ФОП або ТОВ: як правильно оформити власну справу
– Перевагою ФОПів є те, що вони доволі прості в реєстрації та веденні документації. Якщо обсяг вашого бізнесу не передбачає великого доходу і прийняття на роботу працівників або передбачає невелику їх кількість (дві-три особи), то я раджу реєструватись саме фізичною особою – підприємцем. Щодо системи оподаткування, то ФОП може обрати 1, 2 або 3 групу єдиного податку і, залежно від групи, сплачувати фіксований щомісячний внесок, що значно спрощує обрахування податкових зобов’язань, – пояснив адвокат.
Однак мінусом, за його словами, є те, що фізична особа – підприємець несе відповідальність усім своїм майном, окрім того, на яке не може бути накладено стягнення. Це означає, що в разі неможливості виконання своїх договірних зобов’язань або в разі накладення штрафів контролюючими органами ФОП нестиме відповідальність по суті всіма своїми коштами й майном.
– Якщо у вас буде невеликий бізнес, то зазначений ризик для вас буде незначним, – додав Роман Чумак.
А от у тому разі, коли планується ведення діяльності значних обсягів, адвокат радить оформити бізнес шляхом реєстрації юридичної особи. В Україні є різні організаційно-правові форми юридичних осіб: акціонерні товариства, товариства з обмеженою, додатковою відповідальністю, командитні товариства, повні товариства, виробничі кооперативи. Найпоширенішою з них є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).
– ТОВ є одним з найкраще регламентованих видів оформлення бізнесу, а також більш простим в управлінні та більш захищеним від рейдерських атак порівняно з іншими видами юридичних осіб, – зазначив Роман Чумак. – Товариство з обмеженою відповідальністю може мати як одного, так і декількох учасників, тому цей вид бізнесу актуальний для осіб, які починають бізнес разом з партнерами.
Учасники ТОВ несуть відповідальність за зобов’язаннями юридичної особи лише в межах свого вкладу. Це означає, що в разі наявності в Товариства заборгованостей або штрафів учасники відповідатимуть лише тим майном, яке вони внесли в ТОВ як внесок у статутний капітал. Наприклад, якщо статутний капітал 1000 гривень, то відповідальність лише в межах цієї суми.
– Це є доволі зручним, адже за наявності заборгованостей, які Товариство не зможе погасити своїм майном, учасники не відповідатимуть своїм власним, – пояснив адвокат.
За його словами, істотним недоліком ТОВ, порівняно з ФОП, є те, що в Товаристві засновник не може просто зняти з рахунку отриманий прибуток.
– Учасник може використовувати зароблений прибуток на власні потреби тільки при виплаті дивідендів. Щоб виплатити дивіденди, підприємство повинно сплатити всі необхідні податки й тільки після цього прибуток, що залишився, може виплатити як дивіденди, сплативши ще й з них податок 5 % до бюджету. Лише після цього засновник може використовувати кошти на власний розсуд, – додав Роман Чумак.
Також він зазначив, що ведення бухгалтерського обліку в ТОВ є складнішим, ніж у ФОП. Для реєстрації ТОВ потрібно розробити статут, провести установчі збори засновників з оформленням їх протоколу й подати ці документи із заявою до державного реєстратора.
Читайте також: Чи можна обміняти пай в умовах дії мораторію на землю