У Балаклії до третьої річниці війни поставили виставу «Казка про украдену весну»
У Балаклії до третьої річниці повномасштабного вторгнення місцевий театральний колектив «Маска» показав виставу «Казка про украдену весну». В основі постановки – реальні події про реальних людей, життя яких змінила війна.
Про це кореспондентці медіа «Слобідський край» розповіла керівник Балаклійського аматорського театрального колективу «Маска» Вікторія Щербак.
Театральний колектив «Маска» був створений наприкінці 2023 року – невдовзі після деокупації Балаклії. Ідея його створення належить місцевій учительці іноземної мови, талановитій самодіяльний співачці Вікторії Щербак. Театр виник у відповідь на бажання Вікторії надати дітям, які пережили окупацію, психологічну та соціальну підтримку шляхом залучення їх до творчості.
«На нашому рахунку – декілька театральних постановок. Тільки за творами харківського письменника Андрія Водова, який пише для дітей, ми поставили три вистави. Остання з них – «Казка про украдену весну». Це жмуток історій про дітей, які самостійно вибирались зі страшної окупації. Зокрема, історія семирічної україночки з Маріуполя, яка зустрілась із мамою аж у Польщі. Через нелегкі випробування, які їй довелося пережити в дорозі, вона втратила мову. Заговорила дитина, тільки опинившись в обіймах мами», – розповідає Вікторія Щербак.
Постановка завершується оптимістично – один з її героїв під руїнами й уламками після російських атак знаходить підсніжник – симовол весни і незламності. У виставі також звучить пісня Наталії Волик "Тополя", викладачки Балаклійської музичної школи, в якій Україна порівнюється з тополею, яка гнеться, але не ламається.
Тема окупації залишила болісний відбиток і в душі самої пані Вікторії. Влітку 2022 року за проукраїнську позицію її разом з чоловіком і дочкою окупанти кинули до підвалу. Під час чергового допиту вона знепритомніла, і її з дочкою доправили до медичного закладу, де не залишали без нагляду. Про чоловіка вона нічого не знала майже місяць. Родину Щербаків відпустили, так само як і схопили, особливо нічого не пояснюючи, хіба що кинувши їм в обличчя зневажливе: «Не подобаться нам ваша сімейка».
Вікторії вдалося виїхати з дитиною з окупованої Балаклії. Після звільнення міста вона повернулась і створила театр на дві групи – дорослу і дитячу. У постановці «Казка про украдену весну» були задіяні діти старшого шкільного віку і студентка театрального вишу.
«Вистава емоційно тяжка. Вона розрахована на підлітків і дорослих. Глядачі плакали, дякували за правду на сцені, просили цікавих театральних новинок. Будемо працювати», – говорить Вікторія.
Раніше ми писали, що діти-актори з Харкова самі собі відбудували сцену і зібрали гроші на 30 дронів.