Як людині з інвалідністю пройти повторний огляд: сім запитань і відповідей

27.11.2024 17:20 Суспільство
Осіб з інвалідністю чекають зміни/Фото: /ohoronapraci.com.ua Осіб з інвалідністю чекають зміни/Фото: /ohoronapraci.com.ua

У зв’язку з реформуванням системи соціального страхування та шляхів установлення та підтвердження статусу інвалідності виникає багато конкретних питань у людей, які мають інвалідність різних груп. У Міністерстві охорони здоров’я підготували відповіді на найпоширеніші з них.

1. Чи чинні статус інвалідності та довідка МСЕК до дати наступного оцінювання?

Так, статус інвалідності чинний за поточними документами, виданими МСЕК. Разом з ними зберігають чинність і всі права, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. 

2. Якщо в мене інвалідність установлена довічно, чи потрібно мені знову проходити й оцінювання стану здоров’я? 

Якщо у вас безстроковий статус (тобто інвалідність установлена довічно), оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе тільки за вашим бажанням або за рішенням суду.

3. Як діяти, якщо строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року? 

Термін повторного огляду продовжено на 6 місяців від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії. Наприклад, якщо повторний огляд було призначено на 10.03.2025, то строк для проходження подовжено до 30.06.2025. Щоб пройти повторний огляд, необхідно буде звернутися до профільного особистого лікаря, який сформує направлення на оцінювання. Його будуть проводити експертні команди вже за новими правилами. 

4. Що робити, якщо з поважних причин я не зміг пройти повторний огляд протягом 2022–2024 років?

У такому випадку вам потрібно буде пройти повторний огляд та оцінювання в такі терміни:

  • чоловікам 25–60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року;
  • всім іншим пацієнтам – до 1 квітня 2026 року.

5. Які винятки для цих термінів існують?

Поважними причинами, які унеможливлюють проходження повторного огляду, є такі, коли:

  •  люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територіях;
  •  пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось із парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
  •  чинні військовослужбовці, працівники поліції та СБУ (для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби).

6. Мої документи вже у МСЕК, і дата засідання призначена на 2025 рік. Що мені робити?

У такому випадку справу буде передано до визначеного закладу охорони здоров’я, де працюватимуть експертні команди. Розгляд справи відбудеться в день, який був призначений до цього МСЕК. При цьому обов’язково повідомлять нову адресу, де відбудеться оцінювання. 

7. Чи будуть чинні документи, в яких визначено потребу в постійному догляді для осіб з 1 або 2 групою інвалідності?

Якщо була встановлена тимчасова інвалідність (із зазначенням терміну повторного огляду) з повторним оглядом у 2025 році, то видані документи МСЕК є чинними до проходження оцінювання. Відповідно, ці ж документи можуть бути використані для поновлення документів щодо відстрочки в ТЦК і договорів про отримання відшкодування за надані послуги з догляду. 

Раніше ми писали про відміну МСЕК та плани реформування соцстраху 

Також ми писали, що у Харківській МСЕК викрито корупційну групу, в якої вилучили 650 тисяч доларів

Автор:
Ірина Мнішек