Квіти як порятунок від війни: проникливі історії жителів Балаклійської громади

Замість знищеної обстрілами дачі пані Анна створила клумбу, а пан Олександр мріє перетворити Балаклію на місто-сад

09.07.2024 10:50

Анна Федосова і пан Олександр із Балаклійської громади об’єднані не тільки земляцтвом. Вони займаються садівництвом і квітникарством. Через війну жінка залишилася без дачі, де тридцять років насаджувала дерева і квіти. А чоловік втратив двісті унікальних рослин із своєї півтисячної колекції.

Жителька Балаклії посеред клумби, які засадила своїми руками Балаклійчанка Анна Федосова серед квітів, які виплекала власноруч

«Бажаю вам пережити війну»

Балаклійчанка Анна Федосова незадовго до війни переживала один із найскладніших періодів у своєму житті. Вона розривалася між лікарнею у Харкові, де після складної операції проходив лікування чоловік, і доглядом за лежачою свекрухою. Коли чоловік був уже вдома і вони разом поралися біля його матері, та несподівано видала:

– Бажаю вам пережити війну.

Тоді ці слова списали на стан хворої жінки і розвивати тему, звісно, не стали.

– Було це щонайбільше за двадцять днів до повномасштабного вторгнення. І коли о пів на п’яту ранку 24 лютого я почула вибухи з боку Ізюма, то усвідомила істинний зміст слів моєї свекрухи. Вона була мудрою жінкою, відчувала, що війна невідворотна, і бажала нам сил пережити її.

На другий день війни свекрухи не стало. Коли її поховали, пані Анна спробувала переключитися на дачні клопоти. На підвіконнях піднімалася розсада перцю і помідорів. Жінка, як завжди, планувала свою дачну весну.

Фрагмент паркана біля клумби для ошатності Фрагмент огорожі довкруж клумби, зроблений чоловіком пані Анни Віктором

Пряме влучання у дачний будиночок

Тридцять років подружжя Анни і Віктора Федосових мало дачну ділянку на площі шість соток у селі Щурівка. Свого часу звели там двоповерховий будиночок, підвели всі комунікації, поставили альтанку, розробили грядки, насадили фруктових дерев, кущів і квітів.

– Ми обоє пенсіонери. Щороку з березня по листопад включно жили на дачі і хазяйнували там. Місцина прекрасна: на березі річки, закільцьована у хвойний ліс. Хто ж знав, що Щурівка, яка входить до Новогусарівського старостинського округу, опиниться на лінії вогню, – розповідає Анна Федосова.

Чимало людей, хто мав там будиночки, прийняли рішення пересидіти в них війну. Коли міст підірвали, а обстріли стали нестерпними, люди вибиралися із Щурівки вбрід.

– Ми б теж там були, але чоловік ще не зовсім добре почувався після операції, тому залишалися вдома у Балаклії. Пригадую, як сиділи в підвалі, а поруч не знаходила собі місця сусідка. Її дорослий онук повинен був подолати річку вбрід і прийти до неї у Балаклію. Зв’язку не було, як дізнаєшся, де хлопець? Коли сусідчин онук прийшов, то приніс їй скромний букетик з пролісків. Бабуся – в плач. То цілує онука, то притискає до грудей проліски, – говорить пані Анна.

У перші дні, як тільки починався обстріл, Федосови спускались у підвал. Обстріли були постійними, але з третього поверху у віці за сімдесят не набігаєшся. Тож стали ховатись у ванній.

– Одного літнього дня все-таки спустились у підвал. Коли все вщухло, пішли додому. Щойно почали підніматися сходами, як зовсім близько розірвався снаряд. Він вибухнув біля вхідних дверей до під’їзду. Секунди врятували нам життя, – згадує жінка.

Уже після деокупації міста друг родини і сусід по дачі побував у Щурівці. Він і розповів Федосовим, що було пряме влучання, і від їхнього будинку нічого не залишилося.

– У мене там росли десятки кущів троянд, півоній, маків. Я вже не кажу про груші з яблунями. Спершу була думка поїхати і викопати хоча б троянди з півоніями, але село щільно заміноване. Не хочеться наражати себе на небезпеку, хоча серце за тією красою болить, – говорить пані Анна.

Сліди прильоту на дверях до під’їзду, в якому живе Анна Федосова Двері під’їзду, в якому живе пані Анна, зберігають відмітини від осколків

Клумба біля будинку

Сидіти склавши руки не в правилах пані Анни. Вона засадила квітами клумби біля свого під’їзду. Нарциси, тюльпани, троянди, юка, чорнобривці і ще багато різних квітів ростуть на клумбі, над якою вона, як сама говорить, оформила шефство.

– Ще й яблуньку посадила. Може, Бог дасть, діждуся з неї і плодів, – мріє жінка.

Її чоловік, який знається на роботі з деревом, огородив клумбу низеньким парканчиком. На клумбі немає й бур’янинки, бо за нею дбайливо доглядає садівниця.

– Уже третій рік як знайомі віддали нам половину свого городу. Ми з чоловіком маємо пенсію, могли б купити собі овочів. Та не можу я без роботи на землі, люблю, коли вона квітує, радує плодами. Однак найбільше люблю за те, що відволікає від теми війни, дарує задоволення від праці, – пояснює Анна Федосова.

Столітні груші

Пан Олександр живе в селі Балаклійської громади. На подвір’ї, яке засаджене фруктовими і декоративними деревами та рясно заквітчане, найстарішими є дві груші.

