Відбудова житла, розмінування та безпечна освіта: пріоритети Харківщини на 2025 рік
Харківщина продовжує відновлюватися: евакуація з небезпечних громад, допомога ВПО, розмінування територій, відбудова житла та шкіл. Регіон працює над створенням безпечних умов для життя й розвитку, залучаючи міжнародну підтримку та реалізуючи масштабні проєкти.
Допомога кожному евакуйованому
Станом на 1 січня 2025 року в Харківській області зареєстровано 523,5 тисячі ВПО. З них: 393 тисячі – багатодітні сім’ї, 29 тисяч – люди з інвалідністю, 141,1 тисячі – пенсіонери, 90,3 тисячі – діти віком до 16 років. Зважаючи на безпекову ситуацію в регіоні, продовжується евакуація цивільного населення з небезпечних громад.
Наразі посилену евакуацію проводять у 344 населених пунктах – на прикордонні та в районах бойових і можливих бойових дій. Пріоритетними визначені Куп’янський і Борівський напрямки. Низку громад ворог обстрілює щодня, застосовуючи різне озброєння. Станом на 22 січня з Куп’янського району за понад пів року евакуювали 6675 осіб, з них 343 дитини та 6 осіб з інвалідністю. З Борівської громади за понад три місяці евакуювали 4243 особи, з них 519 дітей.
– Маємо відпрацьований алгоритм евакуації – спершу люди потрапляють до транзитного центру, де оформлюють необхідні документи, фінансову та продовольчу допомогу. За потреби можемо організувати безкоштовну логістику до інших територіальних громад чи областей, – зазначив начальник ХОВА Олег Синєгубов.
Він наголосив, що кожного евакуйованого забезпечують всім необхіднім – від матеріальної підтримки до житла. Людина отримує 10 800 гривень фінансової допомоги від УВКБ ООН, продуктові та гігієнічні набори, набори NFI – непродовольчі товари, матраци, ковдри, рушники, гаряче харчування, а також психологічну, медичну та юридичну підтримку. Волонтерські організації також забезпечують супровід евакуйованих з домашніми тваринами. За потреби евакуйованим надають тимчасове житло.
Наразі в Харкові працюють Курилівський, Вовчанський та Липецький хаби, а також центр підтримки жителів Куп’янської громади.
Нагадаємо, для охочих виїхати з небезпечних територій діє гаряча лінія: 0-800-33-92-91. Усі евакуйовані люди отримують гуманітарну та фінансову допомогу, юридичний супровід і психологічну підтримку.
Скільки територій розміновано
Після деокупації у вересні 2022 року потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами вважається близько 1 мільйона 256 тисяч гектарів території Харківської області – це 37,2 % від усієї площі регіону. Станом на листопад 2024 року сапери знищили 229 128 вибухонебезпечних предметів.
За даними ХОВА, зараз уже розміновано 9218,16 га з 574 тисяч гектарів сільськогосподарських земель, автомобільних доріг – 1401,31 кілометра з 3040, залізничних колій – 214,79 кілометра з 1230, газопровідних мереж – 353,958 кілометра з 432; ліній електропередачі – 4077,54 кілометра з 12 тисяч.
Торік на Харківщині запрацював Центр координації протимінної діяльності при ХОВА.
– У нас номер один по розмінуванню – наші вітчизняні підрозділи. Це ДСНС, Національної поліції, наші військові. Наразі на Харківщини до розмінування залучені 15 машин, частина з яких – українського виробництва. Це дійсно наша гордість і майбутнє, і ми маємо посилювати цей напрямок, – каже Синєгубов.
Зараз розробники працюють над новою машиною для розмінування.
– Поставлено було завдання вітчизняному підприємству щодо розроблення вже наступної машини для розмінування. Ця машина проходить сертифікацію, її приблизна вартість буде 540–550 тисяч євро. Аналог стартує від мільйона євро, – додає начальник ХОВА.
У Харківській ОВА наголошують, що програма компенсації витрат за розмінування сільгоспземель вкрай важлива для аграріїв постраждалих і деокупованих територій регіону. Тому спільно з Урядом і міжнародними благодійниками продовжують підтримку агровиробників Харківщини.
У 2024 році компенсацію надавали за двома напрямами: відшкодування 100 % вартості послуг розмінування; компенсація до 80 % вартості послуг для земель, розмінованих з 24 лютого 2022 року по 15 квітня 2024 року.
