Тетяна Єгорова-Луценко: Ми увійшли з прапорами на плечах і ридали під гімн України
Голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко про міжнародну діяльність, взаємодію з регіонами-партнерами, майбутнє децентралізації та роботу місцевого самоврядування у прифронтовому регіоні.
На початку повномасштабного вторгнення Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко разом із колежанками відстоювала інтереси України у Страсбурзі, показуючи світові правду про війну. Як це допомогло Харківщині знайти сильних партнерів, як регіон долає виклики війни сьогодні, що необхідно для системної підтримки ветеранів та чи відновлять у 2025 році обласні конкурси мініпроєктів – читайте у нашому ексклюзивному матеріалі.
Регіональна дипломатія
Для України, яка зараз змушена боротися за власне майбутнє як держави, постійна робота з міжнародними партнерами – обов’язкова умова виживання. Йдеться не тільки про дипломатію на вищому рівні. Регіонам також важливо знаходити партнерів на своєму рівні, заводити друзів, які допоможуть сьогодні, а завтра ці зв’язки стануть додатковим важелем європейської інтеграції.
Такої позиції дотримується Тетяна Єгорова-Луценко. Як голова обласної ради та президент національної самоврядної асоціації вона від перших місяців війни веде активну роботу з міжнародними партнерами, залучаючи як окремі регіони, так і представницькі інститути.
– Насправді все починалося нібито спонтанно. На початку повномасштабного російського вторгнення спостерігала, як Президент України Володимир Зеленський працював на міжнародній арені, закликаючи усі держави, дружні до нашої, допомогти. Як голова Харківської обласної ради, вищого представницького органу прифронтового регіону, що чи не найбільше страждає від російської агресії, я вирішила підтримувати ініціативу поглиблення міжнародної співпраці. Але вже на регіональному рівні, тобто взяти на себе відповідальність відстоювати інтереси області, – говорить керівниця обласної ради.
Розповісти правду
Тетяна Єгорова-Луценко згадує про перший зарубіжний візит після початку повномасштабної агресії, коли українська делегація прибула на засідання Ради Європи.
– У квітні 2022 року у Страсбурзі відбулася перша моя міжнародна зустріч від початку повномасштабної війни. Україну представляла делегація, сформована з жінок – депутатів місцевого самоврядування різного рівня з Полтавщини, Волині, Миколаївщини, Херсонщини. Ми приїхали зі страхіття, що відбувалося в Україні, до Страсбургу, спокійного центру Європи, де насправді не усвідомлювали, яка страшна війна в нас почалася. Ми увійшли одягнені не за протоколом, з прапорами на плечах і просто ридали під гімн України, демонстрували фото та відео того, що насправді відбувається в регіонах.
Тоді після спілкування з нашими європейськими партнерами я усвідомила, який потужний вплив чинить на міжнародну спільноту російська пропаганда. Багато людей просто не вірили, що все це відбувається в нашій державі. А дехто взагалі лобіював інтереси держави-агресорки на європейських майданчиках.
Своєю задачею як голови Харківської обласної ради, представниці регіону, де відбуваються бойові дії, я перш за все вважала необхідність доводити, що це не «спецоперація». Це повномасштабне вторгнення – реальна війна з жертвами серед мирного населення, з руйнуваннями, – згадує Тетяна Єгорова-Луценко.
Сесія Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи у Страсбурзі, яка була присвячена Україні, березень 2022 р.
Регіони-партнери
Розвивати міжнародне партнерство в першу чергу треба з тими регіонами, що мають не тільки потужний економічний потенціал, а й значний політичний вплив.
– Таким партнером для Харківської області став французький регіон Гранд-Ест, центр якого – Страсбург, де знаходиться штаб-квартира Ради Європи. Я також сприяла домовленості між мером Страсбурга та Харківським міським головою про те, що міста стануть побратимами. Цій домовленості також сприяв президент регіону Гранд-Ест. Таким чином Харків стане для Страсбурга першим українським містом-партнером. А регіон Гранд-Ест – партнер Харківської області. Я знаю, що вже відбулася зустріч онлайн Ігоря Терехова з Жанною Барсегян, мером Страсбурга. Вони вже попередньо домовляються щодо підписання документу про партнерство, – розповідає Тетяна Єгорова-Луценко.
