Портулак – не бур’ян, а супер-їжа: корисні властивості та три смачні рецепти
Ви, напевно, не один раз із досадою та злістю видирали його з корінням зі своїх грядок: нахаба-портулак розмножується з космічною швидкістю. Але про те, що це не тільки делікатес, а й скарбниця вітамінів і мінералів, у нас поки ще мало хто знає.
Знайомий незнайомець портулак
Портулак – рід рослин, що включає понад 100 різних видів, хоча й дуже схожих між собою. Однак тільки один з них можна вживати в їжу – портулак городній. Та не тільки можна, а й потрібно!
Портулак – сукулентна рослина заввишки до 20 см, що характеризується червоними стеблами й зеленим листям. Якщо дозволити портулаку розростися, він вкриє всю землю щільним килимом м’ясистої зелені. Ймовірно, тому його вважають як чудовим ґрунтопокривним, так і бур’яном!
Портулак походить з тропічних областей Східної півкулі й нині поширився в багатьох регіонах землі з теплим кліматом. Портулак городній культивують у Мексиці, в ЄС, у країнах Східної Європи, на Далекому Сході та в країнах Центральної Азії.
Він стійкий і до зміни температур, і життєздатний там, де інші види трав і салатів не здатні вижити. Люди вживали його в їжу понад 3000 років тому: причому не тільки бідняки – відомо, що салати з портулаку подавали до королівських столів у Франції. Добре відомий історичний рецепт салату, який полюбляв англійський король Карл II: приправлені олією та лимонним соком листя салату, квітів огірочника, пелюсток календули та листя портулаку.
Портулак включають у сучасні вишукані меню: зараз у популярних ресторанах Європи подають страви на основі гранату, козячого сиру та листя портулаку. Його також смажать у клярі, використовують в омлетах, поєднують з йогуртом і помідорами, а також варять, щоб подати з панірованою цибулею та відвареною картоплею.
Секрет тут простий: портулак приємний на смак – соковите листя ароматне і трохи нагадує лимон. Він похрускує, як молодий огірочок, а його стебла злегка пікантні.
Цілющі властивості портулаку
Секрет портулаку в тому, що він, окрім чудових смакових якостей, має цілющі властивості. Одна чашка сирого портулаку містить:
- вітамін А – 63 % від добової норми;
- вітамін С – 10 % від добової норми;
- магній – 7 % від добової норми;
- залізо – 5 % від добової норми.
Портулак допомагає в лікуванні метеоризму, розладів працездатності нирок, захворювань сечостатевої системи, а також у разі порушення сну. Завдяки властивості знижувати рівень цукру в крові портулак використовується в медицині для лікування хворих з легкою формою цукрового діабету.
Дієтологи рекомендують вживання цієї рослини тим, хто бажає схуднути або зберегти свою звичну вагу, через вміст у складі рослини легкозасвоюваного білка, органічних кислот (щавлевої та нікотинової), вітамінного комплексу (С, В2 і РР), глікозидів, каротину, мінеральних солей і цілого списку мікроелементів.
Його також застосовують у косметології – додають цей компонент до складу масок, засобів для стимуляції загоєння фурункулів, видалення шрамів і пігментації.
Сік портулаку допомагає при запаленнях від укусів комах – комарів, бджіл, а також у разі укусів отруйних змій. Ця рослина чинить протизапальну, заспокійливу, протимікробну, протигрибкову, знеболювальну та омолоджувальну дію.
Попри такі корисні властивості, краще вживати портулак у помірній кількості або повністю уникати його в разі вагітності чи при каменях у нирках. Ця рослина, як і щавель, також містить велику кількість щавлевої кислоти.
Але будьте уважні – якщо ви вирішили розвести у себе портулак для вживання в їжу, знайте: якщо портулак знаходить сприятливе середовище, він має тенденцію розростатися без обмежень, настільки, що стає справжнім бур’яном і «заб’є» всі інші культури на вашому городі .
І в суп, і в салат, і в напій
В їжу використовують листя й верхні молоді частини пагонів, які зрізають до початку цвітіння, бо після цвітіння листя грубішає і не годиться для вживання – як у сирому вигляді, так і у вареному та тушкованому. Портулак добре гармонує з першими стравами, овочевими салатами та пікантними соусами. Крім того, портулак маринують і солять на зиму.
