Ревінь: користь, шкода і кулінарне застосування
Користь безсумнівна
Ревінь – це трав’яниста рослина сімейства гречаних. Вирощують його заради лікувального коріння та вітамінних черешків листя. Ревінь багатий на поживні речовини та мінеральні солі калію, заліза, фосфору, кальцію, магнію, але особливо цінується за високий вміст вітамінів C, P, A, B1 і органічних кислот (яблучної, лимонної). У 100 г свіжих стебел міститься добова норма вітаміну К, а в корені виявлено хрізаробін.
Фото: argumenti.ru
У їжу вживають черешки молодого листя. Рослина має властивість накопичувати під час росту небажану для організму людини щавельну кислоту. Через це в липні ревінь зазвичай уже непридатний для кулінарного використання, а якщо вологи в ґрунті обмаль, то й значно раніше.
Саме листя та корені вважаються отруйними. До речі, листки можна використовувати у «супутніх» кулінарії цілях: щоб загорнути м’ясо чи рибу при транспортуванні або маринуванні, а також вистилати ними деко, щоб печеня не підгоріла.
Трохи про вирощування
На одному й тому самому місці ревінь може рости до 15 років, але найвищий урожай отримують у перші десять. Потім рослину краще ділити й розсаджувати. Ні, розмножувати ревінь можна й насінням, але ділити – краще. Робити це слід рано навесні, коли бруньки ще не почали рости.
На ділянку під цю культуру з осені слід внести органічні й мінеральні добрива та перекопати її на глибину 40 см. Навесні зробити борозни глибиною 35 см і шириною 40 см, у які закласти гній шаром 20 см, а зверху – 15 см перегною.
Висадити ревінь на грядку на відстані 50 см між рослинами. Зверху кущики присипати шаром землі в 7 см, восени збільшити шар ще на 10 см. Догляд за ревенем полягає в розпушуванні, прополюванні та підгодівлі. Пізньою осінню рослини потрібно зрізати на висоту 15 см, якщо ґрунт замерзне – мульчувати органічними матеріалами.
Фото: forum.chudotrav.com
Урожай краще збирати не раніше ніж через рік після садіння. Критерій стиглості – товщина черешків не менше ніж 1,5 см і довжина від 25 см. Їх не можна різати – тільки обережно виламувати біля основи, потім видаляти лист. У перші роки з рослини беруть не більше 2–3 черешків, згодом урожай збирають у міру дозрівання через кожні 5–6 днів, за несприятливої погоди – рідше. Частину стебел (не менше 2–3) залишають, щоб не виснажити рослину. За сезон збирають приблизно 2–2,5 кг у дворічної рослини, у старшої – до 5–6 кг.
Заготовлювати коріння ревеню для медичних цілей слід не раніше четвертого року життя рослини, найкраще – на шостий.
Лікар на городі
Фото:subscribe.ru/
Препарати з ревеню в малих дозах діють як в’яжуче, а у великих – як проносне, тому показані як при діареї, так і в разі запору. Як проносне його використовують також при атонії кишечнику, скупченні газів.
Ревінь знімає болі у шлунку та допомагає поліпшити травлення. Його часто використовують і як жовчогінний засіб. А ревінь у невеликих кількостях показаний тим, у кого знижена кислотність.
Крім того, ревінь допомагає роботі серця й легенів. Його регулярне вживання в різних стравах допомагає стабілізувати тиск. Використовують ревінь і як загальнозміцнювальний засіб при недокрів’ї та туберкульозі.
Для домашнього фармацевта
Пропонуємо рецепти основних домашніх засобів з ревеню. Щодо показань і дозування – слід порадитися з лікарем.
Порошок ревеню. Подрібнити до порошкоподібного стану корені ревеню й солодки, взяті в рівних пропорціях, змішати.
Настій кореня. На 1 склянку окропу взяти 2 ст. л. подрібненого кореню ревеню, заварити й настоювати в термосі.
Настоянка ревеню. Залити 90 г коріння 100 мл 70 %-го спирту. Залишити на два тижні настоятися, потім процідити. Готова настойка гірка, прозора, червонуватого кольору.