Півонія з квіткової колекції Олександра Ось такі півонії ростуть на подвір’ї пана Олександра 

– Любов до всього, що проростає із землі, мені передалася від діда та прадіда по батьківській лінії. Вони займалися землеробством і садівництвом. У прадіда і землі були в обробітку, і садок, який займав узвишшя над ставком. Він був не лише заможним, а й освіченим чоловіком. За сімейними переказами, незадовго до початку Першої світової війни прадід у своїх комерційних справах відправився до Грузії. Звідти привіз не тільки рецепт справжнього вина, а й два саджанці груші. Вони добре укоренилися на нашому дворі. Тим грушам уже більше ста років, але вони й досі плодоносять, –розповідає Олександр.

Свого часу він закінчив хіміко-біологічний факультет Харківського педагогічного університету імені Сковороди, працював в обласному центрі у ботанічному саду. На початку двохтисячних виїхав до Криму, де займався ландшафтним дизайном. У 2014 році, через неприйняття російської окупаційної влади, повернувся в рідне село і зайнявся вчителюванням.

Деревоподібна півонія Деревоподібна півонія - квітка, яку Олександр мріяв мати з дитинства

– Наші долі з прадідом багато в чому схожі. Він теж був учителем, хоча й без університетського диплома. Прадід навчав сільських хлопчаків чоботарській справі. Узимку, коли роботи на землі не було, діставав з горища дерев’яні колодки і шив чоботи на замовлення. Старші родичі розповідали, що сам Григорій Данилевський, письменник, який мав садибу в сусідньому селі Пришиб, замовляв йому взуття. Секрети ремесла, яким володів досконало, передавав сільській дітворі. Плати не брав, за науку вони у сезон допомагали йому в садку. Ті колодки зберігаються на нашому обійсті як родинна реліквія, – каже пан Олександр.

Чоловік із задоволенням згадує, що малим його дуже дивував персик, який ріс у саду вже його діда.

– Сьогодні персиковим деревом нікого не здивуєш, а наприкінці сімдесятих років минулого століття мало хто в нашій місцевості міг похвалитися його плодами. Яблуні, сливи, груші були в кожному дворі, а от персик, мабуть, ріс тільки у нас. Я теж люблю рідкісні дерева, але перевагу надаю не фруктовим, а декоративним, – ділиться спогадами дитинства пан Олександр.

Замовляв кактуси з Оклахоми

Уже у п’ятому класі малий Сашко вважав себе прихильником флори, і не тільки через те, що засвоїв більшу частину п’ятитомного видання «Життя рослин». На той час він уже мав у своїй бібліотеці книги про кактуси, першу з яких йому подарувала вчителька біології Людмила Кривоніс.

Колючі фаворити, які Олександр замовляв аж з Оклахоми Кактуси на першому місці серед улюблених рослин пана Олександра

– Це була дивовижна жінка. На заняттях вона постійно розкривала перед нами якісь дива з життя рослин, передплачувала різні наукові посібники з біології, двічі на літо влаштовувала нам подорожі до різних куточків тоді ще радянського союзу. Так, у Сухумі перша наша екскурсія була до ботанічного саду. Її любов до рослин передалася і мені. Дуже швидко всі підвіконня батьківського будинку були рясно заставлені кактусами. Вони стали предметом мого поклоніння, – розповідає Олександр.

Пан Олександр найбільше любить кактуси Один із сотень кактусів, вирощених Олександром

Незадовго до війни колекція кактусів пана Олександра нараховувала півтисячі екземплярів. Він замовляв насіння рослин навіть у штаті Оклахома. Всього вісім днів – і посилка вже отримана. Війна внесла свої корективи в життя чоловіка: через постійний стрес загострилась давня хвороба, він подовгу бував у лікарні і не міг доглядати за своїми рослинами.

- Із 500 кактусів сьогодні у кращому випадку нараховується 300. Мені дуже шкода, та на них здоров’я майже не залишається. Хоча кактуси, а також півонії, не дали мені згинути в окупацію. Думки про те, що треба щодня підійматися і доглядати за рослинами, додавали мені сил, – каже Олександр.

Перетворити Балаклію на місто-сад

Є у пана Олександра мрія, яка з’явилася через спостереження за природою Балаклії.

– За декілька років до війни я посадив у себе на подвір’ї субтропічне декоративне дерево павловнію. Саджанець прижився, але пізні весняні приморозки згубили його. А в друга у Балаклії павловнія перетворилася на красиве ошатне дерево. Це наштовхнуло мене на думку, що там після війни можна створити місто-сад, – розповідає чоловік.

За спостереженнями пана Олександра, у Балаклії особливий мікроклімат. Імовірніше за все, його створюють міські комунікації, багатоповерхівки, географічне розташування міста. Друг Олександра виїхав із родиною з окупації, тож за деревами ніхто не доглядає, а вони знай собі ростуть.

– Війна забирає у людей у нашій прифронтовій громаді багато сил, тож енергетична перезарядка обов’язкова. Після перемоги неодмінно знайдуться професіонали-ентузіасти, які візьмуться за справу перетворення Балаклії на місто-сад. Ще зовсім недавно вдивовижу були магнолії, а сьогодні ними вже нікого не здивуєш. Навесні, коли вони квітують у центральному парку Балаклії, люди радо влаштовують біля них фотосесії, роблять селфі, – каже Олександр.

  Оперативні новини читайте в нашому Telegram

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися