Як встановити або підтвердити інвалідність з 1 січня цього року: сім нагальних питань
З 1 січня 2025 року в Україні стартувала масштабна реформа: замість МСЕК працюють команди оцінювання повсякденного функціонування. Але виникає багато питань щодо окремих положень реформи та того, як вона працюватиме. Ми зібрали найпоширеніші запитання та відповіді на них.
Як проходить процес отримання групи інвалідності та повторних оглядів із січня 2025?
З 1 січня 2025 року ви звертаєтеся до свого лікуючого лікаря (або до голови Військово-лікарської комісії (ВЛК) для військовослужбовців), який формує електронне направлення на оцінювання.
Експертна команда проводить оцінювання (очно, заочно або з використанням засобів телемедицини або з виїздом до місця лікування/перебування пацієнта) та ухвалює рішення про встановлення інвалідності. Усі документи подаються через електронну систему, що робить процес зручним і прозорим.
Ваш лікар надасть докладні рекомендації щодо підготовки документів.
Для маломобільних груп пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного лікаря і мають ознаки інвалідності, процедура передбачає гнучкий підхід. Лікар, який безпосередньо веде пацієнта (у цьому випадку сімейний лікар), може оформити направлення на оцінювання повсякденного функціонування з формою розгляду «за місцем перебування особи».
Якщо пацієнту потрібні додаткові обстеження, їх можна організувати виїзними бригадами або, за можливості, за допомогою телемедичних технологій.
Люди з інвалідністю будуть проходити повторний огляд, як і раніше, у передбачений строк. Ніяких окремих оглядів чи оцінювань не буде. Наприклад, якщо в людини строк встановлено до 2027 року, то, відповідно, до цього часу статус «особа з інвалідністю» чинний, і довідку Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) можна надавати для отримання відстрочки, як це передбачено законом.
Якщо у людини є безстроковий статус, то проходити оцінювання не потрібно. Однак нова система передбачає механізми для перегляду рішень щодо інвалідності, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що статус був наданий незаконно. Такий перегляд може здійснюватися лише в рамках законодавства та, у разі необхідності, у судовому порядку.
Якщо є дата повторного огляду – то потрібно пройти його відповідно до попередніх рішень МСЕК. Для тих, чий повторний огляд припадає на початок 2025 року, термін для повторного огляду в разі неможливості його пройти продовжено на 6 місяців (до 01.07.2025) від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії.
Важливо!
На рівні закону закріплено однаковий статус раніше виданих документів МСЕК та документів експертних команд. Статус інвалідності, чинний за поточними документами, виданими МСЕК, зберігається за людиною разом з усіма правами, виплатами, пільгами, соціальними послугами та відстрочками. Якщо у висновку МСЕК зазначено, що особа потребує догляду, ця довідка підходитиме для оформлення відстрочки від мобілізації відповідно до пунктів 11 та 13 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Який лікар повинен «вести» людину з інвалідністю?
Лікуючий лікар – це профільний фахівець, який надає медичну допомогу пацієнту під час обстеження та лікування основного захворювання чи стану, за яким пацієнт направляється на оцінювання. Зазвичай це лікар, чия спеціалізація безпосередньо відповідає профілю захворювання.
При цьому лікуючий лікар може бути з іншого міста, якщо саме він веде ваше основне захворювання, головне – щоб він мав доступ до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для заповнення та підписання направлення.
У випадку онкохворого, який проходить різні етапи лікування (наприклад, хірургічне втручання, хіміотерапію, радіотерапію) під наглядом різних лікарів, лікуючим лікарем стає той спеціаліст, який веде пацієнта на момент підготовки до оцінювання функціонального стану.
У вас є право вимагати від лікаря-спеціаліста, який вас веде, щоб він скерував вас на оцінювання повсякденного функціонування або обґрунтував недоцільність такого скерування з медичних причин. У разі, якщо лікар надає вам неякісні послуги, можна його змінити або передати скаргу до Національної служби здоров’я України (НСЗУ), що фінансує надання медичних послуг.
Сімейний лікар або терапевт теж можуть виконувати функції лікуючого лікаря, але у виняткових випадках:
- Якщо пацієнт перебуває в зоні бойових дій чи на деокупованих територіях.
- Якщо справа пацієнта вже містить усі необхідні медичні документи й не потрібно додаткових обстежень і спеціальних знань щодо відповідного захворювання.
Чи будуть скасовані групи інвалідності?
