Ви стали свідком знущання над твариною – що робити
– Необхідно контролювати, щоб поліція приїхала на місце події і склала протокол про правопорушення, – радить харківський адвокат Роман Чумак. – Оскільки ви звернулись до поліції, на правах заявника маєте право стежити за ходом розслідування. Варто розуміти, що лише за умови вашого контролю і розповсюдження інформації про таку подію вона може бути зрушена з місця.
Також адвокат рекомендує за можливості зафіксувати злочин і обличчя злочинця. За словами експерта, ті ситуації, які в судах закінчуються призначенням покарання щодо жорстоких дій відносно тварин, пов’язані з фото- або відеофіксацією злочинів.
– Відеодокази тут є кращими, для цього важливо зафіксувати обличчя злочинця та його дії. Інакше довести те, що конкретна людина дійсно вчинила ці дії, буде дуже складно, – сказав Роман Чумак.
Він також нагадав, що законодавством України передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Відповідно до ст. 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, завдання побоїв або вчинення інших насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань і не спричинили тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин – тягнуть за собою накладення штрафу від 3400 до 5100 гривень з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.
Читайте також: Нова процедура банкрутства запрацювала в Україні
Ті самі дії, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, пропаганда жорстокого поводження з тваринами тягнуть за собою накладення штрафу від 5100 до 8500 гривень або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.
Насильницькі дії стосовно тварин, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, тягнуть за собою накладення штрафу від 3400 до 8500 гривень з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.
Крім того, адвокат пояснив, що Кримінальний кодекс України містить статтю 299 – жорстоке поводження з тваринами. Закон передбачає, що жорстоке поводження може бути у двох формах: знущання над тваринами та цькування тварин одна на одну.
Знущання – це завдання тварині болю, страждань шляхом нанесення ударів, заподіяння ушкоджень, позбавлення їжі або води, впливу температури, хімічних речовин. Цькування тварин одна на одну – це дії, спрямовані на те, щоб примусити битися, кусатися, іншим чином змагатися тваринам між собою.
Жорстоке поводження з тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років.
Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, караються обмеженням або позбавленням волі від трьох до п’яти років.
Дії, вчинені з особливою жорстокістю або у присутності малолітнього чи неповнолітнього, щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, караються позбавленням волі від п’яти до восьми років.
– На сьогодні випадків призначення покарання дуже мало. Перший такий випадок з реальним терміном позбавлення волі мав місце лише влітку 2018 року на Івано-Франківщині. Долинський районний суд визнав 24-річного чоловіка винним у вбивстві собак і призначив покарання у вигляді позбавлення волі на строк п’ять років. Так само в Одесі суд ухвалив рішення заарештувати на 60 днів чоловіка, який знущався над бездомними кошенятами, – повідомив Роман Чумак. – На жаль, більшість випадків жорстокого поводження з тваринами так і залишаються без покарання винуватих.
Читайте також: Сусід палить сухе листя – як знайти управу