Сергій Чернов: «Громади вже відчувають позитивні зміни»
Динаміка змін
18–19 червня в Харкові пройшов міжобласний Форум «Партнерство заради сталого розвитку громад: зміцнення економічного потенціалу на місцях». Цей захід налічував близько 200 учасників – представники громад (Луганської, Донецької, Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та Херсонської областей), центральних і регіональних органів влади, депутати обласної ради, а також донорської та експертної спільнот. На Форумі були присутні Директор регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Сюзан Косінскі Фрітц і представники програм і проектів міжнародної технічної допомоги, а саме World Bank, USAID ARDS, U-LEAD, BRDO, USAID DOBRE, інших міжнародних організацій та їх партнерів.
Участь у Форумі також брав голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, який висловив подяку Фонду Східної Європи за те, що він обрав саме Харківщину як майданчик для проведення цього заходу.
– Цей Форум є підсумковим за результатами величезного обсягу виконаної роботи. Занурившись у реформу децентралізації, починаючи з 2014 року, всі ми зрозуміли, що європейська модель управління є найефективнішою. Пройшовши цей шлях, прийнявши на законодавчому рівні нормативні акти, побачили динаміку змін, можливостей організації повноважень на місцях, реалізації фінансової децентралізації тощо, – зазначив голова облради. – Якість життя значно підвищується. Так, швидких результатів не буває, проте той, хто ініціативний, бере на себе відповідальність і вчиться новому, – то сьогодні має результати. Громади, що об’єдналися та стали спроможними, уже відчувають позитивні зміни.
Створення Академії управління
Досвід реалізації реформи, як підкреслив Сергій Чернов, виявив і певні проблеми, вирішити які необхідно для того, щоб продовження реформи відбулося та мало позитивний ефект.
– Законодавче супроводження реформи майже зупинилося – останній закон, що стосується реформи, Верховна Рада прийняла у квітні 2018 року. З іншого боку, новий обсяг ресурсів і повноважень, які отримують, перш за все, громади, вимагає нових навичок, знань, підходів від посадових осіб органів місцевого самоврядування, брак яких відчувається також на рівні громад, – розповів Сергій Чернов. – Виникає гостра й нагальна потреба в навчанні, оволодінні сучасними методиками і формуванні стратегічного мислення для того, щоб нові можливості були використані раціонально і на перспективу.
Голова Харківської облради підкреслив важливість того, що громади повинні вивчати сучасний досвід управління земельними ресурсами на постійній основі.
– Добре врядування неможливо забезпечити, якщо ігнорувати роботу на місцевому рівні. При тому, що існує ряд ініціатив та програм зі зміцнення адміністративного потенціалу та навчання посадових осіб, потрібно застосувати концептуальний підхід. Для цього я запропонував створити Академію управління Східного партнерства з основним офісом в одній з країн Східного партнерства, – сказав Сергій Чернов.
З ініціативою створення Академії державного управління Східного партнерства також виступив і президент Європейського комітету регіонів Карл-Хайнц Ламберц 13 травня на зустрічі міністрів закордонних справ.
З огляду на це голова обласної ради запропонував розглянути Харківську область як пілотний майданчик для обміну досвідом у питаннях підтримки розвитку сільських територій на постійній основі.
– Важливо, щоб такий досвід зацікавлені громади отримували не тільки від експертів, які знають теорію, а й від тих, хто застосовує отримані знання, навички, технології на практиці. Це необхідний аспект для поширення нових знань і їх практичної реалізації, – зазначив Сергій Чернов. – Вважаю, що Харківщина має всі умови для того, щоб така ініціатива була реалізована саме тут. У нас є необхідний досвід, наукові та організаційні ресурси, а також бажання працювати в цьому напрямі.
Запровадження ГІС-технологій
Під час обговорення сталого розвитку громад з використанням геоінформаційних систем було акцентовано на важливості запровадження передових ГІС-технологій, що дозволяють приймати рішення щодо розвитку громади на основі аналізу даних.
Обговорюючи практичне застосування геоінформаційних систем в Україні, учасники на прикладі схем 10 громад – моделей Програми місцевого системного розвитку розглянули представлений підхід проекту USAID «Агросільрозвиток» до застосування ГІС-технологій у сталому розвитку громад.
Окрім того, у форматі сесії питань-відповідей експерти з різних галузей розглянули питання формування та внутрішню динаміку процесу фінансування сталого та інноваційного розвитку громад шляхом залучення інвесторів, донорів тощо.
Сергій Чернов підкреслив, що дискусія пройшла успішно, і зазначив, що дуже важливо навчитися презентувати свою громаду для залучення коштів, довести інвестору, що саме конкретна громада повинна перемогти і взяти гроші.
– Люди відчули, що можуть відбуватися зміни і вони здатні впливати на ці зміни. І найголовніше, їх треба залучити до підготовки проектів, прийняття рішень, – сказав Сергій Чернов. – Тема децентралізації для мене найголовніша. За це переживаю, тому що результат важливий для держави. Найголовніше – вже є маса успішних громад, яка, впевнений, не дозволить повернути назад. Ми повинні доводити кращими практиками та успішними проектами, що цей напрям вибрано правильно.
Читайте також: У Харкові перейменували проспект на честь маршала Жукова