Історія Слобожанщини: друкувати українською мовою почали тут
Про особливості формування краю та життя наших пращурів «СК» розповіли кандидат історичних наук, директор Центру краєзнавства ХНУ ім. П. Т. Тронька Сергій Куделко та кандидат філологічних наук, директор Етнографічного музею «Слобожанські скарби» ім. Гната Хоткевича НТУ «ХПІ» Михайло Красиков.
Визначною рисою Слобідського краю є російсько-українське прикордоння. Тут російські й українські поселення перемежовуються: Руський Бишкин – Черкаський Бишкин, Руська Лозова – Черкаська Лозова. Два народи зустрічались дуже тісно. Спочатку їх об’єднало і заселення, і опанування території, і спільна боротьба з татаро-турецькою агресією, а згодом – обмін культурними і духовними цінностями.
Крім того, відзначає Сергій Куделко, Слобожанщина – одна з найбільш урбанізованих територій: відсоток міського населення тут значно вищий, ніж сільського. Міста великі, цікаві, багатопрофільні. Перша столиця України – відоме означення Харкова – не втратило актуальності і сьогодні, адже в Харкові та області зосереджено великий промисловий потенціал, а місто є визнаним науковим і культурним центром, наприклад, перший імператорський університет в Україні з’явився у Харкові.
– Друкувати українською вперше почали саме в Харкові. – уточнює Сергій Куделко. – Так склалося, що наймолодший регіон в Україні став провідним у розвитку і популяризації української мови й літератури завдяки Івану Котляревському, Григорію Квітці-Основ’яненку – попередникам Тараса Шевченка.
Слобожани в першу чергу – землероби, тому більшість традицій і свят присвячені врожаю, а вони, в свою чергу, пов’язані із православним обрядом. Деякі традиції загубились у віках, а деякі підтримуються й сьогодні.
Тамара Кіч, Ірина Гудзь, Юрій Борщ, матеріал з газети "Слобідський край" №113 від 20.09.2012