Відвар стебел. 2 ст. л. висушених черешків залити 1,5 склянки окропу, кип’ятити на повільному вогні 30 хвилин.
Сік. Черешки очистити від шкірки, промити, нарізати на шматочки по 1 см, бланшувати в окропі 1 хвилину. Охолодити й вичавити сік в соковижималці. Перед вживанням на кожний літр соку додати 1,5 г чистої крейди, перемішати, поставити відстоюватися на 6 годин і профільтрувати.
Небезпеку становить...
Ревінь вельми обережно застосовують у педіатрії.
Він сприяє утворенню каменів у сечовому, жовчному міхурах і нирках. Тому при жовчнокам’яній і сечокам’яній хворобі від цієї рослини в раціоні необхідно відмовитися.
Також його можна вживати тим, хто страждає на гастрит з підвищеною кислотністю і панкреатит. Крім того, ревінь розріджує кров. Тому його не варто вживати при кровотечах різної етіології і геморої.
У великих дозах ця рослина протипоказаний при схильності до проносів, гострому апендициті, холециститі, цукровому діабеті, подагрі і ревматизмі. Також не показаний ревінь вагітним.
Бажаний продукт на кухні
Фото: recipehealth.ru
Варення з ревеня
Знадобиться: ревінь – 1 кг, цукор – 1 кг, лимон (можна апельсин або банан) – 1 шт., вода (кип’ячена) – 0,5 склянки.
Стебла очистити від тонкої шкірки, нарізати невеликими шматочками. Приготувати сироп, пильнуючи, щоб він не збіг і не підгорів, до проби «кулька». Акуратно засипати ревінь і варити доти, доки вся поверхня не покриється піною. Зняти з вогню й дати вистоятися 6–8 годин. Поставити посудину на вогонь, додати нарізаний лимон, і варити до готовності. Варення розкладати в банки гарячим, краще закатати.
Пиріг з ревенем
Для тіста: яйця курячі – 3 шт., кефір – 1 склянка, цукор – 1 склянка, борошно – 2 склянки, ванілін – за смаком, розпушувач тіста – 1 ч. л. Для заливки: яйця – 2 шт., сметана – 200 г. Начинка: ревінь – за смаком, орієнтовно 300 г, цукор для присипання – 2 ст. л. Для посипання: кориця мелена, за смаком.
Приготувати тісто: збити міксером яйця з цукром, ваніліном і кефіром. Додати борошно й перемішати ложкою до однорідності. Форму (на цю порцію краще взяти діаметром 27 см) вистлати папером для випічки, змастити її трохи маслом. Вилити у форму тісто. Нарізати очищений ревінь невеличкими шматочками, рівномірно викласти їх на тісто і присипати цукром. Приготувати заливку: збити міксером яйця зі сметаною. Вилити заливку на пиріг, зверху присипати корицею. Обрізати по краях надлишки паперу й поставити пиріг у розігріту духовку. Випікати при 180–200 ºС близько 40 хвилин. Готовий пиріг дістати з духовки, дати охолонути у формі, потім акуратно витягти. Розрізати на порційні шматочки й подавати до чаю або до кави.
Напій з ревеню «Свіжість»
Знадобиться: ревінь, великі черешки – 5 шт., цукор (або мед) – 4 ст. л., м’ята – 3 гілочки, меліса (за бажанням) – 1 гілочка.
Ревінь помити, очистити й нарізати невеликими шматочками. Залити холодною водою, поставити на вогонь і додати цукор (якщо використовується мед, його слід додавати коли напій буде вже готовим і охолоне до 40 ºС, інакше мед втратить свої корисні властивості), м’яту і мелісу. Коли закипить – вимкнути вогонь і закрити кришкою. Дати настоятися, процідити й охолодити або просто додати лід. Такий напій можна брати із собою «на природу», тоді, щоб він був прохолодним, можна вдатися до такого прийому: налити його у пластикову пляшку і покласти на ніч у морозилку. Заморожений «лимонад» взяти із собою, поки сплине час на дорогу, лід розтане, але буде ще достатньо прохолодним, щоб освіжити у спеку.
Зоя Голіусова