Сторічна угода, інноваційне ППО та дрони: як стартував 2025 рік для України
На початку 2025 року Україна уклала важливу сторічну угоду з Великою Британією, що передбачає масштабну військову підтримку, економічне співробітництво та розширення партнерства у сфері безпеки. Окрім цього, Німеччина, Італія та інші країни анонсували нові пакети допомоги, які включають системи ППО, бойову техніку та критично важливе обладнання.
Партнерство з Великою Британією
16 січня в Києві Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підписали історичну Угоду про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством.
Згідно з документом, Британія зобов’язується надавати Україні щорічну військову допомогу обсягом щонайменше 3,6 мільярда доларів. Окрім цього, Сполучене Королівство планує посилити участь у підготовці фахівців для українських Повітряних сил, а також сприятиме постачанню літаків, які перебувають на озброєнні країн НАТО.
Угода також передбачає розширення співпраці у сфері далекобійного озброєння та значні інвестиції в розвиток українського оборонного виробництва.
Україна підписала з Великою Британією безпрецедентну Угоду про сторічне партнерство
– Це принципово новий формат відносин. Найбільш близькі відносини зараз між Україною та Британією, і деякі речі, які ми включили в сторічну угоду з Британією, точно можна робити також з іншими державами, розвиваючи наші партнерства. Більше оборонної взаємодії, безпекової. Тільки на цей рік маємо від Британії обсяг саме військової допомоги 6,6 мільярда доларів, з них більш ніж три – це буде щорічний обсяг підтримки обовʼязковий, і це стільки, скільки буде потрібно, – довгостроково, – зазначив Президент України Володимир Зеленський.
Окрім цього, в угоді передбачена економічна та технологічна взаємодія. Партнерство охоплює також сфери морської безпеки та створення спільних флотилій, які спрямовані на зміцнення захисту в акваторіях Балтійського, Чорного та Азовського морів.
Окремим пунктом Угода визначає поглиблення економічної співпраці між країнами. Планується залучення інвестицій, розвиток ядерної енергетики та заміщення російських технологій. Україна та Британія обмінюватимуться досвідом у сферах штучного інтелекту та дронів. Особлива увага приділяється освітнім ініціативам: йдеться про підтримку щонайменше ста шкіл в Україні та впровадження спеціальних програм між університетами обох країн.
– Є також і закрита, таємна частина угоди. Усе те, що дійсно нам додає стійкості та можливості розвиватися, – додав Президент.
Після завершення війни країни працюватимуть над спрощенням умов для взаємних подорожей українців і британців.
З цікавого під час зустрічі те, що Британія також передасть нову мобільну систему протиповітряної оборони Gravehawk, яку розробили спеціально для потреб Сил оборони. Інноваційна система адаптована для пусків ракет класу повітря-повітря, які вже перебувають на озброєнні ЗСУ.
«В умовах постійних російських обстрілів система Gravehawk посилить українську ППО та дозволить захищати міста, військових і критичну інфраструктуру», – йдеться на сайті уряду Британії.
Британський прем’єр-міністр Кір Стармер на пресконференції також заявив про постачання 150 стволів артилерії.
Військова допомога від Німеччини
Німеччина передала Україні нову партію військової допомоги. Про це повідомили на сайті Міноборони Німеччини 14 січня.
До нового пакета допомоги увійшли:
- 18 колісних самохідних гаубиць RCH 155;
- 5 БМП Marder;
- 9 АіТО30 FDC (колісна бойова машина піхоти RCT-30 з мобільним центром ведення вогню);
- 20 броньовиків MRAP з протимінним захистом;
- боєкомплект для основного бойового танка LEOPARD 1;
- 14 тисяч снарядів калібру 155 мм;
- 19 000 патронів калібру 122 мм;
- 11 тисяч мінометних боєприпасів 120 мм;
- 495 штурмових гвинтівок HK 416;
- 600 ударних БПЛА HF-1;
- 50 БПЛА ВЕКТОР із запчастинами;
- 46 безпілотників-розвідників RQ-35 HEIDRUN;
- 43 безпілотники-розвідники SONGBIRD;
- 277 транспортних засобів із протимінним захистом (MRAP).
Окрім того, пакет доповнили: ковдри, турнікети, біноклі, оклюзійні пов’язки тощо.
– З початку російської загарбницької війни 24 лютого 2022 року Німеччина передала Україні матеріали зі складів Бундесверу орієнтовною відновною вартістю близько 5,2 мільярда євро. Крім того, понад 10 тисяч українських військових пройшли військову підготовку в Німеччині. Витрати на це навчання наразі становлять близько 282 мільйони євро, – йдеться на сайті Міноборони Німеччини.
Підтримка від Італії
16 січня до України приїхав міністр оборони Італії Гвідо Крозетто. Під час візиту були досягнуті домовленості про посилення оборонної співпраці між нашими державами.