У 2025 році на програму розмінування сільгоспземель передбачено 1 мільярд гривень. Про початок приймання заявок цього року повідомлять додатково. Заявки, які подані у 2024 році та не були розглянуті, опрацюють після затвердження кошторису на 2025 рік.
– Попри виклики повномасштабної війни, аграрії Харківщини забезпечують продовольчу безпеку регіону та країни. Харківська ОВА плідно співпрацює з профільними міністерствами для впровадження програм розмінування сільгоспугідь і залучення інвестицій для гуманітарного розмінування та фінансової підтримки підприємств регіону. За час дії програми аграрії Харківщини подали 49 заявок на компенсацію за розмінування 14,1 тисячі гектарів. З них 24 заявки на 8,9 тисячі гектарів уже розглянули, провели відкриті торги, і роботи з розмінування було розпочато, – зазначає Олег Синєгубов.
3 мільярди гривень на ремонт житла
Станом на січень 2025 року жителі Харківщини подали 46 443 заяви за програмою «єВідновлення». Найбільше заяв надійшло від жителів Ізюмського, Харківського та Чугуївського районів. Виплати на ремонт житла, пошкодженого російськими окупантами, вже отримали 29 134 заявники на загальну суму більш як 2,93 мільярда гривень. Для 775 заявників погоджено компенсацію та передано на виплату кошти на понад 67,1 мільйона гривень.
– У ході бойових дій росіяни пошкодили або зруйнували тисячі об’єктів житлового фонду Харківської області. Тому реалізація програми «єВідновлення» – одне з пріоритетних питань. Продовжуємо комунікувати з Урядом та профільними міністерствами, аби потреба за програмою в нашій області була повністю закрита. Паралельно проводимо роботу з профільними комісіями задля пришвидшення темпів розгляду заяв, – повідомляє начальник ХОВА Олег Синєгубов.
Також у 36 громадах регіону комісіями сформовано 4271 сертифікат з надання компенсації за повністю знищене майно. Загальна сума виплат становить 5,9 мільярда гривень. Завдяки таким сертифікатам на Харківщині купили 874 об’єкти нерухомого майна – 654 квартири та 220 приватних будинків. Вартість придбаного житла складає понад 1,5 мільярда гривень.
Загалом уже скористалися житловими сертифікатами 1290 отримувачів компенсації з Харківської області. Більшість купили помешкання в Харкові, Ізюмській та Чугуївській громадах, решта – на території Київської, Львівської, Дніпропетровської, Полтавської, Закарпатської та інших областей.
Окрім цього, у Дергачівській громаді запроєктовано відновлення 46 багатоквартирних будинків у Дергачах, Руській Лозовій та Слатиному. Загалом у цих будинках мешкає понад 1700 людей. Роботи планують закінчити за рік.
Безпечна освіта
На Харківщині продовжують створювати мережу безпечних освітніх середовищ. Наразі в області триває будівництво або капітальний ремонт 6 захисних споруд на базі закладів освіти. Загальна вартість робіт – 620,9 мільйона гривень, з них 541,4 мільйона гривень – державна субвенція; 80,5 мільйона – сума співфінансування місцевих бюджетів.
– Створюємо в закладах освіти 29 укриттів, що дозволить перевести в офлайн або змішану форму навчання додатково 30 тисяч учнів. Є домовленість з Офісом Президента і з МОН щодо фінансування не меншої кількості захисних споруд та укриттів на 2025 рік, – сказав Олег Синєгубов.
Для ремонту або будівництва ще 12 захисних споруд Харківська обласна військова адміністрація залучила підтримку міжнародних донорів.
У межах реформи шкільного харчування, яку ініціювала перша леді Олена Зеленська за підтримки фонду Говарда Баффета, у 2025 році в місті Лозова планується відкриття фабрики-кухні, що дозволить забезпечити гарячим харчуванням дітей у 86 закладах освіти Лозівської та Близнюківської громад – близько 12 тисяч учнів.
– Цей проєкт є прикладом, він є другим в Україні. Ми цим пишаємося. Далі будемо розповсюджувати цю практику на всі інші навчальні заклади нашої області, – наголосив начальник Харківської ОВА.
Крім того, в межах реформи системи харчування в закладах освіти 53 громад планується моделювання мережі харчоблоків.
На Харківщині продовжують розбудовувати мережу укриттів. Так, завдяки спільній координації Харківської ОВА, ДСНС та міжнародних партнерів за минулий рік вдалося збільшити кількість укриттів на 256 одиниць. Було встановлено 73 укриття модульного типу.