Сонячний vs тепловий удар: у чому відмінність та як допомогти
Спекотні літні дні несуть ризик теплових захворювань, таких як сонячний і тепловий удари. Обидва стани потребують негайної медичної допомоги, але розуміння їх ключових відмінностей може допомогти вам оцінити ступінь небезпеки та допомогти в лікуванні.
Відмінності сонячного удару від теплового
Основна відмінність полягає в тому, що при сонячному ударі впливу піддаються голова та шия, тоді як при тепловому ударі перегрівається все тіло – і не обов'язково для цього людина повинна перебувати на сонці: тепловий удар можна отримати й у задушливому приміщенні з високою температурою повітря.
При тепловому ударі температура зазвичай може бути більше 40 °C, а при сонячному – це скоріше виняток.
Ще одна відмінність теплового удару – відсутне потовиділення. При сонячному ударі зазвичай мають місце неврологічні прояви – головний біль, запаморочення; при тепловому вони можливі, але рідше.
Усі інші прояви – гаряча, суха шкіра, м'язові спазми, судоми, блювота – можуть бути в обох випадках, але з різним ступенем інтенсивності.
Підсумовуючи, варто пояснити: тепловий удар більш небезпечний, він може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, а в деяких випадках навіть до смерті.
Фактори ризику розвитку сонячного та теплового ударів:
- літній або дитячий вік, вагітність;
- вживання алкогольних і наркотичних речовин;
- перенесений інсульт або інфаркт;
- сильна метеочутливість;
- гормональні патології;
- алергія;
- знижене або підвищене потовиділення;
- зневоднення;
- ожиріння;
- приймання сечогінних препаратів;
- інтенсивні фізичні навантаження;
- підвищена вологість повітря;
- наявність в анамнезі хронічних патологій (гіпертонія, ішемічна хвороба серця, патології щитоподібної залози, цукровий діабет, бронхіальна астма, гепатити, психічні розлади);
- носіння щільного, синтетичного, прогумованого одягу.
Перша допомога при сонячному та тепловому ударі
Негайно перемістіть людину в прохолодне місце. Відведіть у тінь, кондиціоноване приміщення або прохолодну кімнату.
Охолодіть тіло. Зніміть з постраждалого зайвий одяг і обтирайте прохолодною водою (близько 20 °C). За можливості покладіть біля вентилятора. Ви також можете використовувати вологі компреси або пакети з льодом (загорнуті в рушник), щоб охолодити голову, шию та пахви.
За умови, що людина при свідомості, дайте їй випити багато прохолодної рідини. Це може бути вода, спортивний напій або розчин електролітів. У жодному разі не давайте алкогольні або кофеїнові напої.
Стежте за станом. Спостерігайте за ознаками покращення або погіршення стану. Якщо стан людини не покращується протягом 20 хвилин, або якщо в неї виникають судоми, втрата свідомості або інші серйозні симптоми, негайно викличте швидку допомогу.
Якщо людина втратила свідомість, покладіть її на бік у стабільне положення. Відкрийте дихальні шляхи. Слідкуйте за пульсом і диханням.
У разі блювоти постраждалого потрібно покласти на бік, щоб він не захлинувся блювотними масами.
Не намагайтесь стримати судоми, якщо вони є.
Як вберегтися від удару
- Пийте багато рідини – навіть якщо ви не відчуваєте спрагу. Робіть це, щоб уникнути зневоднення.
- Носіть легкий одяг – краще бавовняний і світлих кольорів.
- Уникайте перебування на сонці в пікові години – з 10:00 до 16:00.
- Приймайте прохолодний душ або ванну. Це допоможе охолодитися та запобігти перегріванню.
- Уникайте інтенсивних фізичних навантажень у спеку. Якщо без цього не обійтися, пийте багато рідини та робіть перерви в прохолодному місці.
Пам’ятайте, що тепловий удар може бути небезпечним для життя, тому важливо знати його ознаки та вміти надавати першу допомогу. До того ж він – річ підступна: його наслідки можна відчувати протягом тривалого часу.
Раніше ми писали, як пережити спеку без електрики
А ще ми писали, як зберегти продукти в холодильнику в умовах відключення електрики