Тисячі загиблих та поранених, понад 500 тисяч ВПО: війна на Харківщині у цифрах

25.11.2024 18:51 Суспільство

За майже три роки війни Харківська область пережила часткову окупацію та великий контрнаступ. Російські загарбники сьогодні щодня обстрілюють регіон з різних видів озброєння. Та, попри намагання окупантів паралізувати наше життя, на Харківщині відновлюються пошкоджені об’єкти, будуються підземні школи та укриття у медзакладах, а бізнес прагне працювати й розвиватися.

Понад 500 тисяч ВПО 

За цей час населення Харківщини дуже змінилося, багато людей виїхало за кордон або стало внутрішніми переселенцями. Так, за даними ХОВА, станом на 1 листопада 2024 року населення області становить 2,6 мільйона людей, це 6,3 % чисельності по країні. У місті Харків наразі мешкає 1,4 мільйона людей. Наразі на Харківщині зареєстровано 524,5 тисячі ВПО, з яких: 367 – багатодітні сім’ї, 28,5 тисячі – люди з інвалідністю, 140 тисяч – пенсіонери, 91,5 тисячі – діти віком до 16 років. Усього в період з 9 серпня 2022 року до сьогодні з деокупованих територій області евакуйовано 52 780 людей, з них 5756 дітей і 1262 особи з інвалідністю.

Деякі населені пункти, такі як Вовчанськ та Липці, ворог щоденно стирає з лиця землі. По всьому місту Вовчанськ і прилеглих територіях нині тривають бої. За інформацією ОТУ «Харків», у місті цивільного населення вже немає, як немає й жодної вцілілої будівлі. Також, за словами військових, росіяни посилили тиск на Липці, прагнучи наблизитися до Харкова. Проте українська оборона в цьому районі надійно утримує позиції та контролює ситуацію.

Через постійні обстріли та наступальні дії з боку армії рф у 344 населених пунктах Харківщини нині оголошена обов’язкова евакуація. Загалом вона проводиться у 5 районах області. Кількість громад, де оголошена евакуація, – 14. Серед них: Богодухівська, Золочівська, Вовчанська, Дергачівська, Липецька, Циркунівська, Дворічанська, Великобурлуцька, Вільхуватська, Кіндрашівська, Куп’янська, Курилівська, Петропавлівська, Борівська. 

Евакуацією людей займається ХОВА, місцева влада, поліцейські, ДСНС та волонтери.

– Всього волонтерськими організаціями залучено понад 50 автомобілів щодня, у тому числі 19 спеціальних машин для перевезення маломобільних осіб і з можливістю надання первинної медичної допомоги. В резерві у волонтерів є в наявності ще автомобілі. Також залучені броньовані автомобілі Управління національної поліції, – розповіли в обласній військовій адміністрації.

Всі евакуйовані жителі можуть централізовано отримати гуманітарну, юридичну, фінансову та психологічну підтримку в хабах у Харкові.

Руйнація житлового фонду

Як зазначають у ХОВА, на Харківщині пошкоджено або знищено понад 70 тисяч об’єктів, з них понад 35 тисяч – це житлові будинки.

З початку реалізації програми «єВідновлення» в Харківській області подано 44 408 заяв для отримання грошової допомоги на ремонт пошкодженого житла. Найбільше заяв надійшло від мешканців Ізюмського, Харківського та Чугуївського районів. Уже отримали грошову допомогу для ремонту житла 26 018 заявників на загальну суму більш як 2,6 мільярда гривень. Ще для 1006 людей передано на виплату кошти на понад 93,7 мільйона гривень.

– Житловим сертифікатом скористалися понад 1200 отримувачів компенсації з Харківщини. Загалом у 36 територіальних громадах комісіями сформовано 3625 сертифікатів з надання компенсації за знищене майно на загальну суму понад 5 мільярдів гривень. З використанням житлових сертифікатів придбано 849 об’єктів нерухомого майна на території Харківської області – 633 квартири та 216 приватних житлових будинків. Вартість придбаного житла складає понад 1,4 мільярда гривень, – повідомили в ХОВА.

