Два роки після деокупації: чим живе Балаклійська громада

Громади на зв'язку
11.09.2024 13:20 Балаклія
Знак "Я люблю Балаклію"/Фото: Балаклійська МВА Знак "Я люблю Балаклію"/Фото: Балаклійська МВА

Балаклійська громада була звільнена восьмого вересня 2022 року. Незважаючи на періодичні обстріли, тут відбудовують житло, об’єкти соціальної та критичної інфраструктури і допомагають ЗСУ. 

До повномасштабного вторг­нення рф у громаді проживало близько 43 тисяч населення. В окупацію кількість людей зменшилася до 13 тисяч, вісім з яких залишались у Балаклії. На сьогодні, за приблизними підрахун­ками, у громаді проживає до 30 тисяч мешканців. Повернення до відносно мирного життя починалося з розмінування.

Розмінування триває

На початку повномасштабного вторгнення окупанти зайняли 21 із 37 населених пунктів громади. За пів року їм удалося замінувати понад 84 тисячі гектарів.

начальник Балаклійської МВА Віталій Карабанов

Очільник Балаклійської МВА Віталій Карабанов

– Розмінування територій розпочалося відразу після деокупації. Вже розміновано 29 724,48 гектара площ, у тому числі механізованим способом – 347,52 гектара. Вдалося знешкодити 6234 одиниці вибухівки, обстежити майже півтори тисячі інфраструктурних об’єктів, узбіч доріг, ліній електропередач та приватних домоволодінь, – розповідає начальник Балаклійської МВА Віталій Карабанов.

Розмінування у громаді не припиняється ні на день. Цю роботу виконують підрозділи ДСНС, Державна служба спеціального транспорту, Вибухотехнічна служба Національної поліції України та неурядові організації протимінної діяльності, які мають відповідні сертифікати.

– Найбільш засміченими вибухівкою залишаються Гусарівський, Волохово-Ярський, Новогусарівський, Вербівський, Яковенківський старостинські округи, – зазначає очільник Балаклійської МВА.

Також потребують обстеження та розмінування 45 184 гектари земель сільськогосподарського призначення. На сьогодні в обробітку знаходиться 27251,4 гектара орних земель, які були перевірені та розміновані.Також саперам треба буде перевірити ліси, посадки, луки.
Розмінування території Балаклійської громади
Робота саперів на території Балаклійської громади

Щоб поверталися люди

Кошти міського бюджету та інших джерел надходження у першу чергу скеровуються на ремонт житлових будинків, об’єктів соціальної та критичної інфраструктури.

– Внаслідок російської агресії з 254 житлових багатоповерхівок чотири були зруйновні повністю, значні пошкодження мав 31 будинок, середні та незначні – 83 і 136 відповідно. Капітальні та поточні роботи виконані у 225 будинках. Також упродовж 2022–2024 років завдяки підтримці благодійних фондів та організацій по ста­ростинських округах відновлено 1285 приватних будинків, ще на 462 – ведуться роботи, – говорить Віталій Карабанов.

Ремонту та модернізації зазнали також 10 котелень, тепломережі та мережі водопостачання і водовідведення, водозабори та каналізаційні станції.

– Нам удалося поліпшити стан доріг комунальної власності. Ремонтні роботи були розгорнуті на дорогах як з асфальтовим, так і з ґрунтовим покриттям. Крім цього, ми відновили мости через річку Сіверський Донець неподалік села Байрак, біля села Вербівка, через річку Волоська Балаклійка між селами Борщівка та Яковенкове, а також поєднали переправою села Крейдянка та Первомайське, – каже начальник МВА.
Тимчасова переправа перекинута через річку Балаклійку в Балаклії. Розробляється проєкт­но-кошторисна документація для подальшого відновлення мосту. Також розробляється проєкт­но-кошторисна документація на ремонт шляхопроводу, який зазнав незначних ушкоджень.

Місто Балаклія

Центральна частина міста Балаклія

За рахунок коштів міського бюджету у 2023–2024 роках у Балаклії та на центральних вулицях населених пунктів старос­тинських округів відновлене вуличне освітлення.

– Основною перепоною, через яку вповільнюються ремонтні роботи у громаді, є дефіцит коштів у міському бюджеті. Для того щоб забезпечити громаді повноцінне функціонування, Балаклійська міська військова адміністрація продовжує спів­працювати з міжнародними благодійними фондами та державним Фондом ліквідації наслідків збройної агресії, – говорить Віталій Карабанов.

Як працює «єВідновлення»

За державною програмою «єВідновлення» жителі громади подали 3696 заяв на компенсацію за пошкоджене та знищене майно. Комісія взяла в роботу 3625 заяв, за результатами розгляду яких складено 3159 чек-листів на загальну суму 254,39 мільйона гривень.

Розпорядженням військової адміністрації затверджено виплати 3149 заявникам на загальну суму 253,4 мільйона гривень.

