«Навіть Чемберлен не падав так низько у 1938-му»: як світ відреагував на заяви Трампа

13.02.2025 17:35 Влада
Лідери Європи розкритикували позицію Трампа щодо рф Лідери Європи розкритикували позицію Трампа щодо рф

Європейські політики вже відреагували на заяви президента США Дональда Трампа після його розмови з володимиром путіним.

Як передає «Слобідський край» із посиланням на BBC Україна, одні лідери наголосили, що мирні переговори неможливі без участі Києва та ЄС, інші – що попередні поступки росії ще до початку перемовин є зрадою інтересів і України, і Заходу.

Позиція європейських лідерів

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що сепаратних переговорів бути не може.

«Миру можна досягти тільки спільними зусиллями України та Європи. Щоб у Європу повернувся мир, ми повинні йти цим шляхом разом», – сказала вона Politico.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск висловив аналогічну позицію.

«Ми всі хочемо тільки справедливого миру. Україна, Європа і США повинні працювати над цим разом», – написав він у X (Twitter).

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск

Колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт, співголова Європейської ради з міжнародних відносин, порівняв заяви Трампа з Мюнхенською угодою 1938 року.

«Це, безумовно, новаторський підхід до переговорів – піти на дуже великі поступки ще до їхнього початку. Навіть Чемберлен у 1938 році не опускався так низько. І той Мюнхен закінчився погано», – написав Більдт у X.

Колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт

Міністр закордонних справ Латвії Байба Браже наголосила, що росію потрібно змусити до миру шляхом військового виснаження.

«Щоб отримати угоду про мир, потрібно ослабити росію на полі бою. Вся російська політика, економіка, медіа та релігія зараз орієнтовані на війну. Тому росію потрібно примусити до миру. Зниження російської військової потужності – це шлях до миру. Інвестиції в міць України – це інвестиції в мир», – додала вона.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав збільшити військову допомогу Україні перед переговорами з росією:

«Польща буде непохитно домагатися посилення військової підтримки України. Підвищення її оборонного потенціалу перед переговорами з росією має вирішальне значення для всієї Європи».

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро підкреслив, що Україна має залишатися на шляху до НАТО:

«Ми віддані євроатлантичному курсу України. Якщо буде мир, нам потрібні гарантії безпеки, щоб він був справедливим і тривалим».

Критика з боку США

Сенатор-демократ Адам Шифф, один із головних опонентів Трампа, різко розкритикував його заяви.

«Давайте називати речі своїми іменами: це здача інтересів України та США ще до початку переговорів. Трамп, звісно, великий фахівець з укладання угод – угод на користь кремля», – сказав він.

Сенатор-демократ Адам Шифф

Конгресмен-республіканець Джо Вілсон підтримав президента США, але наголосив на необхідності посилення санкцій і військової допомоги Україні:

«Президент Трамп – досвідчений перемовник. Але щоб він мав максимум важелів впливу, США повинні накласти всеосяжні санкції на росію та надати Україні повноваження для швидкого озброєння».

Нагадаємо, коментуючи телефонну розмову Трампа з путіним Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що Україна має бути залучена до всіх переговорів, а мирна угода повинна означати завершення війни, а не паузу.