Скорочення закладів та обмеження доступу до освіти: які ризики бачать у новому законопроєкті
Українська асоціація районних та обласних рад рекомендує не розглядати у парламенті проєкт закону щодо вдосконалення формування мережі ліцеїв.
Як повідомила президент УАРОР, голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко, за її ініціативою Правління Асоціації провело позачергове засідання для обговорення проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв».
Предметом обговорення стали дві редакції законопроєктів, зокрема альтернативний проєкт. У підсумку дискусії Правління Асоціації одностайно прийняло рішення, що законопроєкти мають бути відкликані.
Тетяна Єгорова-Луценко наголосила на тому, що наразі ефективний розвиток освіти в Україні ускладнює низка чинників.
«Непроста ситуація в освітньому процесі спочатку виникла через пандемію, а нині доводиться долати наслідки війни. Водночас пріоритетним для нас має бути дотримання конституційного права дітей у сфері освіти, зокрема її доступність за місцем проживання», – зазначила очільниця УАРОР.
Розглянувши законопроєкти, Правління Асоціації вказало на ризики, якими загрожує їх прийняття:
- скорочення кількості ліцеїв;
- обмеження доступу до освіти для дітей у сільській місцевості;
втрата робочих місць вчителями; - припинення державного фінансування здобуття повної загальної середньої освіти в комунальних закладах освіти;
- перегляд уже прийнятих рішень органами місцевого самоврядування щодо формування мережі закладів освіти.
«Всі ці позиції не тільки стануть причиною виникнення у населення відчуття несправедливості, але й суттєво підірвуть довіру до державної освітньої політики», – переконана Тетяна Єгорова-Луценко.
Також вона вважає, що у розглянутій редакції проєкту закону не дотримується принцип територіального обслуговування, особливості навчання дітей у прифронтових, тилових регіонах та гірських населених пунктах.
«Крім того, запропонована конструкція може обмежити автономію громад щодо права самостійного формування мережі закладів освіти. Документ також несе потенційну суперечність Європейській хартії місцевого самоврядування, якою гарантується право громад самостійно вирішувати питання місцевого значення. Складно в умовах воєнного стану проаналізувати наявну мережу ліцеїв, визначити кількість учнів на місцях та планувати відповідну мережу», – заявила Тетяна Єгорова-Луценко.
Правління УАРОР дійшло висновку, що законопроєкт у нинішній редакції є неприйнятним і потребує єдиного системного підходу щодо вдосконалення механізмів формування мережі комунальних ліцеїв. Асоціація готова продовжити консультації щодо законопроєктів.
Раніше «Слобідський край» повідомляв, що представники Харківської області взяли участь у сесії Європейського комітету регіонів, де обговорювали підтримку українських громад, міжнародну співпрацю та відновлення.