Розмінування та відновлення: як живе деокупована Балаклійська громада

01.08.2023 13:20 Балаклія
Фото: Лариса Гнатченко Фото: Лариса Гнатченко

Війська рф увійшли на територію Балаклійської громади в перші дні повномасштабного вторгнення. Для місцевих жителів це стало справжнім випробуванням. Майже рік минув відтоді, як громаду звільнили. Сьогодні всі зусилля місцевих жителів скеровані на подолання наслідків окупації. 

 Пріоритет номер один – розмінування

Серед пріоритетних завдань начальник Балаклійської міської військової адміністрації Віталій Карабанов першим називає розмінування. За його словами, територія громади так рясно засіяна вибухонебезпечними предметами, що самотужки, без допомоги іноземних партнерів, не обійтися. Харківська область, Балаклійська ОТГ, серпень 2023

– Ми наштовхуємось на протитанкові міни, складені у так звані «сандвічі». Ворог викладав вибухівку не тільки щільно, а й в декілька шарів. Це потребує і додаткових вузькопрофільних спеціалістів, і додаткового часу, – говорить начальник Балаклійської міської військової адміністрації.

Це дуже актуальна проблема для місцевих аграріїв. Більшість з них не стали чекати, поки до них дійде черга на розмінування, і звернулися до тямущих технарів. Спеціалісти перетворили звичайний трактор Т-150 на машину для розмінування на дистанційному керуванні.

Так були обстежені поля в ТОВ «Річленд Інвест» на території Шевелівського старостинського округу. Виявили чимало вибухонебезпечних предметів. Ці території не були окуповані, проте піддавалися інтенсивним артобстрілам і авіаударам.

– Відзначилися і балаклійські комунальники. Майже в центрі міста через високий ризик підірватися на міні «пелюстка» залишалася невпорядкованою ділянка землі. Колектив автотранспортного цеху нашого комунального підприємства самотужки переробив малогабаритний навантажувач на технічну «новинку» зі знищення мін цього типу, – розповідає Віталій Карабанов. Харківська область, Балаклійська ОТГ, серпень 2023

Щодня в Балаклійській громаді працюють піротехніки, бо роботи з розмінування вистачає на всіх.

 Пріоритет номер два – відновлення

Сьогодні у черзі на відновлення – 51 об’єкт соціального призначення, а також близько 3 тисяч квартир і до 4 тисяч будинків з ушкодженнями різного ступеня. Є серед них і повністю зруйновані. Харківська область, Балаклійська ОТГ, серпень 2023

– Серед населених пунктів громади, житловий фонд яких зруйнований на 50 і більше відсотків, Нова Гусарівка, Гусарівка, Чепіль, Шевелівка, Протопопівка, Петрівське. Визволення до нас прийшло, коли вже повернуло на холоди. Зимували тяжко, але завдяки допомозі будівельними наборами, яка надійшла від обласної військової адміністрації, міжнародних донорів, люди змогли тимчасово затулити дверні й віконні прорізи дошками USB, захисною плівкою та тарпауліном накрити дах, – інформує начальник Балаклійської МВА.

У Балаклійській громаді працюють комісії з обстеження руйнувань і ушкоджень, аби люди змогли отримали компенсацію від держави за пошкоджене житло. Сьогодні вже пішли виплати в розмірі до 200 тисяч гривень тим, чиє житло має легкі руйнування. Власники за рахунок отриманих коштів можуть вставити вікна, полагодити дах, запустити систему опалення.

За словами Віталія Карабанова, у серпні запрацює механізм компенсації, який передбачає виплати в сумі до півмільйона гривень. Тому комісії з обстеження працюють інтенсивно, аби люди якнайшвидше отримали гроші.

Чималих руйнувань у Балаклійській громаді зазнали й навчальні заклади. За інформацією начальника міської військової адміністрації, з 14 навчальних закладів практично всі мають пошкодження різного ступеня. Волохово-Ярська, Петрівська, Новогусарівська та Вербівська школи зазнали значних ушкоджень, Асіївська – знищена повністю.

– Якщо ми зможемо підготувати укриття та нам дозволять, то офлайн-навчання почнеться, – зауважує Віталій Карабанов.

 Піддавали тортурам, кидали до катівень

Окупанти не тільки грабували та руйнували житло, а й катували людей. За найменшої підозри, а то й без такої, кидали їх до катівень.

– Тільки по Балаклії можна назвати дві – у підвалі видавничого будинку «Балдрук» і в камерах Балаклійського відділу поліції. Тиснули на людей морально і фізично. Не всі витримували, переходили до них на службу і ставали колаборантами. Знаходилися й такі, хто добровільно ставав з ними в один стрій. Упевнений, що органи безпеки і правопорядку розберуться з кожним з них і винесуть справедливе покарання, – зазначає Віталій Карабанов.

 Половина жителів повернулася

До війни у громаді проживали майже 50 тисяч людей. Наразі їх кількість коливається в межах 20 тисяч.

За словами начальника Балаклійської міської військової адміністрації, від повернення людей утримують і близькість фронту, і відсутність або непридатність до проживання житла, і неможливість зайнятися довоєнною професійною діяльністю.

Для тих, хто не виїздив або повернувся додому, у громаді створені всі необхідні умови для повноцінного проживання. Відновлено комунікації, налагоджено транспортне сполучення, облаштовано мости, працюють ЦНАП, банки, медичні й аптечні установи, заклади торгівлі й надання перукарських та побутових послуг. На ринок вийшов малий і середній бізнес. Харківська область, Балаклійська ОТГ, серпень 2023

– Однак проблема працевлаштування стоїть гостро. Через війну з ладу вийшли одразу декілька бюджетоутворюючих підприємств, серед найбільших – Балаклійський молокозавод. Підприємство з виробництва сухих будівельних сумішей «Хенкель» частково відновило свою діяльність. Через значні руйнування не спроможний стати до дії балаклійський «Балцем», який і до війни працював не на повну потужність. Як і в мирні часи, працюють мініпекарні, пропонуючи споживачам звичний хлібобулочний і кондитерський асортимент, – розповідає Віталій Карабанов.

Бюджет громади за рахунок бюджетних відрахувань виконується на 75 %. Найбільшим платником податків поки що залишається «Хенкель».

Територія громади щодня впорядковується: викошуються бур’яни, вивозяться тверді побутові відходи. Паралельно ведеться підготовка до осінньо-зимового періоду. Комунальники перевіряють теплові і водоканалізаційні мережі, усувають аварійні ділянки. Так, у зв’язку з ремонтом теплових мереж у Балаклії на декілька днів було перекрито рух по провулку 1-го Травня.

Життя у громаді поступово входить у свої звичні межі.

 Нагадаємо, що у селі Волохів Яр Балаклійської громади Ізюмського району Харківської області запрацювало автоматизоване відділення "Укрпошти".

Також нагадаємо, що у селі Нова Гусарівка Ізюмського району Харківської області відновлять двоповерхівку.  Представники будівельної  організації вже зробили  потрібні заміри. 

Раніше ми писали, що Балаклійський водоканал поповнився німецькою технікою.

Більше новин Балаклія читайте на нашому сайті.

Автор:
Тетяна Чмут