Ні, групи інвалідності залишаються такими, як і раніше: 1А, 1Б, 2 і 3. Якщо у вас заплановано переогляд або виникла потреба в новому призначенні допоміжних засобів реабілітації, це буде здійснено експертною командою за новими критеріями з використанням електронної системи.
Перевірка обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями, зокрема може проводитись на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді Центром оцінювання функціонального стану.
Важливо зазначити, що перегляд можливий виключно для забезпечення справедливості, але без порушення прав тих осіб, які отримали статус інвалідності обґрунтовано.
Чи зміниться процес установлення інвалідності дітям?
Наразі для дітей залишається чинною система, де інвалідність встановлюється за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я. Лікарсько-консультативні комісії (ЛКК) будуть відповідальні за розробку індивідуальних програм реабілітації та інші питання, пов’язані зі статусом інвалідності дитини.
Після досягнення повноліття застосовуватиметься нова система оцінювання функціонального стану. Це означає, що для встановлення «дорослої» інвалідності необхідно буде звернутися до лікуючого лікаря, який сформує направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи в електронній системі.
При цьому група інвалідності для осіб, яким вона встановлена з дитинства, залишатиметься чинною до дати, зазначеної в довідці МСЕК. Якщо переогляд запланований після 1 січня 2025 року, він проводитиметься за новою системою оцінювання.
Після запровадження нової системи чи будуть видавати довідку та ІПР і на який термін?
Усі раніше видані індивідуальні програми реабілітації (ІПР) залишатимуться чинними протягом усього строку, на який було встановлено інвалідність. Для осіб із довічною групою інвалідності ІПР також діятимуть без обмежень.
Нова система передбачає впровадження витягу з рішення, який видаватиметься за результатами оцінювання. Якщо за результатом оцінювання людині встановлено інвалідність, їй також буде сформовано рекомендації, що є «медичною» частиною індивідуальної програми реабілітації.
Тим, хто має довічну групу інвалідності, не потрібно буде проходити повторне оцінювання або переробляти документи, якщо в цьому немає потреби за їхнім бажанням. Усі їхні права, включно з реабілітаційними заходами, залишаються гарантованими.
Який документ я зможу надати роботодавцю про результати оцінювання?
За результатами оцінювання ви отримаєте витяг з рішення та рекомендації, що є частиною індивідуальної програми реабілітації (ІПР) (у разі встановлення інвалідності), який можна надати роботодавцю для підтвердження статусу.
Ці документи будуть доступні в електронній формі, а також за потреби – у паперовій.
ІПР, як і раніше, є обов’язковою для виконання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, реабілітаційними закладами, підприємствами, установами, організаціями, в яких навчається, працює або перебуває особа з інвалідністю.
Як оскаржити рішення експертних команд?
Рішення експертних команд можна оскаржити. Подати скаргу можна у двох формах: електронній і паперовій.
Для подання скарги в електронній формі необхідно звернутися до лікуючого лікаря, який раніше направив скаржника на проведення оцінювання. Лікуючий лікар оформить скаргу в електронній формі та направить її до Центру оцінювання.
Також скаржник або його уповноважений представник може надіслати скаргу в паперовій формі поштовим відправленням до Центру оцінювання.
Розгляд скарги експертною командою Центру оцінювання має бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня її отримання.
Скарга має містити:
- ПІБ скаржника.
- Адресу проживання або перебування.
- Контактні дані (телефон, email).
- Вимоги та їх обґрунтування.
- Дата складання скарги.
Скаргу потрібно подати протягом 40 календарних днів з моменту надсилання витягу з рішення експертної команди, що оскаржується, скаржнику (його уповноваженому представнику).
Якщо строк оскарження пропущено з поважних причин (відрядження, тимчасова непрацездатність, проходження військової служби), можна подати клопотання в паперовій або електронній формі про його поновлення до Центру оцінювання. До клопотання додаються копії документів, що підтверджують наявність поважних причин.
Розгляд скарг може відбуватися очно, заочно або з використанням засобів телемедицини.
Увага! Отримати консультацію та відповіді на всі запитання щодо реформи можна щоденно з 8:00 до 20:00 за такими номерами:
- 0 800 505 201 – загальна гаряча лінія МОЗ із питань сфери охорони здоров’я.
- 0 800 60 20 19 – спеціалізована лінія з питань впровадження реформи МСЕК, нової системи оцінювання та роботи електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
Раніше ми писали, що чекає на харківських медиків МСЕК після ліквідації комісій.
Також ми писали, що у Харківській МСЕК викрито корупційну групу, в якої вилучили 650 тисяч доларів.