Батько повертається з фронту: як підготувати дитину

12.07.2023 15:50 Суспільство
Фото: liga.net Фото: liga.net

Сім порад для матусь, чиї чоловіки захищають Україну зі зброєю в руках

Здавалося б, навіщо готувати дитину якось особливо? Найкраще – це сюрприз: відчиняються двері – і ось на порозі батько! Але психологи запевняють, що це не найкраще рішення.

Медіа "Слобідський край" за допомогою  психологинь фонду «Голоси дітей» Христини Холодницької та Поліни Старцевої радить, як створити найкращі умови для дитини й тата під час його відпустки з військової служби.

  1. Дитині про можливість приїзду тата у відпустку краще сказати заздалегідь – десь за тиждень, але саме про можливість. Ні в якому разі не кажіть про це з повною впевненістю, оскільки на фронті можуть бути різні обставини. Головне – наголосити, що ви сподіваєтеся на зустріч.
  2. Важливо, щоб дитина не втрачала емоційний зв’язок з батьком протягом того часу, коли він перебуває у лавах ЗСУ. Тоді й налагодити контакт під час зустрічі буде простіше. Щоб цей зв’язок зберігати та зміцнювати, варто потурбуватися заздалегідь. Маленькі діти можуть створювати малюнки для тата, старші – спілкуватися з ним телефоном або голосовими повідомлення, коли це можливо. У такому випадку зв’язок між дитиною і батьком зберігатиметься.
  3. Дайте дитині дозвіл на негативні емоції. Чим менша дитина, тим простіше має бути пояснення, де тато і чому він так довго не був удома. Старші діти самі розуміють, що відбувається, але з ними подекуди виникає інша складність – протест. Підліток може відчувати образу, мовляв, тато його покинув заради «роботи». У такому випадку не змушуйте дитину до контакту. Скажіть, що вона має право сердитися, хоча ви й не поділяєте її думку. Варто наголосити, що тато захищає родину, перебуваючи на службі.
  4. Сім’я повинна забезпечити військовослужбовцю якомога більше простору для відпочинку. Не наполягайте на якихось активностях з першого дня та втримайте від цього дитину. Дайте батькові та чоловіку задовольнити потреби в спокою та відпочинку. Дружина чи інший дорослий має взяти на себе роль посередника між бажаннями тата і дитини. З’ясуйте, як кожний член родини хоче провести батькову відпустку, і тоді складіть план дій. Після фронту чоловік може гостріше реагувати на непередбачуваність чи спонтанні пропозиції, тому варто все проговорити та узгодити.
  5. Важливо зберегти ті звички, які були притаманні родині. Наприклад, якщо батько з дитиною разом грали у шахи, повернутися до цього ритуалу. Також можна разом мріяти, укладати спільні плани на віддалене майбутнє – це заспокоює та налаштовує на оптимізм.
  6. Дитина не має підлаштовуватися під тата та змінювати свою звичну поведінку. Під час спілкування може виникнути ситуація, коли батько дратується. Наприклад, якщо маленька дитина заплакала чи чогось вимагає. У військовослужбовців може зростати чутливість до подібних ситуацій. У такому випадку краще, якщо поруч буде ще хтось із дорослих, хто зможе брати на себе спілкування та взаємодію з дитиною тоді, коли це необхідно. Пам’ятайте: дорослі мають дбати про дитину. Але якщо батько перебуває в такому стані, що не може цього робити, то поряд має бути мама чи інший дорослий, хто створить для дитини безпечний простір для вираження емоцій.
  7. Момент прощання з татом потрібно спланувати. Дитина має розуміти наперед, що тато повернувся не назавжди й мусить знову поїхати. Щоб дитина змогла краще пережити прощання, можна запланувати особливу вечерю, провести час перед від’їздом разом або запропонувати дитині зробити амулет для батька, який він забере із собою: малюнок, браслет тощо. Пам’ятайте: якщо під час прощання син чи дочка плаче й не хоче відпускати тата, це абсолютно нормально. Потрібно побути поруч з дитиною, наголосивши на тому, що цей сум – тимчасовий, а за розставанням прийде наступна зустріч.

Якщо з війни повертається мама, то рекомендації, як підготувати дитину до такого приїзду, залишаються тими самими, що й у випадку з батьком. Як і татові, мамі також буде потрібен час, щоб відпочити та відновити сили – а вже потім приділити увагу дитині.

Психологічну підтримку діти та батьки можуть отримати в осередку фонду «Голоси дітей» у смт Високий. Телефон: +380 670 200 6281.

Телеграм осередку https://t.me/VoicesOfChildrenKharkiv

Раніше ми писали про те, як  жителям Харківщини боротися зі стресом.

Також дивіться на комікс "Стрес у дошкільника під час війни: що робити батькам".

 

Автор:
Ірина Мнішек