У Харківській області чекають на відкриття 19 сільських амбулаторій – ПЕРЕЛІК
Будівництво призупинено
Із 2018 року жителі Аркадівської сільської ради, щоб отримати медичні послуги, спочатку повинні відвідати сімейного лікаря в селі Новомиколаївка, а тільки потім – до вузького спеціаліста в райцентр.
– Ми розташовані на півночі району й закріплені разом з чотирма іншими сусідніми сільрадами до амбулаторії сімейного лікаря в Новомиколаївці. А безпосередньо в Шевченкове, як раніше, ми їхати не можемо, оскільки там кажуть, що в нас є закріплений сімейний лікар, тому спочатку до нього. А добиратися до Новомиколаївки нам незручно. Транспорт ніякий не йде туди, тому доводиться замовляти таксі. Зокрема, для пенсіонерів такі розтрати дуже проблематичні, – пояснює голова Аркадівської сільської ради Григорій Лазарєв.
Надія на розв’язання цієї проблеми з’явилася кілька років тому, коли стало відомо, що саме в Аркадівці збудують нову амбулаторію.
– Наше село обрали для будівництва амбулаторії саме через територіальне розташування, оскільки саме ми розташовані в центрі північної частини району, куди входять Новомиколаївська, Великохутірська, Нижньобурлуцька та Петрівська сільські ради. Тож добиратися до нас із сусідніх сільрад буде зручно, – розповідає Аркадівський сільський голова.
Майбутня амбулаторія в Аркадівці міститиметься в повністю новій будівлі, зводити яку почали у грудні 2018 року. За словами головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) Шевченківського району Юрія Костюченка, амбулаторія готова на 60 %, утім наразі будівельні роботи призупинено.
– Саму будівлю зведено, є стіни, дах, вікна тощо. Йдуть внутрішні роботи, точніше, йшли до кінця минулого року. Цьогоріч будівництво не ведеться через відсутність фінансування, – пояснює Юрій Костюченко. – Усе, що було заплановано за графіком у 2019-му, зробили – проводку, розводку опалення тощо. Залишилося внутрішнє оздоблення, благоустрій та закупівля всього необхідного медичного обладнання і меблів.
Фото надано Аркадівською сільрадою
Нагадаємо, амбулаторії в Харківській області будуються відповідно до державної програми «Сільська медицина», яку було запроваджено попереднім президентом України Петром Порошенком. Фінансується будівництво з трьох рівнів бюджету – державного, обласного та місцевого. За словами Юрія Костюченка, якщо на найближчій сесії Харківської обласної ради виділять кошти, то будівництво відразу відновиться.
Читайте також: У Циркунівській ОТГ вперше придбали квартиру для сироти
– Насамперед амбулаторії розраховані для того, щоб максимально наблизити лікаря до людей. Це є головний плюс, оскільки з цим виникали певні труднощі. До того ж буде нове обладнання, і, відповідно, якість послуг значно покращиться, – каже Юрій Костюченко.
За його словами, в новій амбулаторії передбачено й житло для сімейного лікаря. В ідеалі воно розраховане для одного спеціаліста, проте там можуть розміститися і двоє.
Фото надано Аркадівською сільрадою
Зараз сімейна лікарка на цю амбулаторію є, але вона вже пенсійного віку, тому сільрада хотіла б залучити в новий заклад молоді кадри. Зацікавити такого лікаря приїхати працювати в Аркадівку планують не тільки житлом, а й доплатами.
– Нехай молодому спеціалісту платять певну зарплату, там тисяч 10–15. Ми з головами сусідніх сільрад розглядаємо додаткову можливість, яка б зацікавила лікарів переїхати до нас, – розмірковує Григорій Лазарєв. – Ми думаємо з кожної ради виділяти по 3 тисячі гривень на місяць, які підуть на зарплату лікареві. Для нас це буде безболісно, а для приїжджої сім’ї стане хорошою допомогою.
До того ж у комплекті з новою будівлею амбулаторії на лікаря чекає службовий автомобіль «Рено Дастер» для відвідування пацієнтів.
Потрібно 2 мільйони
Відкриття нової амбулаторії цього року чекають і в Оскільській ОТГ. Про це розповів заступник Оскільського сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Павло Чернов.
– Основною проблемою в нас є застаріла матеріально-технічна база амбулаторії, у зв’язку з чим якість наданих послуг не в повній мірі задовольняє потреби мешканців. Після відкриття медзакладу з усім новим і необхідним обладнанням медичні послуги досягнуть дуже високого рівня, – вважає він.
В Осколі, як і в Аркадівці, зведення нової будівлі амбулаторії розпочалося в кінці 2018 року. Наразі, за словами Павла Чернова, медзаклад готовий на 75–80 відсотків – повністю зведено коробку з вікнами, дверима та дахом.
Фото надано Оскільською ОТГ
– Залишилися благоустрій, внутрішнє оздоблення та придбання різного устаткування (меблів, медичного обладнання тощо). На це все потрібно трохи більше ніж 2 мільйони гривень. Термін відкриття залежить від фінансування. Загалом будівництво обійдеться десь у 9 мільйонів 100 тисяч гривень, – розповідає Павло Чернов.
В Оскільській амбулаторії також передбачено житло для сімейного лікаря, яке, за сподіваннями місцевої влади, допоможе залучити в село молодого спеціаліста.
– У нас сімейні лікарі є, але вони пенсійного віку. Ці фахівці з радістю пішли б на пенсію, та заміни їм немає. Ми зверталися в різні виші області, аби запропонувати роботу студентам старших курсів – охочих поки що немає, – каже Павло Чернов.
Майже готові
Загалом, як повідомили «СК» у Департаменті капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації, на цей рік заплановано відкриття 19 амбулаторій в різних куточках нашої області. Їх очікують у селі Іванівка (Барвінківський район), селі Самійлівка (Близнюківський район), селищі Гути (Богодухівський район), селі Чернещина (Борівський район), селищі Приколотне (Великобурлуцький район), селі Варварівка (Вовчанський район), селах Руська Лозова та Великі Проходи (обидва – Дергачівський район), селі Чемужівка (Зміївський район), селі Андріївка (Кегичівський район), селі Петрівка (Красноградський район), селищі Біляївка (Первомайський район), селі Кам’яна Яруга (Чугуївський район) та селі Аркадівка (Шевченківський район).
Читайте також: Розпочався прийом заявок на обласний конкурс міні-проектів
Також амбулаторії цього року заплановано відкрити в чотирьох ОТГ Харківщини: Золочівській (села Велика Рогозянка та Довжик), Коломацькій (село Шелестове), Оскільській (село Оскіл) та Старосалтівській (селище Старий Салтів).
Точної дати відкриття нових сільських медзакладів немає, усе залежатиме від фінансування, утім, за словами заступника директора Департаменту капітального будівництва ХОДА Володимира Норчака, орієнтовно більшість амбулаторій відкриватиметься у травні-червні 2020 року.