Плати, навіть якщо не використовуєш: що буде з тарифами на газ
Усі споживачі, яки мають підключення до блакитного палива, повинні обов’язково сплачувати щомісяця за його доставку – бо почнуть нараховувати борги. Від чого залежить цей платіж та чи змінитьсі він найближчим часом?
Якщо ви не використовуєте газ та навіть більше – якщо ви в евакуації та навіть перебуваєте за кордоном, усе одно щомісяця потрібно заплатити газорозподільчим системам за доставку газу до вашої оселі.
За сам газ можна платити відповідно до показників газових лічильників, якщо такі встановлені. Якщо споживання нульове, щоразу потрібно подавати попередні показання. Робити це потрібно щомісяця з 1 по 5 число.
В Україні заборонили підвищення тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання – наразі він складає для побутових споживачів у Харківській області 7,96 грн за кубометр. Ще в серпні 2022 року Президент України підписав закони, якими вводиться мораторій на підвищення комунальних тарифів. Так, протягом воєнного стану та 6 місяців після його завершення в Україні не зміняться ціни тільки на газ, теплопостачання та гарячу воду.
Якщо Верховна Рада ухвалить рішення про скасування мораторію на підвищення тарифів на газ для населення, то він може перестати діяти й до завершення війни.
Водночас із 1 січня 2025 року тариф на транспортування природного газу збільшили зі 124,16 до 501,97 грн/тис. куб. м. Таким чином, його підняли майже на 305 %. Як це може вплинути на споживача?
Зауважимо, що щомісячний платіж за доставку газу може різнитися, він розраховується окремо для кожного абонента. Розрахунок річної замовленої потужності – плати за доставку газу – здійснюється на основі фактичного обсягу споживання природного газу – від 1 жовтня поточного року до 30 вересня наступного року.
Проте тут є нижня межа споживання, що береться для розрахунку:
- не менш ніж 39 куб. м – для споживачів з газовою плитою;
- 126 куб. м – для споживачів з газовою плитою та водонагрівачем;
- 314 куб. м – для споживачів з опалювальним приладом.
Для визначення місячної вартості цей індивідуальний об’єм використаного природного газу поділяється на 12 рівних частин і помножується на встановлений Нацкомісією з держрегулювання у сферах енергетики та комунпослуг (НКРЕКП) для кожного Оператора газорозподільних мереж тариф на послуги з розподілу природного газу.
Своєю чергою, тариф на розподіл газу встановлює НКРЕКП, і він залежить від таких факторів:
- кількості споживачів в області;
- протяжності газопроводів;
- витрат на їх утримання.
Як це вплине на споживача? Сума в платіжці вираховується так: середнє місячне споживання помножити на тариф вашого оператора газорозподільчих мереж. При цьому за певних умов вона може як зрости, так і зменшитись – адже вона залежить від кількості спожитого газу. Зменшиться кількість спожитого газу – зменшиться і платіж за його постачання, але «нульовим» він не буде, адже в його основі лежить тариф.
Раніше ми писали також, що на Харківщині немає графіків відключення газу: спростування фейку.
Раніше ми писали також, що у Харківській області продовжуються ширитися фейки про нібито включення вартості доставки газу в ціну самого газу.
Читайте також:
Соціальна замість пенсії за віком: на що цьогоріч можуть розраховувати ті, у кого бракує стажу