Загалом вже скористалися житловими сертифікатами 1242 отримувачі компенсації з Харківської області, більшість придбали житло у Харкові, Ізюмській та Чугуївській громадах, решта – на території Київської, Львівської, Дніпропетровської, Полтавської, Закарпатської та інших областей.

Також на Харківщині пошкоджено: 61 школу, 31 дитячий садок, 25 вищих навчальних закладів, 38 лікарень, 10 вокзалів, 17 закладів культури. Зокрема, по Харкову – 15 шкіл, 5 дитячих садочків, 17 вищих навчальних закладів, 14 лікарень.

25 тисяч воєнних злочинів рф

За 1000 днів великої війни у Харківській області загинуло 2767 мирних жителів, з них – 95 дітей. Отримала поранення 5821 людина, з них 449 – це діти. За інформацією Харківської обласної прокуратури, з початку повномасштабного вторгнення в регіоні зафіксували 25,5 тисячі воєнних злочинів рф.

– За вказаними фактами вже повідомлено про підозру 120 особам, з них: 80 – військові рф, 2 – найманці приватної військової компанії, 27 – учасники незаконних збройних формувань «л/днр», 10 громадян України та один громадянин рф. До суду за фактами порушення законів і звичаїв війни направлено обвинувальні акти стосовно 79 осіб. Винесено 9 обвинувальних вироків і засуджено 14 осіб, – зазначили у відомстві.

Також прокурорами Харківщини здійснюється процесуальне керівництво за фактами скоєння у понад півтори тисячі злочинів проти основ національної безпеки. За час повномасштабної війни про підозру вже повідомлено 1508 особам, у тому числі 1044 – за колабораційну діяльність, 248 – за державну зраду, 66 пособникам державі-агресору та 68 «коригувальникам вогню». До суду передано обвинувальні акти стосовно 1072 осіб. Визнано винними та засуджено 598 осіб.

З початку повномасштабного вторгнення рятувальники Харківської області здійснили понад 32 600 бойових виїздів, значна частина з яких – на ліквідацію наслідків ворожих обстрілів. З-під завалів і на пожежах бійці ДСНС врятували понад 1000 людей. За час війни на території нашої області сапери знищили понад 106 тисяч вибухонебезпечних предметів.

Усього по Харківській області зареєстровано 3762 обстріли, з них: 415 – ракетні, 1354 – КАБ, 223 – БПЛА, 448 – РСЗВ, 416 – артилерійські, 131 – мінометні, 775 – інші. За тисячу днів повномасштабного вторгнення в Харкові та області пролунали понад п’ять тисяч повітряних тривог. Найдовша з них тривала дві доби, дві години та 31 хвилину. Повітряні тривоги для Вовчанської та Липецької громад тривають постійно, їх оголосили ще 12 травня.

Наразі найгарячіші ділянки фронту в Харківській області – село Сотницький Козачок Золочівської селищної громади, Липецька, Вовчанська, Дворічанська, Петропавлівська, Кіндрашівська, Курилівська, Куп’янська та Борівська громади.

Опалювальний сезон і будівництво укриттів

За 1000 днів повномасштабної війни було зруйновано чи пошкоджено значну кількість об’єктів генерації та постачання тепла. Та попри всі виклики у 48 з 56 громад області розпочався опалювальний сезон. Першочергово опалення увімкнули в закладах охорони здоров’я та установах/закладах системи соціального захисту населення з постійним перебуванням людей. На сьогодні 40 громад області вже підключились до теплопостачання на 100 %.

Через те, що російська армія значно пошкодила енергетичне обладнання ТЕЦ і ТЕС, наразі проводяться роботи з тепло- та енергозабезпечення споживачів Харкова та трьох громад області. Для реалізації цих робіт із резервного фонду державного бюджету передбачено 2,5 мільярда гривень.

