Реформа місцевого самоврядування: досвід Харківщини у новій Концепції
Український уряд заявив про підготовку оновленої Концепції реформування місцевого самоврядування, в якій буде врахований досвід проведення децентралізації під час війни, зокрема у Харківській області та інших прифронтових регіонах.
Якою буде нова концепція
У Києві відбувся брифінг щодо оцінки поточного стану та майбутніх кроків у реформі децентралізації. Про це повідомила президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко, яка взяла участь у заході.
Брифінг зібрав керівництво Кабінету Міністрів України, Офісу Президента, Верховної Ради та всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування. Також участь взяли представники Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, іноземних дипломатичних установ та міжнародних організацій.
– Якою має бути Концепція реформування місцевого самоврядування в контексті викликів, повʼязаних з війною, та процесу інтеграції України до Європейського Союзу? Україна отримала унікальний та важкий досвід – реформування місцевого самоврядування під час війни. Але навіть за таких умов маємо успішні результати. Повинні рухатися далі. І сьогоднішня дискусія говорить про те, що фактично вже розпочата робота над оновленням Концепції, за якою рухалися всі десять років реформи, – зазначила Тетяна Єгорова-Луценко.
Керівниця обласної ради висловила переконання в тому, що подальшому вдосконаленню національного законодавства сприятиме підтримка, яку надає Рада Європи. Це буде новий етап становлення в Україні інститутів місцевої демократії та реалізації комплексної реформи місцевого самоврядування.
Під час брифінгу віце-прем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба зазначив, що реформа децентралізації триває десять років, попри виклики, спричинені війною.
– Це наш унікальний досвід, якого не існує в жодній іншій країні. Завдяки реформі на початку повномасштабного вторгнення українські громади стали основою опору проти російського агресора. Сьогодні ж громади продовжують бути стійкими та сильними для відновлення і розвитку, – сказав Олексій Кулеба.
Віце-прем’єр-міністр повідомив, що нова редакція Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні буде оприлюднена навесні 2025 року. Концепція була схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України 1 квітня 2014 року.
В уряді реформу децентралізації називають однією з найбільш успішних в Україні. Відповідно до досліджень Ради Європи, на дані яких посилаються урядовці, 77 % громадян України виступають за продовження реформи територіальної організації влади. Водночас наголошується, що високі оцінки досягнутих результатів у ході реалізації реформи в Україні надали й міжнародні експерти та партнери.
Міжнародна підтримка реформи
Майбутнє реформи місцевого самоврядування та децентралізації України залишається у фокусі особливої уваги європейських партнерів.
Саме про подальший розвиток реформ ішлося під час зустрічей з представниками європейських інституцій, які провела в Києві президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко.
Вона розповіла про перемовини з директоркою Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Клавдією Лучіані та головою Департаменту промоції місцевої демократії, секретаріату Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Даніелем Попеску.
– Обговорили питання завершення реформи децентралізації, співпраці у посиленні систем багаторівневого врядування в Україні відповідно до європейських стандартів, положень Європейської хартії місцевого самоврядування та успішних практик у цій сфері, – сказала Тетяна Єгорова-Луценко.
Президент УАРОР наголосила, що Концепція реформування місцевого самоврядування має бути оновлена відповідно до процесів європейської інтеграції України. Також мають бути враховані умови, в яких перебувають прифронтові та тилові регіони. Крім того, вона звернула увагу на необхідність підсилення кадрового потенціалу органів місцевого самоврядування.
– Для успішного завершення реформи децентралізації необхідні конструктивна співпраця всіх гілок влади, активна участь міжнародних партнерів, залучення досвіду країн Європейського Союзу, проведення відповідних консультацій з представниками експертного середовища. Хочу відзначити нашу єдність у вирішенні багатьох питань. Вдячна партнерам за увагу до місцевого самоврядування України, а також за конкретні дії, – зауважила Тетяна Єгорова-Луценко.
Про політичну підтримку та допомогу прифронтовим регіонам України, зокрема Харківщини, йшлося під час зустрічі Тетяни Єгорової-Луценко з європейським парламентарієм Даініусом Жалімасом, яка відбулася в офісі Української асоціації районних та обласних рад напередодні його візиту до Харківської області.
– Депутат Європарламенту від Литовської Республіки, член бюро фракції Європарламенту «Renew Europe Group» та Європейської комісії «Демократія через право», колишній Президент Конституційного суду Литовської Республіки, Почесний доктор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого і головне – надійний друг Харківщини – Даініус Жалімас. Його фракція є одним із ключових амбасадорів України в Європарламенті. Він особисто є палким прихильником України, постійно надає волонтерську допомогу підрозділам ЗСУ, які боронять Україну, – розповіла керівниця Харківської обласної ради.
За словами Тетяни Єгорової-Луценко, під час зустрічі йшлося про допомогу Україні, зокрема про останні рішення Європарламенту в цьому контексті. Також обговорювалися подальша підтримка та партнерство фракції з Українською асоціацією районних та обласних рад не тільки в гуманітарних питаннях та стосовно процесів відбудови, але й у політичній площині.
Раніше «Слобідський край» повідомляв, що представникам місцевих рад Харківщини запропонували шляхи для підтримки бізнесу та організації безпеки для населення.
Читайте також:
Харківщина долучилася до Коаліції шкільного харчування