Дострокова пенсія: хто має право на отримання

21.03.2025 11:23 Суспільство
Дострокова пенсія /Фото: napensii.ua Дострокова пенсія /Фото: napensii.ua

Наразі пенсійний вік і для жінок, і для чоловіків становить 60 років. Утім, є особи, які мають право піти на пенсію у 55, 50 років або навіть раніше. І йдеться не про пенсії за вислугу років або дострокові пенсії за професіями. 

Є низка ситуацій, коли держава в якості компенсації дозволяє піти на пенсію раніше. 

1. Пенсії за станом здоров’я

Право на дострокову пенсію за віком мають особи з інвалідністю по зору I групи – незрячі та особи з інвалідністю з дитинства I групи після досягнення:

  •     чоловіками 50 років за наявності страхового стажу не менше 15 років;
  •     жінками 40 років зі стажем не менше 10 років.  

    Також особи, хворі на гіпофізарний нанізм (люди з диспропорційною карликовістю), мають право на пенсію за віком:

              -  чоловіки у 45 років за наявності страхового стажу 20 років;
              -   жінки у 40 років зі стажем не менше 15 років.

2. Виплати багатодітним жінкам і батькам тяжкохворих дітей

У 50 років можуть піти на пенсію жінки, які народили п’ятьох або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку. Але для цього необхідно мати хоча б 15 років загального стажу.

Це також стосується матерів осіб з інвалідністю з дитинства або тяжкохворих дітей, яким не встановлено інвалідність (ідеться про так звані рідкісні орфанні захворювання).

За вибором матері або в разі її відсутності право на дострокову пенсію у відповідних випадках має батько. Тоді дострокова пенсія призначається у 55 років за наявності не менше 20 років стажу. 

3. Дострокові пенсії учасникам бойових дій і членам сімей загиблих

Право на дострокову пенсію за віком мають особи із статусом учасника бойових дій:

  •     чоловіки – у 55 років за наявності не менше 25 років загального стажу;
  •     жінки – у 50 років за наявності хоча б 20 років стажу;
  •     родичі загиблого учасника бойових дій (дружина або чоловік, якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім’ї загиблого захисника України: чоловіки – у 55, а жінки – у 50 років за наявності 25 і 20 років стажу відповідно. 

4. Пенсія у разі передчасного звільнення

Дострокову пенсію можуть також оформити особи, яких звільнено за півтора року до досягнення пенсійного віку, але є три умови, що мають збігатися.

  •     По-перше, розірвання трудового договору має бути з ініціативи власника у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи або організації, також через скорочення чисельності або штату працівників.
  •     По-друге, людина, яку скорочують, повинна мати на час звільнення вже не менше 30 або 35 років стажу для жінок і чоловіків відповідно.
  •     По-третє, дострокова пенсія призначається за умови, що після звільнення людина зареєструється в державній службі зайнятості і для неї не знайдуть підходящої роботи.

Також можуть призначити пенсію у 58 з половиною років, якщо людину скорочують у зв’язку з виявленням такого стану здоров’я, що не відповідає обійманій посаді (відповідну довідку має надавати лікарська комісія). Водночас роботодавець має запропонувати іншу посаду. 

Якщо такої можливості немає або людина від неї відмовляється, тоді з нею може бути розірвано трудову угоду з відповідним формулюванням, що дасть змогу піти на пенсію, оминаючи службу зайнятості.

Раніше ми писали про те, які документи потрібні батькам дитини-інваліда для оформлення дострокової пенсії

Також ми писали про пенсію за віком «з відстрочкою».

Автор:
Ірина Мнішек