– Виплати отримали 3038 заявників на суму 231,4 мільйона гривень. Із них 134 заявники отримали перший платіж – дві третіх від призначеного – на загальну суму 29,9 мільйона гривень, 51 заявник отримав другий платіж – решту від призначеного – в сумі 4,7 мільйона гривень, – зазначає очільник МВА.

Ремонтні роботи завершив 421 заявник. Проведено 34 вибіркові фінальні верифікації, за результатами яких підтверджено цільове використання отриманих коштів. Відзвітували про завершення проміжного етапу робіт 62 заявники, проведено 55 проміжних верифікацій, за результатами яких підтверджено цільове використання коштів та погод­жено виплату другого платежу.

– На компенсацію за знищені об’єкти подано 410 заяв. У роботу взято 403 заяви, при розгляді яких прийнято 218 рішень комісії про надання компенсації заявникам. Сформовано 214 сертифікатів на придбання нового житла на суму 288,9 мільйона гривень та надано чотири грошові компенсації на відбудову в сумі 7,1 мільйона гривень, – підкреслює Віталій Карабанов.

По 129 заявах не підтверд­жено факт знищення майна та відмовлено з рекомендацією подати заяву на отримання коштів на відновлення пошкодженого об’єкта.

Промисловість
та агробізнес

Майже вся промисловість Балаклійської громади зазнала критичного падіння обсягів виробництва. Сталося це через пошкоджену та знищену окупантами цивільну і виробничу інфраструктуру, труднощі з логістикою та брак обігових коштів. У перші місяці війни більшість підприємств була змушена призупинити виробництво, тисячі людей втратили робочі місця.
На території громади до початку великої війни виробничу діяльність провадили ПрАТ «Балцем», завод з виробництва сухих будівельних сумішей філія Хенкель Баутехнік (Україна), ТОВ «Балаклійський шиферний завод», ТОВ «Завод молочних виробів», ДП «Балаклійське лісове господарство», видавничий будинок «Балдрук». Вони були основними серед бюджетоутворюючих.

філія Хенкель до війни

Такий вигляд мала філія Хенкель Баутехнік (Україна) до війни

 – Балаклійський цементний зазнав значних руйнувань через активні бойові дії. Відновлювати його діяльність на сьогодні економічно недоцільно через вкрай енерговитратне вироб­ництво. Великої шкоди ворог зав­дав і виробничим потужностям ТОВ «Завод молочних виробів», яке до війни займалося переробкою молока, виробництвом вершкового масла та сиру, оптовою торгівлею молочної продукції. На сьогодні під­приємство також не працює, – зазначає очільник МВА.
Повномасштабне вторгнення спричинило часткове зниження ділової активності під­приємств – платників податків. Це пов’язано з пошкодженням або викраденням їхнього майна під час окупації, проблемами з постачанням сировини, зменшенням обсягу замовлень, втратою можливостей для збуту та проблемами з логістикою.
До війни на території Балак­лійської громади здійснювали господарську діяльність 35 сільгосппідприємств. Упродовж двох років, які минули після деокупації, не всі і далеко не в повному обсязі відновили свою роботу.
– Не працюють агроформування у Вербівському, Новогусарівському і Яковенківському старостинських округах. Але відновилося одне з найпотужніших фермерських господарств, яке знаходиться у Волохово-Ярському старостинському окрузі. Там самотужки впоралися з розмінуванням і працюють. Усього стали до роботи близько 60 % сільськогосподарських підприємств, – зауважує Віталій Карабанов.
В округах успішно завершили жнивну кампанію, триває посівна, проводяться інші агротехнічні заходи.

Допомога ЗСУ
наближає Перемогу

Балаклійська громада вдячна Силам оборони України за звільнення і постійно підтримує військових.

– На кінець серпня в рамках Програми підтримки військових частин Збройних Сил України на 2023–2024 роки з бюджету Балак­лійської територіальної громади виділено субвенцію у сумі 9 мільйонів 714,2 тисячі гривень.

 Кошти скеровані на зміцнення матеріально-технічної бази підрозділів військових частин ЗСУ – 300 тисяч гривень; військове спорядження – 7 мільйо­нів 214,3 тисячі гривень; пально-мастильні матеріали – 500 тисяч гривень; на інші потреби – 1 мільйон 699,9 тисячі гривень, – говорить очільник МВА.

На виконання Програми забезпечення заходів територіаль­ної оборони Балаклійської міської територіальної громади на 2023–2025 роки придбано та передано військовим частинам майна на загальну суму 5 мільйонів 346,5 тисячі гривень.

Мешканці Гусарівки Балаклійської громади приготували бійцям домашні обіди

Жителі села Гусарівка Балаклійської громади приготували бійцям ЗСУ домашні страви

У громаді також діють відразу декілька волонтерських осередків, які плетуть для бійців маскувальні сітки, «кікімори», готують домашні страви, печуть пироги, працюють на інші потреби фронту.

Раніше ми писали, що відбувається в Ізюмському районі за два роки після деокупації.

Також нагадаємо скільки дітей пішли до школи у деокупованих громадах Харківського району.