Також Харківщина дуже вдячна регіону-партнеру, з яким співпрацює вже двадцять років – Великопольському воєводству, яке очолює Марек Возняк. Як тільки почалися бойові дії на Харківщині, він першим написав слова підтримки й організував гуманітарну допомогу для Харківської області.
– Наша співпраця триває. Великопольське воєводство надає Харківщині потужну допомогу. Постійно організовують відпочинок для дітей. Минулого року придбали на мільйон євро та передали сучасні автомобілі швидкої допомоги. Таких у автопарку обласної екстреної допомоги ще не було. Цього року вони також заклали таку суму в бюджеті, щоб допомагати нам. Хочуть направити ці кошти на підтримку ветеранів – захисників і захисниць України, – розповідає голова обласної ради.
Польські партнери передали Харківщині автівки швидкої на мільйон євро
Разом з тим, регіонами-партнерами Харківщини стали албанський Фієрі, італійський Емілія-Романья.
Діти з громад Харківщини мали відпочинок в Італії, Франції та Польщі
Важливим треком для регіону Тетяна Єгорова-Луценко вважає підписання Угоди про партнерство з американським штатом Огайо.
– Протокол про наміри партнерства був підписаний двадцять років тому. Я поставила за мету продовжити цей діалог, незважаючи на те, що пройшло два десятиріччя. Угода була підписана у присутності Надзвичайного та Повноважного посла України в США Оксани Маркарової, губернатора штату Майка Девайна. Строк дії Угоди – п’ять років з можливістю пролонгації. У лютому плануємо починати співпрацю за різними напрямками і візит делегації Харківщини до Огайо, – говорить голова Харківської обласної ради.
Підписання меморандуму про співпрацю між Харківщиною та штатом Огайо (США)
Крім того, Українська асоціація районних та обласних рад веде перемовини щодо підписання угоди про партнерство з Національною асоціацією губернаторів Сполучених Штатів. Її очолює Джаред Поліс, губернатор штату Колорадо. Посада губернатора в США виборна, тож і співпрацюватимуть вони з українською асоціацією, яка об’єднує представницькі органи влади. На лютий запланована зустріч, де планується підписати документ, який буде покладено в основу подальшої співпраці.
У перспективі – євроінтеграція
З обранням у вересні 2023 року Тетяни Єгорової-Луценко президентом Української асоціації районних та обласних рад міжнародна діяльність продовжилася і на цьому рівні. На запрошення президента Європейського комітету регіонів президент УАРОР стає офіційним спостерігачем від України у цьому консультаційному органі.
– Довелося ще розширити діяльність в області міжнародної співпраці та представляти інтереси вже усіх українських регіонів. За минулий рік Асоціація стала партнером Ради Європи. Дуже приємно, що тепер під час роботи Комітету, де робочими мовами є мови держав-членів Європейського Союзу, з’явився український переклад, якого раніше не було. Це важливий крок для нашої держави, адже як кандидат у члени ЄС, Україна може забезпечити повноцінну участь своєї делегації у сесіях, зокрема для тих представників, які поки що не володіють англійською на достатньому рівні. Представники держав Євросоюзу сплачують немалі суми за послуги перекладу на власні мови. Переклад українською Комітет взяв на себе.
Коли Україна стане повноцінним членом європейської команди, її представники працюватимуть вже не як спостерігачі, а як представники країну Євросоюзу. Цьому треба вчитися, – вважає Тетяна Єгорова-Луценко.
Завершити реформу
Разом з вітчизняними та міжнародними експертами Тетяна Єгорова-Луценко називає децентралізацію найбільш успішною реформою в Україні, але наполягає на необхідності проведення її другого етапу.
