У Харкові та області виявили небезпечне забруднення ґрунтів: результати досліджень
Протягом 2024 року в Харківській області було досліджено 344 проби ґрунту на санітарно-хімічні показники. У 27 з них виявили перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Про це повідомляє Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб, передає Слобідський край.
Перевищення рівня забруднення в житлових районах
На території житлової забудови було досліджено 120 проб ґрунту, з яких у 13 випадках (10,8 %) зафіксовано перевищення ГДК. Виявлено підвищений рівень важких металів:
- Цинк – у 1,9 раза.
- Кадмій – у 1,2-1,3 раза.
- Нікель – у 1,3-4,6 раза.
- Свинець – у 2,3-7,6 раза.
- Мідь – у 5,8 раза.
- Хром – до 60 разів.
Перевищення норм зафіксовано в Ізюмському районі (Барвінківська, Балаклійська, Ізюмська та Борівська громади) та у Харкові.
Стан ґрунту в місцях відпочинку
У зонах відпочинку населення (землі оздоровчого та рекреаційного призначення) досліджено 55 проб ґрунту, з яких у 1 випадку (1,8 %) зафіксовано перевищення ГДК цинку в 1,9 раза (Харківська міська територіальна громада).
Дослідження в межах Харкова
На території Харкова було проаналізовано 131 пробу ґрунту, з яких у 18 випадках (13,7 %) виявлено перевищення ГДК. Зокрема:
- Місця проживання населення, включаючи дитячі майданчики: 29 проб, з них 5 (17,2 %) з перевищенням ГДК цинку до 1,9 раза.
- Зони відпочинку: 43 проби, з яких 1 проба (2,3 %) мала перевищення ГДК цинку в 1,9 раза.
Мікробіологічний і паразитологічний стан ґрунтів
За мікробіологічними показниками досліджено 189 проб ґрунту, з яких 13 (6,9 %) не відповідали нормативним вимогам. Основні відхилення зафіксовані в Ізюмському районі (Барвінківська, Ізюмська громади) та на території Пісочинської громади (Харківський район).
За паразитологічними показниками було досліджено 251 пробу ґрунту. Відхилення від нормативів зафіксовані у 15 пробах (6,0 %), зокрема в Ізюмській, Лозівській та Сахновщинській громадах.
Екологічна загроза
Фахівці наголошують, що забруднювачі ґрунту можуть зберігатися тривалий час і мігрувати у водоносні горизонти, що становить небезпеку для довкілля та здоров’я населення. Важливо вживати заходів для мінімізації негативного впливу на природу та контролювати стан ґрунтів для безпеки майбутніх поколінь.
Нагадаємо, збитки довкіллю Харківської області через збройну агресію рф з 22 лютого 2022 року по 24 січня 2025 року становлять 491 мільярд 168 мільйонів гривень.