– Головна новина – черговий пакет військової допомоги від Італії вже прямує до України. Це сучасне озброєння, яке допоможе нашим воїнам завдавати потужних ударів по ворогу. Ми також обговорили об’єднання зусиль у сфері оборонної промисловості. Плануємо запуск спільних підприємств та інші ініціативи для максимальної підтримки нашого оборонного комплексу, – повідомив міністр оборони України Рустем Умєров.
Також на зустрічі керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов та Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський поділилися з італійськими колегами актуальною інформацією про ситуацію на полі бою та наміри ворога, а також пріоритетні потреби армії.
– Подякував Італії, її уряду та італійському народу за військову підтримку й зусилля в межах головування Італії в G7, зокрема щодо посилення санкцій проти держави-агресора, – сказав Володимир Зеленський.
Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто в Україні/Посольство Італії в Україні
З італійцями обговорили зміцнення протиповітряної оборони України, підготовку військовослужбовців і технічного персоналу в Італії тощо.
– Також обговорили підготовку до Конференції з відновлення України, яка відбудеться в липні в Римі, і гарантії безпеки для України. Я підкреслив, що найефективнішою гарантією є членство України в НАТО, оскільки це відкриває шлях до справедливого й тривалого миру в Європі, – зазначив Зеленський.
27 мільйонів євро від Нідерландів
16 січня Україну також відвідав Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп та оголосив допомогу на 27 мільйонів євро. З них 20 мільйонів євро скерують на зміцнення постраждалої від ворожих атак енергетичної мережі України. 7 мільйонів євро скерували до Комплексного пакета допомоги НАТО для України. У його межах Альянс надає Україні нелетальну підтримку – паливо, медикаменти, зимове спорядження тощо.
До речі, у грудні 2024 року посол Нідерландів в Україні Алле Дорхаут заявив, що країна вже виділила для України 3,8 мільярда євро, у планах – ще шість. Окрім того, Нідерланди надали 22 мільйони євро на проєкти з розвитку протиповітряної оборони та кіберстійкості.
Дронова коаліція
9 січня стало відомо, що Велика Британія спільно із союзниками по НАТО передасть Україні 30 тисяч сучасних безпілотників у рамках роботи дронової коаліції. Ця передача стала можливою завдяки контрактам, укладеним міжнародною Drone Capability Coalition, яку очолюють Велика Британія та Латвія. Загальна сума угод досягає 45 мільйонів фунтів стерлінгів.
Фінансування проєкту здійснюють Велика Британія, Данія, Нідерланди, Латвія та Швеція. Новітні безпілотники FPV стануть важливим елементом для української армії, допомагаючи протистояти російській агресії, обходити системи ППО противника та точково знищувати ворожу бронетехніку і позиції.
Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що країна виділила 15 мільйонів фунтів стерлінгів у фонд Drone Capability Coalition, загальна сума якого завдяки підтримці партнерів сягнула 73 мільйони фунтів стерлінгів.
Також союзники пообіцяли виділити понад 190 мільйонів фунтів стерлінгів для Міжнародного фонду для України (International Fund for Ukraine), під керівництвом Великої Британії. Фінансування включає:
- 67 мільйонів фунтів стерлінгів від Данії на дрони, ППО та навчальні засоби;
- 59 мільйонів фунтів стерлінгів від Норвегії на дрони та морську підготовку;
- 43 мільйони фунтів стерлінгів від Португалії на розвідувальні дрони;
- 20 мільйонів фунтів стерлінгів від Швеції на ремонт САУ Archer і морську підготовку;
- 4 мільйони фунтів стерлінгів від Німеччини на морську підготовку;
- 1 мільйон фунтів стерлінгів від Ісландії для фінансування берегових радарів.
Заморожені активи росії
10 січня до державного бюджету України надійшло 3 мільярди євро від ЄС у межах ініціативи ERA (механізм Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine країн G7, який дозволить надавати Україні кошти як кредит, але погашення відбудеться за рахунок майбутніх доходів від заморожених активів рф. – Прим. ред.). Вона передбачає спрямування Україні 50 мільярдів доларів, які будуть забезпечені майбутніми доходами від заморожених активів росії. Внесок ЄС складає 18,1 мільярда євро.
– Це перший транш коштів від Євросоюзу, які забезпечені доходами від російських заморожених активів. Україна спрямує цей ресурс на пріоритетні бюджетні видатки. Таким чином втілюємо в життя принцип «росія заплатить» і посилюємо фінансову стійкість України у 2025 році, – зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Наприкінці грудня Україна також отримала 1 мільярд доларів від США, забезпечений доходами від заморожених російських активів. Це був перший транш із запланованих 20 мільярдів доларів, які Сполучені Штати готові виділити коштом використання знерухомлених російських активів у межах ініціативи G7.