Листя й молоді пагони в сирому вигляді використовують для салатів, а варені – для підлив. Їх солять, тушкують, маринують, додаючи прянощі, спеції (аніс, перець, моркву, коріандр (кінзу) тощо), тушкують із томатами, готують яєчню в оточенні тушкованих гілочок портулаку.
Він чудово поєднується з картоплею, огірками або помідорами. Зелень втамовує спрагу, підвищує апетит і життєвий тонус. Рослину також використовують як спецію і пряносмакову добавку в соуси та майонези.
Цікаво також, що портулак відмінно заморожується! У домашніх умовах його пагони бланшують 4–5 хвилин, потім відкидають на друшляк, дають стекти воді, розфасовують порційно по пакетах і кладуть у морозилку.
Нерідко свіжі молоді листочки й пагони цієї рослини настоюють на виноградному вині. Такий напій вирізняється чудовим смаком і високими лікувальними властивостями.
Рецепти з портулаком
Портулак з йогуртом і часником по-турецькому
Знадобляться:
портулак – пучок;
йогурт – 300–500 мл;
часник – 2 зубчики;
сіль – на смак;
оливкова олія;
суха м’ята.
Портулак помити й нарізати дрібними шматочками.
Зубчики часнику натерти на тертці або пропустити через прес.
Портулак і часник викласти в миску та заправити йогуртом.
Дати настоятися, щоб часник передав свій аромат салату.
Має вийти рідка закуска. Сіль додайте на смак, а можна взагалі не солити. Можна додати для краси оливкову олію, виливши її смужкою на поверхню салату. Останній штрих – щіпка сухої м’яти.
Маринований портулак
Знадобляться:
портулак – 500–700 г;
часник – 3–4 зубчики;
зонтики кропу – 4–5 шт.;
чорний перець горошком – 1 ч. л.;
лаврове листя – 2–3 шт.;
сіль – 2 ч. л.;
цукор – 1 ч. л.;
яблучний оцет – 4 ст. л.;
вода – 1 л.
Портулак зібрати, перебрати, промити, обдати окропом або трохи бланшувати в каструлі на плиті.
На дно ємності для маринування покласти зонтики кропу, лаврове листя, часник і перець горошком. Викласти туди портулак.
Для маринаду закип’ятити воду та додати сіль і цукор. Влити оцет. Закип’ятити маринад і вилити в ємність. Під дією маринаду портулак набуде жовтого кольору. Накрити кришкою та залишити маринуватися на три доби.
Готовий маринований портулак змінює колір, маринад залишається прозорим.
Викладаємо готовий портулак на тарілку і подаємо як закуску, заправивши олією та цибулею.
Портулак зі стручковою квасолею
Знадобляться:
портулак – 400 г;
квасоля стручкова – 400 г;
цибуля ріпчаста – 200 г;
перець болгарський – 1 шт.;
перець гострий – 1/2 шт.;
часник – 4 зубчики;
сіль – 1 ст. л. (без верху);
олія – 80–100 мл;
вода для квасолі – 1,5 л.
Часник, цибулю та перець очистити, портулак ретельно промити й перебрати.
У киплячу воду всипати сіль і влити оцет. Висипати квасолю й варити 7 хвилин, потім відкинути на друшляк і остудити холодною водою.
Нарізати квасолю шматочками. Портулак помити й перебрати, нарізати шматочками.
Цибулю нарізати півкільцями та обсмажити в олії. До цибулі додати квасолю. Потім викласти портулак. Перемішати все й тушкувати під кришкою 10–15 хвилин.
Тим часом дрібно нарізати перець і часник. Покласти їх у сотейник до решти овочів, додати сіль і перець.
Залишити на вимкненій плиті хвилин на 5 під кришкою, потім подати до столу.
Раніше ми писали, що можна приготувати з часнику на зиму
А також ми писали, що приготувати з дрібної картоплі
Ще ми писали про шість перевірених рецептів малосольних огірків.
Читайте також:
Як доглядати за малиною після плодоношення