Де в Харківській області найактивніші вчителі

16.01.2025 17:20 Суспільство
Наступного року пройти сертифікацю мають можливість 158 учітелів Харківщини. Фото: ukrinform.ua Наступного року пройти сертифікацю мають можливість 158 учітелів Харківщини. Фото: ukrinform.ua

Шостий рік поспіль в Україні відбувається процедура сертифікації. Отриманий вчителем сертифікат – це знак якості професіональної діяльності, визнання на державному рівні високої фахової майстерності, а також потужний мотиватор та засіб реалізації їх професійного потенціалу.

Сертифікація педагогічних працівників є уніфікованою – однаковою для усіх учасників, незалежно від педагогічного стажу, категорії, звання, регіону і закладу освіти. Свою фахову майстерність можуть довести як учителі зі значним педагогічним стажем, так і ті педагоги, які починають набувати досвід в освітянській діяльності. При цьому сертифікація дає рівні можливості самореалізації як вчителю сільської школи, так і педагогу з міста. Окрім того, процедура є добровільною – вчитель має повну свободу дій, бере участь у сертифікації тільки за власним бажанням і може відмовитися на будь-якому етапі процедури без жодних негативних наслідків.

– Цьогоріч 42 вчителі початкових класів Харківщини успішно пройшли сертифікацію, з них 16 вже отримували сертифікати у 2020–2021 роках, – повідомила начальниця Східного міжрегіонального управління Державної служби якості освіти Світлана Вольянська. – Другий рік поспіль відбувається процедура сертифікації для вчителів мовно-комунікативної та математичної освітніх галузей. Сертифікати цього року отримали 21 учитель української мови і літератури та 5 учителів математики, які навчають дітей у школах Харківської області. 

Світлана Вольянська розповіла, що у 2024 році вперше стартувала сертифікація для вчителів навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» закладів загальної середньої освіти, успішно її подолали 13 педагогічних працівників. Двоє вчителів (початкової ланки та історичної освітньої галузі) набрали максимальні бали. 

За словами керівниці, найактивнішими учасниками сертифікації є педагоги закладів загальної середньої освіти Зміївської та Лозівської міських територіальних громад, Старовірівської сільської ради Берестинського району, а також міста Харкова.

Вчителі Харківщини про проходження сертифікації

Віталія Шульга, сертифікована вчителька початкових класів Гонтарівського ліцею Старосалтівської територіальної громади Чугуївського району Харківської області.
 Я, вчитель початкових класів з деокупованої території, успішно пройшла сертифікацію в умовах війни. Для мене це не просто професійний виклик, а й важливий етап у моєму житті, який надихнув на нові досягнення та відкрив можливості для розвитку. Процес сертифікації став не лише перевіркою знань, а й джерелом мотивації. Він підтвердив, що навіть у найскладніших умовах ми здатні досягати високих цілей. Сертифікація дала мені впевненість у власних силах і переконання, що моя праця має значення, стала символом розвитку й натхнення. Це досвід і підтвердження того, що ми здатні змінювати світ.

Олеся Гончарова, сертифікована вчителька початкових класів Комунального закладу «Лозівський ліцей № 3» Лозівської міської ради Харківської області.
Довгоочікуваний сертифікат, неймовірні позитивні емоції! Серце вистрибує з грудей: я все зробила правильно! Пам’ятаю той день, коли сиділа в екзаменаційному залі, пульс бився в такт годиннику. Завдання були непрості, але я впоралася. Я завжди вважаю, що можу зробити більше, краще й цікавіше. Коли дійшла до самооцінювання, здавалося, що я не відповідаю тому ідеалу вчителя, якого сама собі створила, але вимогливість і критичність допомогли виважено відповісти на всі запитання. Третій етап сертифікації – як стрибок у невідомість. Зовні я була спокійна, але пам’ятаю, як перед початком уроку пітніли руки, та, як тільки почався урок, відчула себе на своїй території, показала себе такою, яка є. Коли оголосили результати, не могла повірити власним вухам. Максимальний бал! Це мрія, яка збулася!

Тамара Ємельяненко, директорка Комунального закладу «Богодухівський ліцей № 2» Богодухівської міської ради Харківської області, пілотної школи з державного стандарту Нової української школи.
 Починаючи з 2019 року, 11 педагогів КЗ «Богодухівський ліцей № 2» успішно пройшли сертифікацію, причому двоє з них – двічі. Цього року три наші педагоги долучилися до сертифікації та успішно подолали порогові бали. А вчителька історії, одна з небагатьох, одержала максимальну кількість балів! Ми віримо, що успіхи наших колежанок надихнуть інших учителів на участь у сертифікації-2025. Адже сертифікація – це перш за все виклик самому собі, це подолання сумнівів і невпевненості, це своєрідна посвята освітян у супергероїв. Це не просто сертифікат у руках педагога, а визнання його зусиль, майстерності й професійності.

Плани та перспективи сертифікації вчителів

Педагогічні працівники, які успішно пройшли сертифікацію, мають право на встановлення 20 % доплати до посадового окладу (ставки заробітної плати) та зарахування як проходження атестації, що є підставою для присвоєння атестаційною комісією чергової кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання чи підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання з дня подання сертифіката до атестаційної комісії.
Державна служба якості освіти України планує 2025 року проводити також сертифікацію серед учителів іноземної мови (англійська).

Мовою цифр
Квота педагогічних працівників Харківської області для реєстрації у проходженні сертифікації 2025 року становить: 25 учителів англійської мови; 51 учитель громадянської та історичної освітньої галузі; 51 учитель математики й 50 учителів української мови та літератури, а також 81 учитель початкових класів.

Дати проведення наступних етапів сертифікації (незалежного тестування, яке проводить Український центр оцінювання якості освіти, а також самооцінювання та вивчення практичного досвіду учасників сертифікації, яке здійснює Державна служба якості освіти України) будуть визначені пізніше.

Раніше ми писали про рейтинг шкіл Харківської області 2024 року за версією порталу «Освіта.ua»

Нагадаємо також, що у рейтинг шкіл України за результатами НМТ 2024 року увійшли 10 загальноосвітніх навчальних закладів міста Харків та Андріївський ліцей Кегичівської селищної ради. 

Автор:
Ірина Мнішек