Ситуація з корупцією в Україні: новий рейтинг Transparency International
За результатами 2024 року Україна отримала 35 балів зі 100 можливих, посівши 105-те місце серед 180 країн у рейтингу Індексу сприйняття корупції (CPI).
Як повідомляє «Слобідський край», про це йдеться у звіті Transparency International Ukraine.
Динаміка та виклики
Порівняно з 2023 роком Україна втратила 1 бал, проте це майже не вплинуло на її позицію в рейтингу. Водночас експерти наголошують, що ключовим є саме рівень набраних балів, а не місце в рейтингу.
На тлі глобального погіршення ситуації з корупцією сповільнення антикорупційного прогресу України не виглядає критичним, однак воно свідчить про низку викликів, які потребують системної реакції.
«Цьогорічні результати сигналізують про формальний підхід до виконання багатьох реформ або ж свідоме пробуксовування їх реалізації. Певний «застій» у 2024 році вказує на те, що орієнтації суто на програмне виконання зобов’язань недостатньо, а реалізація реформ відбувається не так якісно, як планувалося», – зазначають у Transparency International Ukraine.
Фактори, що вплинули на результати
Позитивні тенденції:
- ухвалення Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки;
- відновлення електронного декларування та звітування для політичних партій;
- оновлення законодавства про закупівлі Міноборони;
- посилення контролю за діяльністю НАБУ та САП;
- збільшення кількості вироків у справах про корупцію.
Негативні фактори:
- загрози для ефективної реалізації антикорупційної програми через саботаж окремих держорганів;
- спроби тиску на журналістів та громадськість;
- політичний вплив у різних сферах;
- скандали із витоками інформації в НАБУ;
- проблеми у сфері закупівель Міноборони та відбудови.
Глобальний контекст та ситуація в Україні
Загалом просідання або стагнація в Індексі CPI характерні для всього регіону. Серед країн-кандидатів на вступ до ЄС лише Молдова та Албанія змогли покращити свої показники на 1 бал.
Україна ж втретє оцінюється в умовах повномасштабної війни, що створює додаткові виклики та обмеження, спричинені воєнним станом.
Нагадаємо, у жовтні 2024 року СБУ нейтралізувала корупційні схеми у медико-соціальних експертних комісіях Харківщини, під час обшуків у членів угруповання вилучено понад 650 тисяч доларів.