– Абсолютно правильно було розпочати реформування місцевого самоврядування, децентралізацію. Частково реформа реалізована. Ми це відчули навіть під час повномасштабного вторгнення, коли наше місцеве самоврядування робило можливе та неможливе для забезпечення життєдіяльності громад в умовах війни. Можна говорити про тилові громади, що отримали велику кількість внутрішньо переміщених осіб, а з ними – навантаження на бюджет. А можна – про громади прифронтові, які фактично мали зробити все, щоб вижити, допомагати Силам оборони, підтримувати свої мешканців, проводити евакуацію, забезпечувати всім необхідним тих, хто залишився.
Саме реформа самоврядування та децентралізація дали можливість громадам самостійно, оперативно та ефективно вирішувати питання на місцях. Не очікувати погоджень, не запитувати дозвіл, щоб забезпечити життєдіяльність громади і допомагати Силам оборони. Це дуже важливо, – впевнена голова обласної ради.
Вона щиро вдячна усім головам громад регіону, які показали, що спроможні протистояти викликам війни.
– У наших європейських колег такого досвіду немає. І слава Богу, бо нікому не побажала б його отримати. Коли ми зустрічаємося, представники самоврядування інших країн завжди питають, як нам вдалося вижити, залишитися на своїх місцях, зробити так, що влада, передусім представницька, на усіх рівнях продовжує виконувати свої функції. Партнери розуміють, що український народ, українські громади настільки сильні, що саме в нас можна багато чому навчатися. Український досвід, хоча він, звісно, негативний, показав, як можна згуртуватися, щоб протистояти ворогу, – розповідає Тетяна Єгорова-Луценко.
Тож реформу, яка за таких умов довела свою ефективність, потрібно завершувати. Про це у Львові на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України говорили голова держави та спікер парламенту. Йшлося про закони, які потрібно прийняти для завершення реформи. Голова Харківської обласної ради впевнена, що такі нормативні акти Верховна Рада схвалить навіть за умов війни. Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, національні самоврядні асоціації, до яких долучилися експерти Ради Європи, працюють над тим, щоб збалансувати прийняття рішень та привести їх у відповідність до Європейської хартії місцевого самоврядування.
Проєкти законів, що стосуються організації влади на місцях, погоджуються національними асоціаціями, що представляють інтереси самоврядування. Мова йде про законопроєкт, що регулюватиме створення виконавчих комітетів місцевих, районних та обласних рад, формування інституту префектів на обласному та районному рівнях.
Як розповіла Тетяна Єгорова-Луценко, проєкт цього закону пройшов друге читання. Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук говорив, що депутати можуть за нього проголосувати вже цього року. Прийняття цього закону – одна з головних умов завершення реформи самоврядування та децентралізації. А закони, які унормували прозорість роботи місцевих рад – оприлюднення відео пленарних засідань, роботи постійних комісій, а також інформації про комунальне майно, вже прийняті.
Важливо, що одночасно Міністерство розвитку громад та територій взяло на себе ініціативу підготувати на 2025 рік оновлену Концепцію реформування місцевого самоврядування в Україні. Оновлена Концепція стане продовженням тієї, що була прийнята в квітні 2014 року і завершилася у 2024 році . Строки внесення змін – до березня. Відбувається низка робочих засідань, які організовані Міністерством, на яких також присутні представники національних асоціацій органів місцевого самоврядування та експерти Ради Європи.
– Коли готували Концепцію у чинній редакції, ніхто не передбачав, що реформу доведеться завершувати в умовах повномасштабного вторгнення, а також з якими викликами зіткнеться місцеве самоврядування. Тому враховуючи, що на сьогоднішній день в Україні війна не закінчилася, а Концепцію треба оновлювати, вона має врахувати питання, пов’язані з повномасштабною агресією. Зокрема, те, що є регіони окуповані, прифронтові, центральні, тилові – чотири типи регіонів. Ми усвідомлюємо, що, наприклад, Харківщина буде завжди територією, що межує з державою, яка ніколи не буде до нас дружньою. Крім того, будуть враховані потреби, пов’язані з євроінтеграцією. Оскільки мова йде про швидкий вступ України до ЄС, у Концепції будуть поставлені певні задачі, пов’язані з цим процесом, – говорить Тетяна Єгорова-Луценко.