Підприємства теплопостачання, водопостачання та водовідведення області забезпечені 1222 генераторами різної потужності та є запас палива на 3 доби. Крім цього, теплопостачальні підприємства Харківщини було посилено 44 когенераційними установками. Наразі 26 одиниць введено в експлуатацію, ще 13 – планується підключити до кінця року, 5 установок – у наступному.

До відбудови енергосистеми були долучені іноземні партнери. Зокрема, завдяки партнерам у харківських тепловиків з’явилися 60-тонні автокрани, надпотужні екскаватори, бульдозери, аварійно-ремонтні автомобілі, електричне обладнання для ТЕЦ, нові енергоефективні котли, газові когенераційні установки. А японські партнери передадуть Харкову газову турбіну потужністю 16 МВт, що забезпечить безперебійне теплопостачання.

У зв’язку з безпековою ситуацією в Харківській області триває реконструкція або будівництво укриттів і захисних споруд у дев’яти закладах охорони здоров’я, а саме – у Близнюківській, Старосалтівській, Золочівській, Берестинській, Зміївській, Мереф’янській і трьох укриттів у Харкові. Також триває будівництво або капітальний ремонт шести захисних споруд закладів освіти. Це дозволить охопити 5500 учасників освітнього процесу.

Бізнес прагне працювати

Постійні обстріли та війна створили обмеження для повноцінної діяльності бізнесу. Та попри це значна частина підприємств продовжує працювати навіть у таких умовах. До початку повномасштабного вторгнення в Харківській області здійснювали свою діяльність 264 615 суб’єктів господарювання. На сьогодні в регіоні залишилося 165 341, у місті Харків – 119 467 осіб. Перемістили бізнес із Харківської області протягом 2022 року – 1582 суб’єкти господарювання, протягом 2023 року – 2410.

Урядовою Програмою переміщення бізнесу скористалося 255 підприємців. 127, а це 51 %, – уже працюють на новому місці. Шість підприємств, які переїхали у більш безпечні регіони з початку війни, повернулися на Харківщину. 

У Харкові, Валках і Берестині працюють регіональні офіси «Зроблено в Україні». Там чинні та майбутні підприємці отримують інформацію про урядові програми та ініціативи з підтримки бізнесу, міжнародні та регіональні програми, якими можна скористатися одночасно.

В рамках програми «єРобота» в області вже профінансовано мікрогрантів на 130,4 мільйона гривень. Розглянуто більше тисячі бізнес-планів на отримання мікрогрантів для розвитку власної справи. Понад 400 з них після розгляду в Державному центрі зайнятості отримали позитивні рішення, майже 400 проєкти вже профінансовані.

Із січня поточного року майже 1600 жителів Харківщини отримали ваучери на навчання, які дають можливість здобути нову професію, спеціальність або підвищити кваліфікацію. У вересні цього року перелік професій і спеціальностей, за якими можна було отримати ваучер, доповнено ще 16 професіями й 15 спеціальностями.

Евакуація з Борівської громади

У зв’язку з погіршенням безпекової ситуації на Ізюмському напрямку на засіданні Ради оборони області 13 листопада 2024 року було ухвалено рішення про обов’язкову евакуацію в примусовий спосіб дітей з усього лівобережжя.

– Люди виїжджають, на лівобережжі Борівської громади станом на 20 листопада залишилося 2300 людей. У Боровій залишаться три дитини, а на лівобережжі у нас 81 дитина, здебільшого вони мешкають у селі Піски-Радьківські, бо це великий населений пункт. Але процес розпочався, і ми вивозимо дітей. По всьому лівобережжю оголошена обов’язкова евакуація, окрім двох старостатів – Підвисоке й Горохуватка, з правого берега евакуацію не оголошували, – повідомив начальник Борівської селищної військової адміністрації Олександр Тертишний.

