Степанич
Тиждень тому моїй онучці Оленці виповнилося 18 років. Вона в нас така розумниця і свідома дівчина, заявила, що обов’язково піде на вибори цього літа. Під час президентської кампанії вона ще не мала такої змоги. А я хоч і мав право голосу, та не використав його, бо не знав, як змінити місце голосування. Річ у тому, що я маю луганську реєстрацію місця проживання. До дітей був змушений переїхати, коли в моєму рідному місті почалася війна. Ще кілька моїх нових знайомих, також переселенців, теж не ходили на вибори, бо «забагато клопоту з усілякими документами». Але Оленка для мене стала прикладом, і я вирішив цього разу – 21 липня – обов’язково прийти на виборчу дільницю. Онука допомогла знайти в Інтернеті адресу найближчого відділу реєстру виборців. Під час президентських виборів по телевізору бачив, які великі були черги охочих змінити місце голосування. Казали, що людям доводилося по кілька годин стояти в чергах. Тож я вирішив свою справу не відкладати на потім і вже зранку наступного дня пішов до відділу реєстру виборців. І не помилився – окрім мене, відвідувачів не було, тож я не тільки змінив свою виборчу адресу, а й розпитав усі нюанси для своїх знайомих.
Для переселенців
Із собою у відділ реєстру я взяв паспорт, його ксерокопію, ідентифікаційний код, довідку переселенця та про всяк випадок ще й пенсійне посвідчення.
«Оце ви підготувалися, Олександре Степановичу!» – з посмішкою сказали мені дівчата у відділі. Виявляється з документів потрібен був лише один паспорт. Навіть його ксерокопію не обов’язково було нести, у відділі все б могли зробити самі. Але мені все ж таки здається, що ксерокопію краще взяти із собою: по-перше, час заощадите, по-друге, не в усіх відділах реєстру виборців є ксерокси. Кожну ксерокопію я завірив – поставив дату та свій підпис.
Начальниця відділу (така приємна жіночка) пояснила, що наразі процедура тимчасової зміни місця голосування максимально спрощена – потрібен тільки паспорт і жодних додаткових довідок. 29 травня 2019 року Центральна виборча комісія прийняла постанову № 910, яка скасовує пункт надання підтверджувальних документів.
Я поставив свій підпис у відповідній заяві й отримав посвідчення, у якому йдеться, що виборцю тимчасово змінено місце голосування на таку-то дільницю. Кажуть, що на вибори можна буде прийти й без цього посвідчення, у списках виборців вас знайдуть за паспортними даними. Але я все ж таки цей бланк візьму із собою. Про всяк випадок.
Перед тим, як оформити мені цей документ, начальниця відділу реєстру запитувала, де б я хотів голосувати. Запропонувала кілька дільниць, розташованих неподалік від нашого дому. Я обрав ту, куди піде голосувати вся моя родина – школу, у якій працює вчителькою моя невістка Тамара.
Увесь процес зміни місця голосування в мене зайняв кілька хвилин. Начальниця сказала, що поки черг немає, а от в останні два тижні перед виборами (принаймні так було на президентських) тут яблуку ніде було впасти. До речі, вона додала, що її відділ реєстру працює без вихідних, але такий графік не всюди. Тож цю інформацію кожен повинен уточнювати у своєму відділі, достатньо просто зателефонувати. Останній день, коли ще можна буде змінити місце голосування, – 15 липня.
Дівчатка у відділі реєстру виборців мене попередили, що на своїй дільниці я отримаю тільки один бюлетень – із загальнонаціональним партійним списком. А от за кандидата в мажоритарному окрузі я проголосувати не зможу. Мені пояснили, що закон не дозволяє голосувати за «мажоритарника» з чужого округу. Однак якщо змінити дільницю в межах свого округу, то можна буде віддати свій голос і за партію, і за кандидата «мажоритарника». А от чи залишиться голосування за нардепів на округах на наступних парламентських виборах – велике питання. Цю мажоритарну складову хотіли виключити вже на цих дострокових виборах у Верховну Раду, проте не сталося.
Заразом я вирішив дізнатися, чи зможуть переселенці взяти участь у місцевих виборах, які заплановані на 2020-й. Але мені повідомили, що поки що закон це забороняє, однак час ще є, і, можливо, у нього внесуть зміни. Водночас працівники відділу реєстру виборців зазначили, що є прецеденти, коли переселенці добивалися такого права через суд.
