Людяні вчинки у світі спорту. Коли на кону не тільки перемога, а й справедливість (фото, відео)
Забив рукою і зізнався
Одним з перших прикладів істинно спортивної поведінки став вчинок капітана збірної СРСР з футболу Ігоря Нетто. У матчі групового турніру чемпіонату світу 1962 року збірна СРСР зустрічалася з Уругваєм. Нетто звернув увагу судді на те, що забитий радянською командою м’яч влетів у ворота суперників через дірку в сітці, збоку від штанги, і не мав бути зарахованим. Суддя дослухався до футболіста й відмінив взяття воріт, але це не допомогло латиноамериканцям уникнути поразки.
У 2000 році італійський форвард-скандаліст Паоло Ді Каніо з неоднозначною репутацією переживав один з кращих етапів кар’єри, коли несподівано для всіх зробив на диво благородний вчинок. У матчі проти «Евертона» Ді Каніо, побачивши, що воротар суперника отримав травму, не пробив по порожніх воротах, а взяв м’яч у руки, закликавши рефері зупинити гру. Кадри зі шляхетним вчинком італійця обійшли всі світові телеканали, а сам Паоло отримав премію Fair Play (медаль П’єра де Кубертена за виявлене благородство і вірність духу, у перекладі – «чесна гра») від керівництва ФІФА.
У п’ятому турі серії А сезону 2012/13 німецький форвард «Лаціо» Мирослав Клозе на 4-й хвилині матчу з «Наполі» відзначився двічі. Спочатку забив гол, а потім зізнався арбітру, що зробив це рукою. Цей епізод серйозно вплинув на хід поєдинку, який завершився розгромною поразкою столичної команди 0:3.
Приклад справжньої чесності побачили глядачі поєдинку 24-го туру Бундесліги «Нюрнберг» – «Вердер», який відбувся у 2014 році.
На 75-й хвилині матчу, коли рахунок був 2:0 на користь гостей, форвард «Вердера» Аарон Хант увірвався у штрафний і, як здалося, впав після контакту із захисником. Рефері вказав на одинадцятиметрову позначку, але Хант підійшов до нього і сказав, що впав сам. Суддя одразу ж змінив своє рішення, і пенальті було скасовано. Звісно, Хант молодець, що так благородно вчинив, але виникає логічне запитання: чи зробив би футболіст те ж саме, якби рахунок був не на користь його команди?
Благородний харків’янин
А ось першим спортсменом, якого було удостоєно медалі Fair Play, став італієць Еудженіо Монті. У 1964 році на зимових Олімпійських іграх в Інсбруку під час змагань на бобслеях-двійках у британського екіпажу несподівано вискочив кріпильний болт. Помітивши це, учасник італійської команди Еудженіо Монті, який на той момент лідирував з кращим результатом, віддав суперникам болт з власних саней. У підсумку перемогли британці, а команда Монті посіла третє місце та отримала «бронзу».
Фото: aipsmedia.com
На початку десятих років цього століття великодушним вчинком відзначився харківський шахіст Олександр Моісеєнко під час поєдинку проти чеха Давіда Навари.
У другий день третього раунду Кубка світу, який проходив у 2011 році в російському Ханти-Мансійську, Навара на 35-му ходу хотів піти слоном, але спочатку випадково торкнувся рукою короля. Моісеєнко це помітив, але не став наполягати, щоб його суперник пішов саме королем, хоча це призводило до втрати фігури і відразу давало перевагу українцю. Надалі Навара домігся виграшної позиції і несподівано запропонував нічию, яку Олександр прийняв.
Фото: chess-news.ru
Про мотиви свого вчинку чех сказав так:
«Я справді торкнувся короля, і Моісеєнко вчинив благородно, не змушуючи мене робити явно програшний хід. Мені не хотілося, щоб про мене говорили, ніби я вчинив неетично і домігся перемоги не зовсім чесним чином».
В підсумку перемога в протистоянні залишилася за Наварою – 4:2.
Гідний жест, який міг би вийти боком
Один з найвідоміших людяних вчинків у спорті здійснив іспанський атлет Іван Фернандес Анайя. Історія сталася у грудні 2012 року на змаганнях в Іспанії, у яких брали участь сильніші атлети світу. Бронзовий призер Олімпійських ігор у Лондоні в бігу з перешкодами на 3000 метрів кенієць Абель Мутаі добіг до фінішної прямої першим, але за 10 метрів до фінішу раптово зупинився, вважаючи, що вже перетнув його. Не розуміючи іспанських уболівальників, які кричали, що кінець дистанції за декілька метрів від нього, Мутаі вітально махав публіці.
Коли до фінішної прямої добіг іспанець Іван Фернандес Анайя, він, побачивши кенійця, почав штовхати його до фінішу. Фактично Анайя довів Мутаі до перемоги, хоча міг пробігти повз і завоювати золоту медаль.
Фото: sportsreda.ru
– Мені важливіше зберегти гідність, ніж виграти золоту медаль, – сказав після забігу іспанець.
У травні 2016-го на тенісному турнірі в Римі знаменитий австрієць Домінік Тім здійснив неймовірно благородний вчинок щодо українського спортсмена. Австрієць заступився за нашого Олександра Долгополова, виправивши помилку рефері.
Суддя зарахував першій ракетці України аут, коли м’яч після удару киянина потрапив у лінію. Однак Тім продемонстрував справжній фейр-плей і вказав арбітру на його ляп. Домінік віддав очко українцю, викликавши шквал оплесків серед глядачів.
Цей гідний жест австрійця міг обійтися йому досить дорого. Він виявив справжню людяність за нічийного рахунку на своїй подачі у третій партії. Щоправда, у підсумку Тім таки переміг Долгополова – 6:3, 3:6, 6:4.
А от один з «найсвіжіших» ввічливих вчинків спортсменів під час баталій трапився цього місяця. Австрійська біатлоністка Ліза Тереза Хаузер відзначилася неймовірно шляхетним вчинком під час 4-го етапу Кубка світу. Спортсменка на одному з підйомів зламала палицю німкені Ванесси Хінц. Але швидко виправилася і віддала суперниці свою.
– На підйомі я зламала палицю Ванессі і відчула себе такою винуватою, що віддала їй свою. Мене так мучило відчуття провини, що я не хотіла зберігати його після закінчення гонки, – сказала після забігу Хаузер.
Хінц, яка фінішувала 21-ю, не змогла стримати емоцій: «Це найкращий приклад спортивного духу в моїй кар’єрі. Я не знала, що сказати. Просто взяла палицю й подякувала».
Савелій Мякушко, кореспондент