Прифронтова обласна рада
В грудні минулого року відбулася позачергова сесія Харківської обласної ради, вже двадцята з початку російського повномасштабного вторгнення в Україну.
–Харківська обласна рада фактично перша в Україні після початку повномасштабної російської агресії провела пленарне засідання 9 травня 2022 року. Ми схвалили рішення, яким визнали російську федерацію агресором. Дали таким чином сигнал, що Харківщина не чекає з квітами окупантів, які, я це знаю, з нашим рішенням ознайомилися, вивчали його.
Хочу подякувати нашим депутатам за роботу. Харківська обласна рада з початку повномасштабного вторгнення активно працює. Проведено 20 сесій, 99% рішень, що виносилися на розгляд депутатів, були прийняті, – каже голова обласної ради.
Системна підтримка ветеранів
Голова Харківської обласної ради наполягає на тому, що до реалізації ветеранської політики в регіонах мають долучатися як представницька, так і виконавча гілки влади. Це зумовлено великим обсягом питань, які потрібно вирішувати вчасно та ефективно.
– Завжди наголошую: якщо в обласних адміністраціях запровадили посаду заступника керівника з питань євроінтеграції, а також із діджиталізації, то має бути й заступник керівника, що займатиметься питаннями ветеранів – захисників та захисниць. Я повідомила керівництву Міністерства у справах ветеранів, що Українська асоціація районних та обласних рад готова ініціювати це питання перед Офісом Президента, щоб у обласних адміністраціях була введена така посада.
У Харківській обласній раді створено комунальне підприємство «Пліч-о-пліч», де ветерани можуть вирішити свої питання. Найближчим часом збираємо нараду за участі ветеранів, щоб наше КП отримало фідбек, що найбільше їх турбує, які є проблемні моменти.
Очікую, що наше комунальне підприємство ефективно вирішуватиме поставлені перед ним питання, а також на підтримку обласної військової адміністрації. Потрібно бути готовими до того, що коли війна закінчиться, наші захисники та захисниці повернуться додому, їм буде потрібна наша підтримка, – вважає Тетяна Єгорова-Луценко.
Підтримка Сил оборони та обласні конкурси
На позачерговій сесії, що відбулася минулого місяця, Харківська обласна рада схвалила рішення про продовження дії регіональної програми територіальної оборони на наступні три роки. За словами Тетяни Єгорової-Луценко, на її фінансування передбачено більше мільярда гривень.
– Заклали якомога більшу суму. Враховуючи безпосередньо запит, який надходить від Сил оборони, ми задовольняємо потреби в рамках програми. Фактично рішення про продовження дії програми тероборони відкриває можливість обласній раді продовжити брати участь у фінансуванні оборону регіону, – пояснює голова обласної ради.
Минулого року обласна рада направила кошти, які передбачалися на фінансування обласних конкурсів «Разом в майбутнє» та «Ефективна медицина в громаді», на підтримку Сил оборони.
– Рішення, чи будуть цьогоріч фінансуватися обласні конкурси «Разом в майбутнє» та «Ефективна медицина в громаді», ще не прийняли, бо зараз лише початок січня. Таке рішення приймається колегіально з головами фракцій. Наразі зробили запит до обласної військової адміністрації, куди саме у 2024 році були використані 60 мільйонів гривень, які мали йти на обласні конкурси. За моєю інформацією, обласна військова адміністрація абсолютно прозоро закупила на цю суму все, що було необхідно військовим за їхніми запитами.
Стосовно фінансування конкурсів у 2025 році, думаю, що визначимося з головами фракцій найближчим часом. Дійсно, громади чекають на ці конкурси, їм подобається ідея співфінансування, за рахунок чого можна купити обладнання, провести благоустрій,, відремонтувати приміщення і таке інше. Але будемо дивитися, вирішувати, – говорить Тетяна Єгорова-Луценко.
Раніше «Слобідський край» розповідав, яких оновлень зазнає регіональна стратегія розвитку і що там залишиться без змін.
Читайте також:
Реабілітація та матеріальна підтримка: на Харківщині готують дорожню карту для Захисників