Демографічна криза: експерт розповів, скільки людей житимуть в Україні після війни
Унаслідок повномасштабної війни з України продовжують виїжджати громадяни. Лише за минулий рік їхня кількість склала пів мільйона, що поглибило вже існуючу демографічну кризу в країні.
Про це «Слобідський край» пише з посиланням на матеріал TSN.ua.
Протягом 2024 року Україну залишили майже 500 тисяч українців, що серйозно поглибило демографічну кризу в країні. Детальніше про те, до яких наслідків це може призвести, розповів заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ Олександр Гладун.
Будь-яке скорочення чисельності населення, за словами експерта, через природні чинники або міграцію негативно позначається на поточній демографічній ситуації.
«Досвід інших воєн показує – чим довше триває війна, тим менший відсоток людей повертається. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців дає цифру в 6,9 мільйона українців, які виїхали за кордон. За нашими оцінками, ця цифра на пару мільйонів менша, десь близько 5 мільйонів. Але однаково – це надто шалене число», – пояснив Гладун.
За результатами минулорічних опитувань, 25 % наших співвітчизників зазначили, що не повернуться до України, 25 % – планують повернутися після війни, ще 50 % – поки що вагаються.
«Ми припускаємо, якщо повернеться 50 %, то це буде дуже непогано для України. Це приблизно 2,5-3 мільйони наших громадян. Можливо, їх більше повернеться, а можливо, навпаки, менше. Зараз цю цифру ніхто не може назвати», – пояснив демограф.
Через повномасштабну війну Україну покинули щонайменше 5 мільйонів людей
Що чекає на Україну в майбутньому?
У 2024 році було розроблено три варіанти прогнозів: оптимістичний (за умови, що війна закінчиться у 2025 році), середній (у 2026) та песимістичний (у 2028). Залежно від сценарію, співвідношення чоловіків та жінок буде різним.
- За оптимістичним прогнозом, на початок 2025 року було приблизно однакове співвідношення чоловіків і жінок, однак останніх трохи більше.
- За середнім – 51 % жінок і 49 % чоловіків. Приблизно такі ж цифри зазначаються й у песимістичному прогнозі.
Як зауважив демограф, якщо за підрахунком населення України дається похибка в мільйон осіб, то у співвідношенні чоловіків і жінок відносна похибка буде більшою. Все залежить від інтенсивності бойових дій, розвиток яких спрогнозувати неможливо.
Рівень народжуваності після війни
Експерт зазначає, що після війни прогнозується підвищення рівня народжуваності. Це пов’язано з реалізацією відкладених народжень (або ж компенсаційного підвищення) – тобто почнуть народжувати ті, хто відкладав цю подію до закінчення війни.
Однак чим довше триватиме війна, тим меншим буде ефект від такого компенсаційного підвищення.
«Це відбувається тому, що з часом реалізація певних настанов у людей змінюється, а також змінюються обставини. Ті, що планували народити, старішають, а молодих пар, які входять у шлюбний вік, в абсолютному числі стає менше. Тому можна сказати, що після війни підвищення народжуваності відбудеться, але буде не дуже великим», – пояснив Олександр Гладун.
Для того, аби чисельність населення не скорочувалася через природний чинник, 100 жінок мають народжувати приблизно 220 дітей. За оптимістичним сценарієм прогнозується, що у 2030 році в Україні буде 140 дітей на 100 жінок, за середнім –120, а за песимістичним – 105.
За оптимістичними прогнозами у 2030 році 100 українок будуть народжувати 140 дітей
«Чисельність населення буде поступово скорочуватись»
За словами експерта, чисельність населення буде поступово скорочуватися. Подібна ситуація почалась після 1993 року і буде спостерігатися після закінчення війни.
Важливо зазначити, що якоїсь чіткої «цифри», якою повинна бути чисельність населення країни для нормального розвитку, немає. Існує чимало країн зі значно меншим населенням, ніж в Україні, але рівень життя там вищий.
«Державі та усім громадянам треба намагатися зробити так, щоб стабілізувати чисельність населення на якомусь прийнятному рівні, наприклад, 30 мільйонів. Для цього треба вживати заходів щодо підвищення народжуваності і збільшення тривалості життя в Україні, щоб смертність у нас не була такою великою. Бажано, щоб тривалість життя була приблизно такою, як у країнах ЄС, а вона там у жінок на 10 років більша, ніж у нас, а чоловіки там живуть більше на 15-17 років. Треба створювати в країні такі умови, щоб населення не виїжджало на постійне місце проживання до інших країн. По усіх цих напрямках потрібно проводити активну демографічну політику», – вважає демограф.
Він додав, що ми маємо зрозуміти, які чинники та фактори гальмують наш розвиток – оскільки в державі все взаємопов’язано. Іншими словами, якщо у нас буде економічне зростання, то зросте і рівень народжуваності.
Багато українських сімей зазначають, що одна з причин, чому вони не мають бажану кількість дітей – це низька зарплата та проблеми з житлом. Якщо у людей є власна оселя, то й рівень народжуваності трохи більший, аніж коли вони орендують помешкання.
Українці бояться заводити дітей через проблеми з житлом
«Якщо держава впровадить цілеспрямовану підтримку сімей з дітьми до 18 років або 21 року, то це теж збільшує показник – люди не боятимуться народжувати дітей, бо матимуть впевненість, якщо раптом хтось з батьків отримає статус безробітного, то держава їх підтримає. Комплекс усіх цих чинників впливає на остаточне рішення подружжя щодо народження дитини, а відтак впливає на загальну демографічну ситуацію в країні», – розповів Олександр Гладун.
Раніше ми спробували відповісти на питання, чи впливає війна на кохання або який має вигляд статистика одружень та розлучень у Харківській області.