Як заощадити на «комуналці»: ТОП-4 поради для розумного споживання енергії
Тепло
Знизити тепловтрати через стіни на 30–50 % допоможе зовнішня термоізоляція. У новобудовах для такого утеплення найчастіше використовується мінеральна або базальтова вата. Після цього для підтримування звичної температури повітря в утепленій квартирі батареї можна прикрутити, заощадивши на опаленні. За словами генерального директора ДП «Харківстандартметрологія» Володимира Величка, У теплоізольованих будинках до початку опалювального сезону зберігається температура близько 20 градусів, при тому що на вулиці – близько нуля.
– Більше проблем зі старим житловим фондом, – каже Володимир Величко. – В утеплених квартирах отримуємо економію, але якщо в сусідів стіни не утеплені, то частина зекономленого тепла піде на опалення тих, хто живе зверху, знизу й за стіною на тому ж поверсі. До того ж через перепади температури в межах будинку можливе розтріскування і відволожування стін. Крім того, у старих будинках варто замінити вікна на нові металопластикові з двокамерними склопакетами, а також позбутися витоків тепла, законопативши щілини у дверях.
Освітлення
Для економії електроенергії рекомендується замінити лампи розжарювання на енергозберігаючі люмінесцентні та світлодіодні. Головна їх відмінність – принцип дії. У люмінесцентній лампі містяться пари аргону і ртуті. При подачі напруги ртуть випромінює ультрафіолет, який, проходячи через спеціальне покриття, дає світловий потік. А світлодіодна (LED) лампа світиться в результаті подачі струму на світлодіоди. Ще одна відмінність – споживана потужність. За однакової світлосили світлодіодні лампи споживають у два-три рази менше енергії, ніж люмінесцентні, тобто LED-лампа потужністю в 3 Вт відповідає 5-ватній люмінесцентній (або 20-ватній лампі розжарювання). Крім того, світлодіодні лампи довговічніші та менш чутливі до перепадів напруги, але більш чутливі до високих температур, тому вимагають постійного охолодження. LED-лампи мають максимальний термін служби близько 50 тисяч годин, люмінесцентні – 8 тисяч, а лампи розжарювання – 500 годин.
Побутова техніка
Купуючи нові прилади, варто ретельно вивчити їх характеристики, і насамперед – клас енергоспоживання. Таких класів усього сім. Вони маркуються великими літерами латинського алфавіту. Найнижчий клас енергоспоживання – G, найвищий – А. Останній має ще й додаткову градацію залежно від кількості плюсів біля літери А (від одного до чотирьох). Прилади з трьома і чотирма плюсами споживають найменше електроенергії.
Читайте також: Нові гроші з’являться в Україні цього місяця – ФОТО
– Знати клас енергоспоживання особливо важливо для великої побутової техніки – кондиціонерів, холодильників, електроплит, пральних і посудомийних машин. Так, місячна витрата електроенергії звичайним двокамерним холодильником ємністю близько 250 л класу А складає 30–35 кВт∙год, а такого самого холодильника, але класу А+++ – 12–13 кВт∙год, тобто у два з половиною – три рази менше, – пояснює Володимир Величко.
Його загальна рекомендація покупцям техніки – вибирати моделі, які мають різні режими роботи, у тому числі економний. При цьому максимальний режим варто використовувати в рідкісних випадках, оскільки він призводить не тільки до перевитрати енергії, а й до підвищеної спрацьованості приладу.
Важливі й інші особливості побутових приладів. Для холодильників це тип заморозки: суха або мокра. Перша краще. При сухому заморожуванні (його ще називають no frost) у морозилці не утворюється лід, хіба що тонкий іній. При мокрому, або крапельному, заморожуванні – навпаки, морозилка вкривається шаром льоду. У результаті холодильник починає споживати все більше енергії, доки його не розморозять і не приберуть цей лід.
Електроплиту краще вибирати індукційного типу. Вона не нагріває поверхню, від якої тепло передається каструлі або сковороді, а відразу ж розігріває посуд, що стоїть на плиті. У результаті зменшуються енерговитрати.
Усе на лічильник
При обліку електроенергії вигідно перейти на двозонний лічильник, який із 7.00 до 23.00 враховує енергію за звичайним тарифом, а з 23.00 до 7.00 – за тарифом на 50 % нижче. Маючи такий лічильник, вигідно перенести на нічний час енергоємні процеси: прання, миття посуду, нагрівання гарячої води в бойлері.
– Використання двозонного лічильника допоможе знизити розмір платіжок за електроенергію на 20–30 % у місяць, – каже Володимир Величко.
Лічильники варто встановити й на воду, газ і тепло. При цьому для обліку гарячої води використовуйте чотиритарифний лічильник з контролем температури, який дозволяє платити за недогріту гарячу воду за тарифом холодної.
– У звичайному режимі споживання не менше 25 % води з гарячого крана надходить при температурі 40 °C і нижче. За чинними нормами така вода вважається холодною. При цьому тариф на гарячу воду більш ніж у десять разів перевищує тариф на холодну – економія є наочною, – пояснює експерт.
За його словами, дослухавшись до таких порад, можна в цілому скоротити комунальні витрати не менше ніж на 30 %.
Читайте також: Як почистити поверхні, посуд, скло та відбілити одяг за допомогою лимона