Ситуація важка: бізнесу в Україні бракує три мільйони працівників

10.02.2025 14:59 Суспільство
В Україні критично не вистачає робочих рук через демографічну кризу В Україні критично не вистачає робочих рук через демографічну кризу

Лише протягом 2024 року з країни виїхало майже пів мільйона людей, що значно поглибило вже існуючу демографічну кризу. Цьогоріч очікується виїзд ще 200 тисяч громадян.

Про це пише «Слобідський край» з посиланням на TSN та УНІАН.

В Україні продовжує посилюватися демографічна криза. Брак людей, у свою чергу, почав впливати і на економіку – нині в Україні критично не вистачає робочих рук, і після закінчення війни ця проблема буде лише загострюватися.

«Ще наприкінці 2023 року представники Мінекономіки заявили про те, що нам буде необхідно близько 4,5 мільйона робочих рук додатково до кількості працівників станом на кінець 2021 року. За оцінками Міжнародної організації з міграції, Міжнародної організації праці нам буде потрібно 8,2 мільйона працівників. Тобто це величезна проблема, яка постає перед нашою країною. І насамперед ця проблема базується на тому, що у нас демографічна катастрофа – в нас кожного року кількість померлих перевищує кількість новонароджених на 250-300 тисяч осіб. Умовно кажучи, щороку в нас зникає таке місто, як Житомир», – пояснив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

В Україні скорочується рівень населення

Для стабілізації ситуації з бізнесом Україні потрібно буде понад три мільйони працівників

За оцінками експертів, бізнесу бракує понад три мільйони працівників, тому в найближчі 5-7 років доведеться залучати мігрантів з Банґладешу, Індії, Африки та Близького Сходу. У Національному банку також не випромінюють оптимізм: згідно з останнім Інфляційним звітом, дефіцит робочої сили в Україні найближчі роки залишатиметься значним та обмежуватиме відновлення економіки.

«Якщо в Україні станом на зараз мінімальна зарплата сягає 8000 гривень, а в сусідній Польщі – вже 47 тисяч гривень, то зрозуміло, що навряд чи до нас поїдуть працювати поляки, чехи, угорці або німці. Скоріш за все, ми будемо запрошувати людей з країн, де рівень життя нижчий, ніж в Україні. Тому, дійсно, потрібно розглядати такі країни, як Бангладеш, Непал, Індія, країни Північної Африки, Центральної Азії, котрі колись входили до складу СРСР», – додав Василь Воскобойник.

За його словами, Україні вже зараз потрібно шукати відповіді на три головні питання: яким чином ми зможемо повернути тих українців, які виїхали за кордон? Яким чином ми зможемо зменшити обсяги трудової міграції з України після закінчення війни і відкриття кордонів? І, звісно, яким чином ми будемо запрошувати до України трудових мігрантів та талановитих мігрантів з усього світу.

Трудові мігранти в Україні

У найближчі роки Україні доведеться залучати до роботи трудових мігрантів з інших країн

«Я хотів би, щоб ми дійсно залучали англійців і американців, чехів, угорців та поляків. Але для цього потрібно, аби наша економіка розвивалася, потрібно, щоб наша країна ставала країною свободи – свободи слова, свободи вибору, свободи підприємницької діяльності, свободи пересування. Якщо все це буде, то в нас дійсно з'явиться історичний шанс на стрімкий економічний та соціальний злет», – вважає експерт.

Одним з варіантів вирішення проблеми нестачі робочих рук, який обговорюється, є залучення на той чи інший вид праці жінок, а також людей літнього віку. Йдеться не про підвищення пенсійного віку, а про можливість літнім людям довше працювати.

Пенсіонери можуть допомгти з проблемою нестачі робочих рук

Люди літнього віку можуть допомогти у проблемі нестачі робочих рук в Україні

Попри це, смертність нікуди не дівається, і щороку продовжує вмирати 250-300 тисяч людей. Тому цей варіант може лише відтермінувати проблему на 5-7 років, однак не є вирішенням.

«У нас не буде вистачати будівельників і всього, що пов'язано з будівельною галуззю. У нас не буде вистачати людей, що працюватимуть в сільському господарстві. У нас недостатньо зварювальників – їх не вистачало ніколи і зараз тим більше. У зв'язку з тим, що ставка буде робитися на звичайних фізичних працівників, людей, які не знають мову, не є фахівцями в тій чи іншій сфері, саме вони нам будуть потрібні», – пояснив Василь Воскобойник.

За його словами, головним надбанням кожної країни є саме люди, і за людський капітал ми й будемо конкурувати.