За його словами, наразі ситуація в громаді напружена, по лінії фронту тривають постійні бої, росіяни б’ють по населених пунктах КАБами, РСЗВ, артилерією. Житловий фонд у Борівській громаді зруйнований на 20 %, але щодня кількість руйнувань зростає.

– Повністю зруйновано, мабуть, 20 %, пошкоджено – 30–40 %, але тут складно точно сказати, бо бої йдуть щодня, і руйнацій стає дедалі більше. Гуманітарною допомогою людей ми забезпечуємо. Магазинів у нас небагато, але деякі залишилися і працюють, аптеки виїхали, бо працівники боялися вже виходити на роботу, – зазначає Тертишний.

Для людей, які виїхали з Борівської громади, в Ізюмі відкрили координаційно-гуманітарний центр.

Гарячий Куп’янський напрямок

Значно погіршилася безпекова ситуація у Куп’янській громаді. Наразі там залишається 3900 осіб. Росіяни обстрілюють населені пункти щоденно зі всіх видів озброєння, інфраструктура на лівому березі Осколу повністю знищена.

– Обстріли громади суттєво почастішали, ворог зараз чинить справжній терор, вони гатять кожного дня зі всіх видів озброєння, фактично не припиняючи. Під обстріли потрапляють центральні частини населених пунктів і околиці. Росіяни використовують міномети, артилерію, реактивні системи залпового вогню різних модифікацій, «гради», «урагани», FPV-дрони. Останні вони часто використовують по центральній частині міста Куп’янськ, і це не дає можливості здійснювати багато речей для забезпечення життєдіяльності громади, у першу чергу це завезення гуманітарної допомоги, тому що мікроавтобуси чи більш габаритні автівки – першочергова ціль для FPV-дронів, – зазначив начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін.

Росіяни щоденно б’ють по громаді й авіабомбами.

– КАБи вони застосовують постійно і різної потужності – від 250 кілограмів до півтори тонни. Увечері 19 листопада армія рф здійснила черговий терористичний акт – скинула півторатонну бомбу на центр Куп’янська. На щастя, ніхто не постраждав, але дуже велика кількість руйнувань – 12 приватних домоволодінь фактично знищено, приватні підприємства, що в центрі були, теж знищені або пошкоджені. Тому ситуація безпекова наразі вкрай складна, – каже начальник МВА.

На правому березі Куп’янської громади є електро- та газопостачання, а водопостачання надається частково, бо центральний водогін пошкоджений. На лівому березі інфраструктура вже повністю знищена, зараз там залишається 900 людей.

– На жаль, люди нехтують безпековою ситуацію та своїм життям, відмовляючись від евакуації. Зараз у них є можливість виїхати – поліція та ДСНС на броньованих автомобілях постійно перебувають на лівому березі. Вони разом з нашими структурними підрозділами та комунальними підприємствами інформують населення й допомагають евакуюватися тим, хто на це зголосився. Людей вивозять, передають волонтерам, і потім їх відправляють у Харків, де їх забезпечують усім необхідним, – підкреслив Андрій Беседін.

У Харкові всю необхідну допомогу люди можуть отримати у Центрі підтримки куп’янчан. За два тижні туди звернулося понад 4000 мешканців громади.

– Найголовніше – бажання людей виїхати, зі всім іншим ми допоможемо. В центрі вони можуть отримати грошову, гуманітарну та юридичну допомогу. Усіх, хто цього потребує, забезпечуємо тимчасовим безкоштовним житлом, – наголосив начальник Куп’янської МВА.

Зазначимо, що евакуйованих доправляють до транзитних центрів у більш безпечних громадах Харківщини. Людей забезпечують усім необхідним – юридичною та соціально-психологічною підтримкою, харчовими продуктами та гігієнічними наборами, теплими речами, міжнародні благодійні фонди надають грошові виплати. За потреби евакуйованих розміщують у місцях компактного проживання або забезпечують перевезення до інших регіонів країни.