Двом містам області дозволили приєднати до себе громади
21 листопада на засіданні Кабміну було змінено перспективні плани Харківської, Запорізької, Чернівецької, Житомирської, Донецької, Тернопільської, Львівської, Хмельницької та Івано-Франківської областей. Завдяки цьому рішенню 26 українських міст обласного значення, серед яких – Лозова та Куп’янськ, отримали можливість приєднувати до себе сусідні громади та утворювати ОТГ.
Механізмом приєднання вже скористалися 45 приміських громад, які увійшли до складу 20 міст обласного значення. На Харківщині таким першопрохідцем стала Лозова. Ще у травні 2018 року відбувався процес приєднання 10 сільських, селищних громад до цього міста обласного значення. 30 серпня зміни було підтримано сесією Харківської обласної ради (21 листопада вже Уряд затвердив зміни до перспективного плану). 31 серпня було створено Лозівську ОТГ з центром у Лозовій.
Бажання долучитися до цієї об’єднаної громади висловили влітку під час громадських слухань ще вісім сільських рад з Лозівського району: Артільна, Яковлівська, Перемозька, Садівська, Тихопільська, Єлизаветівська, Бунаківська, Павлівська Друга. Однак за перспективним планом ці території мали б увійти до Краснопавлівської ОТГ, а нещодавнє рішення урядовців (визнання Лозівського району єдиною територіальною громадою) дозволило жителям району будувати своє майбутнє так, як хочуть вони самі. 27 листопада на позачерговій сесії Лозівської міської ради депутати дали згоду на приєднання зазначених восьми сільських рад.
Фото: lozovarada.gov.ua
– Приєднання ще восьми територіальних громад (а в цілому їх в ОТГ буде 19 разом з Лозовою) дасть нам можливість увійти у 2019 рік з новим бюджетом. Ми сподіваємося на отримання всіх державних дотацій, завдяки яким громада розвиватиметься, – зазначив очільник Лозівської ОТГ Сергій Зеленський.
Наразі поза межами ОТГ залишаються три сільські ради (Смирнівська, Плисівська, Надеждівська) та дві селищні (Орільська і Краснопавлівська), які не дали згоду на приєднання до Лозової.
– Це їх право. Приєднуватися чи ні, об’єднуватися чи ні – це добровільне рішення громади, за яке вона бере на себе відповідальність, – підкреслив у коментарі «СК» радник з питань децентралізації Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону Віктор Нестеренко. – Наразі, у цих п’яти радах фахівці нашого Центру проводять різні консультації.
Усі готові
Якщо в Лозівському районі 19 громад уже висловили своє бажання бути в складі Лозівської ОТГ, то в Куп’янську, який також отримав право на приєднання сусідніх громад, ситуація складніша.
– За останнім варіантом на території району мали утворитися три ОТГ і окремо Куп’янська об’єднана громада. Але поки що всі ці питання у підвішеному стані, – розповіла «СК» керівник апарату Куп’янської райдержадміністрації Олена Кубрак 22 листопада. – Гальмує процес небажання людей об’єднуватися. До міста Куп’янська взагалі мало хто хоче приєднуватися, тому що є сумний досвід з передачі медичної сфери. Все те, що було напрацьовано роками – амбулаторії загальної практики сімейної медицини по селах, підстанції швидкої допомоги тощо – зараз у повному занепаді. Міська влада всі ресурси вкладає в центр – у центральну міську лікарню.
У Куп’янської мерії дещо інше бачення проблеми, що утворилася. Так, на запит «СК» у комітеті міської ради повідомили, що згідно з перспективним планом формування територій громад Харківської області (затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 991, зі змінами) передбачено створення Куп’янської міської об’єднаної територіальної громади з центром у місті Куп’янськ, до складу якої входять усі 19 сільських рад Куп’янського району.
«Куп’янськ – місто обласного значення, до складу якого історично входять два селища міського типу – Ківшарівка і Куп’янськ-Вузловий, зі своєю селищною радою, яка фінансово входить до складу Куп’янської міської ради. За чинним законодавством Куп’янськ уже набуває статусу ОТГ і має всі наявні фінансові, економічні можливості та бажання приєднувати до себе сільські ради Куп’янського району», – пояснив секретар Куп’янської міської ради, виконуючий повноваження міського голови Валерій Говоров.
За його словами, Куп’янська міська рада неодноразово зверталась до Куп’янської райдержадміністрації, сільських голів з пропозицією щодо створення об’єднаної територіальної громади, проте відгуку на ці пропозиції не отримала.
«Замість цього сільські ради почали процес створення ОТГ з декількох сіл на свій розсуд, не маючи при цьому всіх інфраструктурних можливостей, – написав Валерій Говоров у відповіді на запит «СК». – Ми завжди готові до тісної співпраці та відкритого діалогу у створенні ОТГ, бо розуміємо, що об’єднання відкриє нові можливості і перспективи для розвитку нашого краю».
Також він запевнив, що міська влада здійснює постійну фінансову підтримку Центру первинної медичної допомоги, до складу якого входять 18 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 19 ФАПів, які розташовані в сільській місцевості.
Втрачені мільйони гривень
У суперечках, що блокують створення ОТГ, громади втрачають свої кошти. Наприклад, питання приєднання Куп’янську потрібно вирішити найближчим часом, щоб встигнути прийняти оновлений бюджет громади на наступний рік. І для того, щоб прискорити приєднувальні та об’єднувальні процеси, 26 листопада в місті відбувся кущовий семінар «Розвиток сільських територій та надання послуг населенню в умовах децентралізації. Об’єднання громад – практичні кейси», який було організовано Харківським Центром розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону. Учасниками заходу були представники Куп’янського, Борівського, Дворічанського та Шевченківського районів.
Інфографіка Харківського центру розвитку місцевого самоврядування
За розрахунками Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування, через свої трирічні зволікання потенційна Куп’янська ОТГ втратила близько 69 мільйонів гривень, Борівська ОТГ – близько 37 мільйонів гривень, Дворічанська ОТГ – 48 мільйонів гривень, Шевченківська ОТГ – 44 мільйони гривень.
– Щодо Куп’янська, то ми зустрічалися і з міською владою, і з головою РДА, і з головами сільських рад, на цих зустрічах йшлося про приєднання до Куп’янська кількох сільських рад. Це все робиться для того, щоб вони отримали статус ОТГ, а не просто спроможної громади. По Куп’янську наразі йдуть складні процеси і консультації, які я не готовий озвучувати, – зазначив Віктор Нестеренко.
Будь у курсі
Нагадаємо, в травні 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення (законопроект №6466). Закон дозволяє містам обласного значення згуртувати навколо себе сусідні сільські та селищні ради і стати центром об’єднаної громади без зайвих бюрократичних процедур – в тому числі, без проведення виборів.
Читайте також: Страсбурзькі канікули юних телевізійників