Як у Харкові студентів-медиків у села заманювали
За даними автоматизованої системи медичних кадрів України, нині в нашій країні на первинній ланці працює 29 % фахівців пенсійного віку. Приблизно такі самі показники має і Харківщина, кажуть харківські експерти. Особливо нестачу молодих кадрів відчувають у сільській місцевості.
Аби звести в одній точці споживачів послуги та її надавачів, 12 грудня в Харківському національному медичному університеті відбувся ярмарок вакансій для студентів-медиків, під час якого молодь ознайомилася з відкритими вакансіями медустанов, зокрема у сільській місцевості.
Ярмарок проходив у рамках міжнародного проекту «Ефективна первинна медицина у громаді», що реалізується програмою Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства, місцевої влади та прав людини» та фінансується ЄС. Головний виконавець проекту – Харківська обласна рада (координатор) та Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області, Громадська організація «Агенція змін «Перспектива» та Громадська спілка «Українсько-Німецька Медична Асоціація».
Начальник Управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків Харківської обласної ради Олена Кулик розповіла, що такий захід уперше проводиться не тільки на території Харківщини, а й загалом в Україні.
– На цьому заході ми в умовах реформи пов’язали дві ланки, які мають стати одним ланцюгом. Студенти з професією визначилися, тепер вони визначаються, де буде їх центр тяжіння, зона комфорту, середовище проживання. Це важливо, коли директори сільських медзакладів спілкуються зі студентами щодо умови роботи, оплати праці, щодо колективу тощо. Вони одразу говорять про вимоги й можливості, – додала Олена Кулик.
Вона нагадала, що в умовах децентралізації, коли фінансовий ресурс залишається на первинному рівні, великі державні фінанси і гроші територіальних громад ідуть на розвиток і укріплення медицини саме сільської території.
– Студенти мають усвідомлювати, що сьогодні громади сільської території, міста районного та обласного значення – це не те, що було п’ять років тому. У них з’явилися гроші та можливості створити не просто робоче місце, а й надати житло, інші умови, – пояснила Олена Кулик. – Щоб про це дізнавалися студенти, Харківська обласна рада на чолі з її головою Сергієм Черновим шукає можливості для втілення подібних проектів. «Ефективна первинна медицина в громаді» – єдиний в Україні проект з медицини, що підтримується і фінансується Європейським Союзом. Закордонні партнери обрали саме наш регіон.
Проект «Ефективна первинна медицина в громаді» розрахований на 30 місяців. Він має низку компонентів, зокрема це просвітницькі заходи – ярмарок вакансій, ярмарок здоров’я тощо. Ще один компонент – пізнавальний і призначений для практикуючих лікарів: навчальні семінари, тренінги, вебінари. У рамках цього компоненту відбуватимуться також стажування, навчальні поїздки не тільки Україною, а й за кордон.
Себе показати й інших заохотити
Свої вакансії на ярмарку представили зо два десятки медичних закладів області. Вони презентували свої амбулаторії, програмне забезпечення для роботи лікаря, прилади для телемедицини тощо.
Серед них, зокрема, районні центри первинної медико-санітарної допомоги Валківського та Балаклійського районів.
Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Валківського району Марина Орлова розповіла, що їм потрібні три сімейні лікарі. На медиків чекають у селі Шарівка, де зараз будується нова амбулаторія на два лікарі, у смт Старий Мерчик і в селі Велика Губщина.
– Умови роботи ми обіцяємо добрі, з обладнанням і житлом. Єдине – у Старому Мерчику немає житла в самій амбулаторії, але селищна рада забезпечить службовим житлом фахівця, – розповіла головний лікар.
Щодо оплати праці, тут кажуть, що цілком реально молодому спеціалісту в разі підписання достатньої кількості декларацій з пацієнтами отримувати близько 10 000 гривень. Такі приклади в районі є. Окрім ставки лікаря, молодому медику тут обіцяють «підйомні» у розмірі 10 000 гривень, оскільки діє районна програма місцевих стимулів. Крім того, кожна громада, де нема лікарів, але вони потрібні, пропонує свої бонуси, як-от співоплату комунальних послуг, допомогу при відрядженнях тощо.
Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Валківського району Марина Орлова розповіла, що їм потрібні три сімейні лікарі
Зустрінемо, екскурсію проведемо
Ще п’ятьох лікарів чекають на «первинці» Балаклійського району. Заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Балаклійського районного центру первинної медикосанітарної допомоги Тамара Пересічанська навела такі цифри: центр обслуговує населення Балаклії та району, а це більш ніж 80 000 осіб, з них понад 16 000 – діти. На всіх – 35 лікарів.
– Ще нам потрібно п’ять лікарів, і саме в сільську місцевість. Це амбулаторії сіл Шевелівка, Мілова, Пришиб і селища П’ятигірське, – додала фахівчиня.
За її словами, нині обслуговують ці населені пункти, складаючи графіки виїзду педіатра, сімейного лікаря, а також гінеколога та стоматолога.
– Але такі виїзди відбуваються, на жаль, один-два рази на місяць, а не щоденно, – додала пані Тамара.
У Балаклії також підтверджують, що в них молодому медику реально отримувати 10 000 грн. Дають і «підйомні». Крім того, голови сіл зацікавлені заохочувати кадри. Так, у Пришибі громада придбала службову квартиру, а у П’ятигірському ремонтується пів приватного будинку для лікаря.
– Ми ж ще заохочуємо новим медичним обладнанням, Інтернетом в амбулаторіях, офісними меблями, доброзичливим колективом, – розповіла Тамара Пересічанська. – Готові зустріти кандидатів на посади, провести екскурсію, організувати спілкування з головами. Нам дуже потрібні лікарі!
А от інтерн сімейної медицини 2-го року навчання ХНМУ Анна Кулик – майбутній сімейний лікар Малоданилівської ОТГ, що в Дергачівському районі. На роботу виходить у серпні.
– По-перше, я живу в Малій Данилівці, тому питання, як добратися на роботу, а потім додому, відпадає. Амбулаторію відремонтовано, вона має сучасне обладнання, як-от новий електрокардіограф, – розповіла Анна. – Знаєте, села бувають різні, але ніхто не хоче працювати в поганих умовах.
Харківська обласна рада планує і наступного року провести такий ярмарок. Попереду також ярмарки здоров’я, які проводитимуть у районах. На них і лікарі зможуть презентувати свій досвід, а пацієнти – послухати, якими методиками володіє той чи інший лікар.
Самостійна практика
Уже 15 грудня в Харкові пройшов перший навчальний тренінг «Управління автономними практиками на первинної ланці медичної допомоги» для лікарів, які планують розпочати автономну практику на первинному рівні в Харківській області. Його провели тренери Харківської експертної групи підтримки медичної реформи.
У заході, організованому в рамках проекту «Ефективна первинна медицина в громаді», взяли участь представники Куп’янського, Нововодолазького, Печенізького, Харківського, Борівського, Краснокутського та інших районів.
За словами голови Правління ГО «Агенція змін «Перспектива», тренерки з управління медичними закладами з питань фінансового менеджменту Олени Решетняк, у лікарів, які планують розпочати автономну медичну практику, нині виникають нові проблеми, оскільки до цього вони не мали досвіду підприємництва.
– Виклик полягає в тому, щоб самому приймати рішення. Де буде моя практика, скільки пацієнтів підписалося, скільки найняти медперсоналу, як забезпечити заміну – усе це потрібно починати розраховувати тепер самим, – відзначила експерт.
Під час тренінгу медики малювали медичну реформу: як вони бачать медичну систему зараз, якою вона буде після реформи та що треба зробити для переходу.
Учасники також брали участь у діловій грі на вибір сімейних лікарів, обговорювали механізми конкуренції за клієнта, нові обов’язки сімейних лікарів, розглянули детально основи управління приватною практикою.
Також тренери сфокусували увагу лікарів на перспективах у започаткуванні власної справи, показали алгоритм створення ФОП та підписання угоди з НСЗУ, нових обов’язках сімейних лікарів.
Як повідомляється на сайті Харківської обласної ради, крім участі в тренінгу, учасники матимуть можливість отримати консультації, розробити бізнес-план. Ті, хто планує відкрити ФОП у Харківській області, матимуть можливість подати заявку до Програми «Міні-грант» на отримання необхідного обладнання для приватної медичної практики, на ремонт приміщень чи промо-компанію (у розмірі 5000 євро).
Читайте також: Кір у коледжі Лозової — харківські медики дали спростування