Сертифікат на нове житло: як отримати відшкодування та придбати будинок

07.02.2024 11:19 Суспільство
Будинок Юрія Чередниченка в Залимані. Фото надані героєм матеріалу Будинок Юрія Чередниченка в Залимані. Фото надані героєм матеріалу

Перший житель Харківщини вже обміняв сертифікат за знищене майно на нову домівку. Це послуга, створена Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Мінцифрою. У нашому матеріалі розповідаємо все про оформлення заяви, отримання сертифіката та вибір нового житла.

Хто може отримати сертифікат

Харківщина – одна з найбільш постраждалих від російської навали областей. Наразі в регіоні зареєстровано 3552 заяви від власників знищеного майна. З них 54,7 % – це квартири, 44,4 % – приватні будинки, а решта – житлові приміщення. З травня 2023 року для власників знищених будинків та квартир запрацювала окрема компенсація – сертифікат на придбання нового житла. Отримати цей сертифікат можуть лише такі категорії:

● житло має бути зруйнованим унаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року;

● житло розміщено на території, яка не була окупованою росією до 24 лютого 2022 року;

● житло визнане не придатним для життя, повністю знищене та не підлягає ремонту;

● житло має власника, який не перебуває в санкційних списках та не має судимості за злочини проти держави.

До того ж пріоритет в отриманні сертифіката мають багатодітні родини, люди з інвалідністю, родини загиблих військових та військовослужбовці. Як подати заяву про знищене майно Власникам житла, яке було знищено та підпадає під вимоги, наведені вище, можна подавати на компенсацію. Наразі є декілька варіантів, як подати заяву про знищене майно:

● в електронній формі через застосунок «Дія»;

● у паперовій формі через Центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення;

● через нотаріуса.

Першочергово, аби подати заяву через «Дію», необхідно зареєструватися в застосунку за допомогою чіпа біометричних документів або через застосунок банку. Далі в розділі «Сервіси» треба обрати «єВідновлення», «Повідомити про пошкоджене майно» та подати заяву. У заяві, за наявності, треба вибрати пільгову категорію, надати контактні дані, а також замовити довідку про несудимість у «Дії». Після цього заява перейде на розгляд спеціальної комісії органів місцевого самоврядування, яка розрахує суму для сертифіката. Такі комісії створені в кожній громаді. 

Слід зазначити, що подавати заяву про знищене майно можна з-за кордону, але під час обстеження будинку власник (або уповноважена особа) має бути присутнім. Після того, як комісія затвердить суму сертифіката, у «Дії» надійде сповіщення про розрахунок. Сам сертифікат можна отримати безпосередньо в «Дії» або на електронну адресу.

Документи мають бути в реєстрі 

Найбільше проблем виникає саме з документами, які підтверджують право власності на зруйноване житло. Аби їх не було, необхідно, щоб уся інформація про право власності була зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Якщо будьякі нотаріальні або реєстраційні дії вчинялися з житлом з 2014 року, то такі дані точно будуть в реєстрі. В іншому випадку необхідно мати паперові документи. З ними треба звернутися до Центру надання адміністративних послуг або до нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора – їх внесуть до реєстру. Якщо ж інформація про право власності не наявна в реєстрі, а паперові документи втрачені, доведеться звертатися до суду.

Як розраховується сума

Уряд визначив формулу, за якою здійснюється розрахунок суми компенсації. Основою є усереднена ринкова вартість житла на території України до повномасштабної війни. Далі до цієї суми застосовують підвищуючі чи понижуючі коефіцієнти, вони залежать від області, населеного пункту, року будівництва житла тощо. Якщо власник зруйнованого житла не згоден з нарахованою компенсацією, її можна оскаржити у п’ятиденний термін після визначення вартості знищеного житла. Утім слід зазначити, що до складу комісії також входять представники громадських організацій, які слідкують за здійсненням розрахунків. Крім того, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури проводить моніторинг таких рішень.

Сертифікат отримав, що далі? 

Після того, як сертифікат буде надано, його можна використати на купівлю майна на первинному чи вторинному ринку. Для початку треба визначитися з житлом, яке хочете придбати. Це може бути квартира, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок, інше житлове приміщення або інвестиція в нерухомість. Утім не можна придбати житло, яке розташоване на небезпечних та близьких до фронту територіях. Такі території визначені Міністерством реінтеграції України.

Після домовленості з продавцем нового житла необхідно подати заявку в «Дії» на бронювання коштів за сертифікатом. Після підтвердження можна укладати угоду купівлі за допомогою нотаріуса, де сертифікат визначатиметься як спосіб оплати. До оформлення купівлі житла власник має відмовитися від права на зруйноване житло.

Слід зазначити: якщо зруйноване житло має співвласників, то кожен з них має подати заяву в «Дії» на отримання сертифіката. Тоді для кожного співвласника буде сформовано окремий сертифікат, який ураховує його частку у володінні житлом. Тож кожен зі співвласників має відмовитися від права власності на зруйноване житло, інакше жоден з них не зможе використати сертифікат.

