Як готувати дерева в саду до зимівлі
Молоді саджанці яблунь часто уражають гризуни. Миші поїдають кору, починаючи від самої землі й далі доволі високо, а де водяться зайці, то й вони додають шкоди. «Традиційні» рекомендовані засоби захисту часто морочливі. Але народна кмітливість не дрімає, і практики пропонують надійний спосіб убезпечити дерева від цієї небезпеки.
Приміром, такий оригінальний спосіб: взяти лист щільного матеріалу (поліуретану або чогось подібного), проробити в ньому невеликі отвори й обгорнути отриманим «поясом», у вигляді пружної спіралі, стовбури дерев на ділянці. Розмір отворів у матеріалі має бути таким, щоб рослина могла дихати, а гризуни, навпаки, не змогли б пролізти через них. «Упаковані» таким чином стовбури надійно захищені від гризунів.
Інший народний засіб — так би мовити, ближчий до природи, адже використовує екологічні натуральні матеріали. Коли починається сезон заготівлі дров, з березових колод потрібно зняти бересту (верхній шар) і розрізати її на шматки шириною 15–18 см і приблизно такої ж довжини з розрахунком, щоб вистачило обхватити нижню частину штамба з невеликим «припуском» – на подальше його потовщення.
Коли настане час обладнувати захисний шар, цю бересту слід попередньо обмакнути в гарячій воді або просто потримати на сонці. Після цього — «вдягнути» в неї деревця. Обв’язувати не потрібно — береста сама скручується і щільно прилягає до стовбура. Таке «вбрання» не тільки захистить плодові саджанці від шкідників, а й попрацює своєрідним ловчим поясом. А навесні захистить дерева від сонячних опіків, тому їх можна буде не білити.
Навесні під час розпушування ґрунту у пристовбурових кругах бересту потрібно зняти, оглянути, знищити шкідників і скласти «сорочки» на зберігання до осені. Її можна використовувати 5–6 років.