Нові можливості та правила оформлення паспортів в Україні: Президент підписав закон

25.06.2024 11:50 Суспільство
Фото: news.dtkt.ua Фото: news.dtkt.ua

Президент підписав закон щодо порядку оформлення та обміну паспорта громадянина України та закордонного паспорта. Він набере чинності через 2 місяці з дня його опублікування.

Президент Володимир Зеленський підписав Закон № 3709-ІХ щодо надання окремих адміністративних послуг громадянам України, у тому числі за кордоном.

Внутрішній паспорт громадянина

Згідно з новим Законом, паспорт громадянина України тепер оформлюється на такий термін:

  •  особам, які не досягли 18 років, – на 4 роки;
  •  особам, які досягли 18 років, – на 10 років;
  •  особам, які досягли 65 років, – безстроково.


Зменшується строк термінового оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обміну паспорта громадянина України – до 7 днів. У випадку звичайного (нетермінового) отримання паспорт громадянина України видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети. 

Усунуто основні неузгодженості в законодавстві, пов’язані зі зниженням віку (з 16 до 14 років) для оформлення паспорта громадянина України. Наприклад, наразі передбачено, що уповноважений суб’єкт має право відмовити заявникові у видачі документа в разі, якщо за видачею документа звернувся заявник, який не досяг 16-річного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа. У результаті прийнятих змін вік з 16 років буде знижено до 14 років.

Установлено, що за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, передбачених цим Законом у формі книжечки, а також паспорта громадянина України у формі картки, державне мито не стягується.

У випадку, коли паспорт громадянина України втрачено через позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, його можна отримати не пізніше ніж через 3 робочі дні з дня оформлення заяви-анкети на його отримання, поданої протягом одного року з дня її звільнення.

Також у законі уточнено, що за перше оформлення посвідчення біженця та посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, адміністративний збір не справляється (тобто відтепер не буде справлятися лише за перше).

Громадянський та закордонний паспорти – водночас

Також тепер передбачена можливість одночасного оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України та закордонного паспорта.

Строк та суми за одночасне оформлення паспортів складають: 

 не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети з адмінзбором у сумі 908,4 грн;

– не пізніше ніж через 7 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети з адмінзбором у сумі 1816,8 грн.


Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються ДМС та ЗДУ, а також уповноваженими суб’єктами (ЦНАП або ДП «Документ»).

У разі одночасного оформлення паспортів формується одна заява-анкета для внесення інформації до Реєстру.

У разі оформлення заяви-анкети паспортним сервісом ДП «Документ», розміщеним за кордоном, паспорт громадянина України видається особі у строк, що не може перевищувати 3 місяців.

Раніше ми писали, що Зеленський анонсував множинне громадянство

Нагадаємо, також Кабінет Міністрів України вніс зміни щодо порядку бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств ОПК. 

Оперативні новини читайте в нашому Telegram