обов’язково слід знезаразити будь-яким зручним способом (прогрівання, прожарювання, прошпарювання, проморожування тощо). Після просушування знезараженого ґрунту його потрібно «оживити», змішавши з біопрепаратами, які сприяють швидкому розмноженню корисної або ефективної мікрофлори (ЕМ-препарати) і одночасно знищують мікробні та грибкові патогени.
Якщо ґрунту обробляли мокрим способом (розчинами), то субстрат потрібно знову просушити і заправити добривами: на 1 відро ґрунтосуміші — 30–40 г нітрофоски та склянка деревної золи. Можна внести суміш добрив: 15–20 г сечовини, 30–40 г гранульованого суперфосфату, 15–20 г сірчанокислого калію або склянка деревної золи. Суміш ретельно перемішати й наповнити нею підготовлену тару.
Далі – можна сіяти насіння, а потім доглядати розсаду, але це вже наступні етапи вирощування баклажанів.
На що слід звернути увагу
Баклажани вкрай погано переносять пікірування — на кілька днів, а то й тиждень, завмирають у зростанні. Тому розсаду краще вирощувати без пікірування.
Фото: botanichka.ru
Слід пам’ятати: якщо ґрунт надто вологий, насіння може задихнутися й не зійти. Рівень зволоженості можна визначити так: якщо грудочка ґрунту не розпадається після стискання в руці — вологи достатньо.