До речі, заброньовані кошти надходять не на рахунок власника знищеного житла, а одразу продавцю майна. Оплату проводитиме Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, за наявності коштів на небюджетному рахунку. Також важливо, що придбане за сертифікат житло не можна буде відчужувати протягом п’яти років.

Оцінювання проводиться не всюди 

На території Харківщини, де ведуться активні бойові дії, наразі складно проводити оцінку знищеного майна. Як приклад, у багатьох селах Липецької громади неможливо зафіксувати навіть пошкодження будинків за програмою «єВідновлення», адже населені пункти завжди перебувають під прицілом ворога.

– З 1800 пошкоджених та знищених будинків ми обстежили тільки 310. Це пов’язано з тим, що не в усі населені пункти наразі є доступ, особливо до п’ятикілометрової зони від кордону з рф. Складне питання в нас по багатоквартирних будинках. Квартири там приватизовані, а сама будівля – на балансі громади. Тож, аби люди отримали на них сертифікати, ми маємо зробити повний акт обстеження будинків. Якщо вони підлягають ремонту, робимо ремонт дахів, під’їздів. І тільки після цього ми маємо право з людьми працювати та визначати компенсації або сертифікати, – каже спеціаліст першої категорії, архітектор Липецької СВА Олександр Чунов.

Знищене житло, сертифікат

Багатоквартирний будинок в Липецькій громаді.

Утім розпочати роботи з багатоквартирними будинками наразі неможливо через обстріли та погодні умови. Схожа ситуація складається і в інших прикордонних громадах області.

Уже шукають нове житло 

Староста Залиманського старостинського округу Савинської громади Юрій Чередниченко минулого року вже отримав сертифікат на нове житло. Його будинок розташовано в селі Залиман.

– У березні 2022 року три села нашого старостинського округу були звільнені. Утім Савинці були під окупацією. Оскільки відстань між нами в деяких місцях до кілометра, а окупанти зайняли села на височині – звідти відкривається дуже гарний вид на наше село, то вони тренувалися обстрілювати нас з різних видів озброєння, – розповідає Юрій Чередниченко.

Тоді ворог бив по селу з танків, мінометів, самохідних артилерійських установок, вертольотів та літаків. Пошкоджень було дуже багато. Чимало будинків згоріло або повністю розбиті. Усі мають пошкодження дахів та вікон. Домівка Юрія неодноразово зазнавала пошкоджень через ворожі обстріли. Остаточно вона була знищена на початку липня. Про стан будинку чоловік дізнався від волонтерів, які надіслали йому відео того, що залишилося від домівки.

Знищене житло в Савинцях

Будинок Чередниченка в Залимані.

У вересні 2022 року Юрій сфотографував будинок та подав першу заяву про пошкоджене майно через «Дію». Проблем з оформленням заяви не виникло, адже будинок був лише нещодавно збудований, введений в експлуатацію та внесений у всі реєстри за останніми вимогами законодавства. Щоправда, одна невелика проблема таки була.

– Я заяву подав саме на пошкоджене майно, а це значить, що будинок підлягає відновленню. А потім вже приїхала комісія, побачила його та пояснила мені, що він знищений. Тож я просто подав нову заяву вже на знищене майно, – каже Юрій Чередниченко.

Після того, як комісія прийняла заяву, минуло близько місяця, і власник отримав сертифікат у «Дії». Тепер він займається припиненням права власності на будинок – це вже останній етап перед купівлею нового житла.

– Багато людей ще навіть не дійшли до стадії, коли можна вже подивитися на цей сертифікат. Є проблеми з документами на право власності, деяким доводиться поновлювати строки прийняття спадщини, – говорить Юрій Чередниченко.

Наразі родина Юрія живе у більш безпечних районах України та шукає нове житло. А він допомагає жителям свого старостинського округу в оформленні заяв, адже вже пройшов цю процедуру майже повністю.

Тим часом наприкінці січня 2024 року перша жителька Чкаловської громади, яка отримала сертифікат за знищене майно за програмою «єВідновлення», придбала нерухомість. Згодом ще 26 заявників отримали сертифікати та обміняли їх на нове житло – 23 квартири та чотири приватні будинки. За даними ХОВА, на це було спрямовано 43 мільйони гривень, з яких 41,6 мільйона – коштом держави. Загалом у 24 громадах області сформовано 746 сертифікатів на понад мільярд гривень.

Власник знищеного житла може вільно обирати нотаріусів, з якими працює, територію України, де хоче придбати житло, та тип житла. Слід зазначити, що процедура оформлення заяви на знищене майно є безкоштовною. Ознайомитися з переліком нотаріусів, які підключені до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, можна на сайті renovation.gov.ua. З усіма питаннями можна звертатися на гарячу лінію 1545, до підтримки «Дії», до місцевих органів влади або renovation.gov.ua.