Виконав я прохання і своєї нової приятельки Зінаїди Петрівни – дізнатися, чи може вона взяти участь у виборчому процесі. Зінаїда Петрівна також переселенка, зараз живе в тому ж селі, що і я, але в липні збирається поїхати до своїх родичів у зону проведення Операції об’єднаних сил. Виявилося, що й вона може змінити тимчасово місце свого голосування. Порядок дій простий: з паспортом прийти в найближчий відділ реєстру виборців і повідомити, у якому населеному пункті збираєтеся голосувати. Працівники відділу перевірять, чи будуть там відкриватися дільниці, та підкажуть, яка з них найближча до того місця, де ви будете проживати. До речі, всю цю інформацію можна знайти й самостійно на сайті Державного реєстру виборців.
База даних одна, і відділи реєстру працюють на всій території, підконтрольній Україні.
Якщо ви сумніваєтеся, чи змінили вам місце голосування, то можете перевірити це на сайті Державного реєстру виборців у розділі «Перевірка включення». У розділі «Пошук дільниці» можете здійснити пошук виборчої дільниці за адресою або на мапі. А в розділі «Мої вибори» – знайдете інформацію про всі виборчі кампанії, у яких можете взяти участь.
Коли зібралися у відпустку
Багато хто з моїх знайомих у липні зібрався їхати у відпустку. Одні вже купили путівки в санаторій у Карпатах, інші взагалі за кордон зібралися. Але всі вони не хочуть втрачати нагоди проголосувати. Тож я дізнався і для них усі нюанси.
Виявилося, у цьому разі зміна місця голосування така сама, як і в мене, – прийти з паспортом до найближчого органу реєстру виборців. І жодних додаткових документів – квитків, броні в готелі чи підтвердження відряджень.
«З документів потрібен лише тільки паспорт, усе інше – відповідальність виборця», – повідомила мені начальниця відділу реєстру виборців.
Заразом вона підкреслила, що є країни, де дільниці для голосування працюватимуть лише у столицях, а в деяких узагалі працюватиме лише одна дільниця на кілька країн. Тож потрібно врахувати й цей момент.
Виборчі дільниці відкриваються у приміщеннях українських посольств і консульств. З їх повним переліком можна ознайомитись на сайті МЗС України. Важливо, що до списків виборців на закордонних дільницях автоматично потрапляють українці, які стали на консульський облік.
Товариш мого сина наразі живе у Франції, але на консульському обліку поки що не перебуває, однак проголосувати також хоче. Для цього йому потрібно прийти до дипломатичної установи й написати заяву про зміну місця голосування.
Ще один товариш мого сина працює за кордоном, але на вибори планує приїхати в Україну до батьків. Так-от – він також зможе проголосувати. Знову ж таки для цього потрібно прийти в консульство й написати відповідну заяву. Можна заяву написати і в Україні – у відділі реєстру виборців, але встигнути це треба зробити до 15 липня.
Важливо! Якщо ви вже змінили тимчасово місце голосування, але за якихось причин передумали виїжджати, то обов’язково знову прийдіть туди, де писали заяву про зміну місця голосування, щоб скасувати це. Знову ж таки встигнути потрібно все це зробити до 15 липня.
Немає якихось особливостей і для військових. Як і раніше, вони голосуватимуть у своїх частинах чи за місцем проживання. А якщо в день виборів у них відрядження до зони проведення ООС, то алгоритм зміни місця голосування такий саме, як і в інших громадян України.
Читайте також: Я вперше голосуватиму на виборах: що треба знати
Вітаємо, ми родина Слободенків: тато й чоловік Сашко, а для друзів Сан Санич, ветеран військової служби. Мама й дружина Тамара, учителька історії у школі. Тато Сашка та дідусь Олександр Степанович (Степанич), переїхав до родини з невеличкого містечка на Донбасі, з якого довелося тікати через війну. Донечка й онучка 18-річна Оленка. Незабаром, 21 липня, ми всією родиною збираємося йти голосувати на парламентські вибори. Та в нас, як і в багатьох з вас, накопичилося чимало запитань. Для цього разом з експертами розберемося в основних політичних моментах, фіксуватимемо на карті порушення в нашому краї та вестимемо свій блог у Фейсбуці. Також підписуйся на наш перший політичний комікс в Інстаграмі. Долучайся до нас, якщо, як і ми, хочеш не помилитися з вибором політиків, бо всі кажуть красиво, а на ділі маємо те, що маємо. Надсилай нам свої запитання і думки поштою або електронним листом на [email protected]. Зробімо свідомий вибір 21 липня.