Зимове меню: які продукти обрати для сніданків та рецепти страв

20.11.2024 17:20 Корисно
Зимовий сніданок повинен бути збалансованим. Фото ілюстративне/Фото: itvmg.com Зимовий сніданок повинен бути збалансованим. Фото ілюстративне/Фото: itvmg.com

Сніданок – важливий фундамент для енергійного дня та для вашого здоров’я у тривалій перспективі. Правильний набір вуглеводів, білків і вітамінів зранку – це фундамент вашого вдалого дня, адже він допоможе  ефективно працювати та протистояти стресу. В зимовий час приготувати збалансований сніданок стає вкрай актуальним.

Які продукти мають бути в зимовому сніданку

Як відомо, швидкі вуглеводи є джерелом швидкої енергії. Тому ми налягаємо на солодке та борошняне. Але це приносить нам більше шкоди, ніж користі, адже енергія витрачається так само швидко, як і виникає – на відміну від довгих (складних) вуглеводів. Вони складаються з довгих ланцюжків молекул, на їх розщеплення в травному тракті потрібно багато часу.
Довгі вуглеводи забезпечують організм стабільною, тривалою енергією. Довгі вуглеводи є в овочах (броколі, шпинат, морква, кабачки, брюссельська капуста, гарбуз), у бобах (квасоля, горох, сочевиця) та фруктах (банани, яблука, груші, виноград). Цілозернові крупи (овес, ячмінь, пшениця, жито, кіноа, гречка) також збагачені «правильними» вуглеводами. 

Щоб довше залишатися працездатним, важливо віддати перевагу жирам, які є джерелом енергії. Вони  допомагають регулювати теплообмін. Невипадково класичний британський сніданок обов’язково містить смажений бекон. Але це не означає, що вранці достатньо напхатися салом – і все буде гаразд. Корисні жири є в рибі, а також у горіхах. 

Ваша ранкова тарілка не буде збалансованою без білків. Вони позитивно впливають на психологічний і фізичний стан, який узимку потребує особливої уваги. Кращим і доступним джерелом тваринного білка завжди було і залишається м’ясо. А ще багаті на білок яйця, а це означає, що вони допомагають довше зберігати відчуття ситості, тому яйця в зимовому раціоні повинні бути обов’язково. 

Два суперрецепти для зимового сніданку

Булгур із сухофруктами

Знадобляться:

  • булгур – 200 г;
  • сухофрукти (курага, родзинки, чорнослив, сушена вишня) 150 г;
  • мед – 1 ст. ложка;
  • вершкове масло – 50 г;
  • сіль – на смак.

У глибоку жароміцну ємність покладіть 2/3 вершкового масла і булгур, томіть на слабкому вогні кілька хвилин. Залийте водою, щоб вкривала крупу на 2 пальці, і готуйте на слабкому вогні, посоливши, 10–12 хвилин. 

Залишок вершкового масла в іншому посуді розтопіть, додайте мед і попередньо замочені, підсушені серветкою та дрібно нарізані сухофрукти.

Тримайте на вогні 3 хвилини, після чого додайте суміш до булгуру та варіть ще кілька хвилин.

Яєчні конвертики із сиром та шинкою

Знадобляться на 2 порції (4 шт.):

  • яйця – 4 шт.;
  • шинка – 130 г;
  • сир твердий – 100 г;
  • олія (для смаження) – 1–2 ч. л.

Натріть шинку та сир на дрібній тертці. В окремий посуд розбийте яйця і злегка збийте вилкою. Розігрійте сковороду на середньому вогні та змастіть олією. Влийте порцію (приблизно чверть) збитих яєць і розподіліть по сковороді, щоб вийшов тонкий млинець. Смажте млинець приблизно 1–2 хвилини, поки яєчна маса не «схопиться».

Потім переверніть млинець на інший бік. У центр млинця викладіть трохи шинки та натертого сиру. Згорніть млинець з начинкою конвертиком:  спочатку підверніть вільні краї млинця ліворуч і праворуч від начинки та складіть у напрямку до центру. Притисніть краї млинця лопаткою на 10–15 секунд, щоб зафіксувати їх у такому положенні.

Потім зробіть так само з верхнім і нижнім краями млинця. Обсмажте, притримуючи лопаткою. 

Переверніть конвертик та обсмажте ще 20–30 секунд з іншого боку. 

Повторіть ці дії з кожної порцією, що залишилась.

Раніше ми писали, як приготувати корисні солодощі з гарбуза: мармелад та запіканку

Також ми писали про два напої з імбиру, що зігріють у холодну погоду

Автор:
Ірина Мнішек